نمناک اخبارجامعه ماجرای مرگ آیلان “کودک سوری غرق شده” از زبان پدرش
کودک سوری غرق شده ، عکس کودک سوری
عکس تکان دهنده “کودک سوری غرق شده” که جهان را مبهوت کرد ماجرایی داشت که پدر این کودک آن را بازگو کرد. کودک سه ساله ی سوری در این حادثه به همراه برادر و مادرش غرق شدند و جان باختند.
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1394
بازدید : 10,080 نفر

گفتگو با پدرکودک سوری غرق شده

در کنار تمام تصاویر دردناک مربوط به پناه جویانی که به دنبال امنیت قصد رفتن به اروپا را دارند، بی شک تصویر جنازه بی جان کودکی سوری در سواحل ترکیه که چند روز پیش در رسانه ها منتشر شد بیش از همه تاثیرگذار و تلخ بوده است. حال بعد از چند روز، پدر این خانواده در حضور خبرنگاران محلی ترک از اتفاقات و فرایند مرگ عزیزانش گفته است.

 عبدالله کوردی تنها عضو این خانواده چهار نفره است که توانست از این حادثه جان سالم به در برد. این حادثه تلخ زمانی اتفاق افتاد که قایق حامل آن ها از شهر ساحلی بدروم در ترکیه به سمت جزیره کاس در یونان حرکت کرد که در آب های آیگان واژگون شد. عبدالله به خبرگزاری دوگان می گوید:«وقتی آب به داخل قایق آمد و آن را غرق کرد، ترس تمام وجود مسافران را گرفت.

او که نای صحبت کردن ندارد، ادامه می دهد:«همه ما جلیقه نجات به تن داشتیم. من با یک دست همسرم را گرفته بودم و با دست دیگرم دو پسرم را، اما در یک لحظه بچه ها از دستم لیز خوردند. ما تلاش کردیم خود را به قایق برسانیم اما در یک چشم برهم زدن واژگون شد. دیگر نتوانستم صدای همسر و فرزندانم را بشنوم. با دنبال کردن نور چراغ ها خود را به ساحل رساندم. در آنجا به دنبال همسر و پسرانم گشتم اما هیچ نتیج ه­ای نداشت. با خودم فکر کردم شاید از ترس مجبور شده­ اند به بدروم بازگردند. به محل قرارمان رفتم اما باز هم اثری از آن ها نبود. آنجا بود که به بیمارستان شهر رفتم و با تلخ ترین حقیقت زندگی ام روبه رو شدم».


پدر کودک سوری غرق شده

عکس و مصاحبه پدر کودک سوری غرق شده در مورد غرق شدن همسر و پسرانش

در آن حادثه 12 پناه جو که گفته می شود همگی شان سوری بودند، جان خود را از دست دادند. آیلان سه ساله (همان کودکی که به خبر نخست رسانه ها تبدیل شد)، گالیپ برادر پنج ساله اش و مادرش ریحان جز قربانیان بودند. بدین ترتیب این آمار جدید را باید به قربانیان بحران اخیر مهاجران در مرزهای اروپا اضافه کرد.

عبدالله 40 ساله می گوید پیش از آنکه این سفر مرگبار را با خانواده اش آغاز کند، دو بار دیگر نیز تلاش کرده بود که یک بار نیروهای ساحلی ترکیه و بار دیگر قاچاقچیان مانع از رسیدن آن ها به مقصدشان شدند. وی در این زمینه می گوید:«پیش از این دو بار به قاچاقچیان پول دادیم تا ما با به جزیره کاس برسانند. در تلاش نخست، نیروهای ساحلی ما را بازداشت کردند و پس از چند ساعت آزاد شدیم. در دفعه دوم نیز قاچاقچیان به حرف خود وفا نکردند و پس از گرفتن پول، قایق را نیاوردند.»

کرک دی، مدیر کمیته نجات بین المللی در جزیره لسباس یونان، با هشدار درباره اینکه ممکن است مهاجران بیشتری این راه را انتخاب کنند، می گوید:«قایق های فرسوده ای که برای چنین مسافرت هایی استفاده می شود، به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند. علاوه بر این، بسیاری از مسافران این قایق ها نیز از جلیقه نجات استفاده نمی کنند که همین موضوع خطر را چند برابر می کند.»

تیما، خواهر عبدالله که 20 سال پیش به کانادا مهاجرت کرد و هم اکنون در ونکوور است، می گوید:«تمام اقدامات لازم برای مهاجرت آنها به کانادا را انجام دادم. حتی تعدادی از دوستان و همسایگان با سپردن پول، خود را حامی مالی آن ها معرفی کردند، اما مقامات دولتی در کمال تعجب با درخواست ما مخالفت کردند.»

عبدالله که حالا قصد دارد بدن عزیزانش را در زادگاه خود یعنی شهر جنگ زده کوبانی به خاک بسپارد، در کمال ناامیدی تنها یک درخواست از جامعه بین الملل دارد:«نگذارید این اتفاق برای دیگران تکرار شود.»

کودک سوری غرق شده ، آیلان کودک سوری غرق شده در دریا

ماجرای مرگ آیلان “کودک سوری غرق شده” از زبان پدرش
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 37
برگرفته از آنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 35 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف