دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکودک راه کارهایی برای داشتن کودک کتابخوان
کودک کتابخوان ، کارهایی برای داشتن فرزند کتابخوان
شاید همه ی والدین دوست دارند کودکی کتابخوان تربیت کنند و دنبال راهی برای انجام این کار هستند،خواندن این گزارش به شما کمک می کند کودکی اهل کتاب تربیت کنید.

روش تربیت کودک کتابخوان

کتاب را می توان بهترین دوست هر فردی دانست. متاسفانه آمار میزان مطالعه در کشور ما بسیار پائین است و این امر سبب کند شدن رشد فرهنگی در کشور می شود. هرچه تعداد افراد کتابخوان در یک کشور بیشتر باشد نشان از سطح بالای فرهنگ و پیشرفت در آن کشور خبر می دهد. اما بهتر است والدین از همان کودکی به فکر اهمیت دادن به کتابخوان بودن فرزندان خود باشند. 

کارهایی برای داشتن فرزند کتابخوان:

 1. زود شروع کنید 
هر چقدر زودتر اقدام کنید، موثرتر خواهد بود. برخی از خانم ها برای کودکی که در شکم دارند کتاب می خوانند تا او را به این کار عادت دهند. البته، وقتی نوزاد کتاب خواندن شما را می شنود، کلمات و تصاویر را درک نمی کند. اما یاد می گیرد چطور کتاب بخواند. با کتاب های بزرگ و رنگارنگ شروع کنید. همچنین می توانید از کتاب های مصور استفاده کنید و آنها را با صدای بلند برای کودک بخوانید. این فقط یک نمونه کوچک از مجموعه کارهایی است که می توانید برای کتابخوان کردن انجام دهید.

کودک کتابخوان

راهی برای تربیت فرزندان کتابخوان

2. کتاب مناسبی را انتخاب کنید
اگر یک کتاب کاغذی را دست یک کودک 9 ماه بدهید، آن را پاره خواهد کرد. پس باید کتاب مناسبی را انتخاب کنید. کتاب های لمسی با سطوح برجسته بهترین گزینه هستند. وقتی کودک به 1 سالگی رسید، می توانید برایش کتاب داستان های مصور بخرید که در هر صفحه 2 یا 3 جمله در خود دارند. کتاب های با جزئیات دقیق تر نیز برای کودکان بالای 2 سال توصیه می شود.

3. کتاب ها را در دسترس کودک بگذارید
اگر شاغل باشید، فقط وقت خواب می توانید برای کودک کتاب بخوانید. اگر فکر می کنید کودک دوست دارد کتاب ها دور و برش باشند، 2 یا 3 کتاب کوچک را در دسترسش بگذارید تا در طول روز با آنها مشغول شود. همچنین می توانید یک قفسه کوتاه برایش درست کنید و کتاب ها را درون آن بگذارید. با این کار، کودک به راحتی کتاب مورد علاقه اش را از داخل قفسه برمی دارد.

4. خودتان هم کتاب بخوانید
شما پدر و مادر کودک هستید؛ لازم نیست به شما بگوییم که کودکان از اعمال و رفتارهای شما الگو می گیرند. پس برای کتابخوان کردن کودک تا می توانید جلوی او کتاب بخوانید. به همین سادگی!
 
 
 
کودک کتابخوان

راهی برای تربیت فرزندان کتابخوان

 5. ثابت قدم باشید و کتاب خواندن را به یک سرگرمی تبدیل کنید
برای کتابخوان کردن کودک باید او را مشتاق کتاب خواندن کنید. مثلا می توانید کتاب خواندن را برای او به یک کار سرگرم کننده بدل کنید. او را به دیدن رنگ ها و تصاویر کتاب علاقه مند سازید و از او بخواهید تصاویر صفحه بعدی کتاب را حدس بزند.

راه کارهایی برای داشتن کودک کتابخوان

راه کارهایی برای داشتن کودک کتابخوان
52
برگرفته از سلامت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف