نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد رشد و تکامل “کودک 31 ماهه” + برنامه غذایی
کودک 31 ماهه ، بازی با کودک 31 ماهه
“کودک 31 ماهه” شما حالا می تواند دایره و ضربدر بکشد و همچنین سوال های سختی را می پرسد و علاقه به برقراری ارتباط با همسالانش دارد و واکسیناسیون در این سن مهم است.

رشد کودک 31 ماهه و آنچه باید والدین در این مورد بدانند

کودک نو پای شما کارهایی انجام می دهد که از نظر شما وحشتناک است ، و با اینکه خیلی به آسودگی خاطر شما مانده است، اوضاع هنوز به آن بدی که شما فکرش را کنید، نرسیده است.

هنگامی که به پیشرفت کودک نوپای 31 ماهه می رسد ، نقاط قوت کلیدی وجود دارد که نشان می دهد شخصیت کودک در حال شکل گرفتن است .از لحاظ فیزیکی ، یکی از واضح ترین مهارت های حرکتی که در این سن پیشرفت می کند ، به راحتی دویدن و پریدن از یک پله است که می تواند با سهولت اجرا شود .

 اما پیشرفت هایی فراتر از رشد فیزیکی و حرکتی وجود دارد پیشتر ، ما در بخش بررسی رشد کودک بعد از تولد در نمناک برخی از نقاط پیشرفت کلیدی را که باید از یک کودک 31 ماهه انتظار داشته باشید را به طور خلاصه بیان کردیم. 

رشد در کودکان 31 ماهه

رشد کودک 31 ماهه و حقایق و دانستنی هایی از کودک 31 ماهه

پیشرفت و نقاط عطف کودک 31 ماهه :آیا کودک شما در مسیر است ؟

رشد فیزیکی کودک 31 ماهه:

در این سن ، کودک نوپای شما آماده است تا در فعالیت های گروهی که شامل فعالیت های جسمانی بیشتری هستند مثل دویدن ، تازیدن ، خزیدن ، غلتیدن ، و چرخیدن در اطراف شرکت کند .

تعادل او نیز باید تا آن جا پیش رفت کند که بتواند بر روی میله باریک راه برود این ها، مراحل آغازین او در شیطنت کردن در اطراف است . او دوست دارد از نردبان و هر مبلمان کوتاهی که می تواند دستانش را به آن بگیرد، بالا برود .

در همین مرحله است که شما متوجه تردستی او در استفاده از دست و انگشتانش خواهید شد به راحتی یک مداد یا مداد شمعی را بر می دارد و شروع به کشیدن حلقه ها ، خطوط و دایره می کند . شما ،هم چنین می توانید مهارت او را با دادن یک قیچی ایمن کوچک به او برای برش کاغذ آزمایش کنید .با توانایی جدید در دست گرفتن ، باید بتواند برگه های کتاب را ورق بزند . 

جسم کودک 31 ماهه

رشد جسمانی در کودکان 31 ماهه

نکاتی در رابطه با رشد فیزیکی کودک 31 ماهه 

 • با کودک نوپا خود فعالیت های فیزیکی بیشتری انجام دهید .
 • همراه با او به زمین های بازی و یا حتی یک سالن ورزشی صخره ای مخصوص بچه ها بروید ، تا او را در مورد صعود ، هیجان زده بکنید .
 • نگران نباشید که کودک نوپای خود را مجبور کنید که یک خط مستقیم بکشد و یا یک شکل مشخص را برش دهد . او هنوز در مراحل یادگیری استفاده از این ابزار ها است .
 • چیز های پیچیده بعدا اتفاق می افتند !
 • این یک فرصت آموزشی عالی برای شما است که به کودک در مورد موارد ایمنی در زمین بازی و هم چنین استفاده از قیچی کاردستی آموزش دهید .
 • آموزش مراقبت به او، در این سن است ! 

آموزش به کودک 31 ماهه

آموزش های لازم به کودک 31 ماهه

چه زمانی با پزشکتان در مورد کودک 31 ماهه خودصحبت کنید :

او باید تا الان قادر به انجام کارهای اساسی مانند چرخاندن دستگیره در باشد ، بنابراین اگر متوجه پیشرفت های آهسته در این زمینه از مهارت های در دست نگه داشتن در او شدید ، بهتر است با پزشک یا متخصص مشورت کنید. 

پیشرفت شناختی طی رشد کودک 31 ماهه:

همان طور که مهارت های حرکتی کودک 31 ماهه شما شروع به شکوفایی می کند ، توانایی او در تشخیص شکل های خاص نیز به وجود می آید ؛تا الان ، باید بتواند دایره و ضربدر را نشان دهد و هم چنین می تواند این اشکال را بکشد.

هم چنین ممکن است که او شروع به پرسیدن سوال های دشوار کند مانند " بچه ها از کجا آمده اند؟ " هنگامی که این اتفاق می افتد ، سعی کنید صبور باشید و چیز ها را ساده و آسان نگه دارید این به شما بستگی دارد که چگونه به این سوالات پیچیده پاسخ دهید . نکته مهم این است که از ذهن کنجکاو کودکتان قدردانی کنید ، یادگیری او را با استقبال از هر سوال با درک و صبر ، پرورش دهید . 

رشند شناختی کودک

توسعه شناختی در کودکان 31 ماهه

نکات شناختی کودک 31 ماهه:

 • وقت آن است که صندوق اسباب بازی کودک خود را با استفاده از وسایل نمایشی مانند لباسهای نمایش و موارد دیگر که می تواند برای نقش بازی کردن از آن استفاده کند، پر کنید . این کار تخیل او را تحریک می کند .
 • اگر کودک شما سوالات زیادی می پرسد ، صبور باشید.
 • به هر یک از آن ها پاسخ دهید ،تا هیچ وقت کنجکاویش را از دست ندهد .
 • دیگران در خارج از منزل ممکن است صبر خود را از دست بدهند ، پس مواظب باشید که شما اینگونه نباشید . 
 • آیا فکر می کنید فرزند شما می تواند پیکاسو بعدی بر اساس طرح های انتزاعی خود باشد ؟
 • شاید خوب باشد که با ثبت نام کردن او در کلاس هنری مخصوص کودکان، استعداد هنریش را پرورش دهید. 

تربیت کودک 31 ماهه

شناخت کودک 31 ماهه از اطرافش

چه زمان با پزشکتان صحبت کنید (درباره کودک 31 ماهه) :

در این سن ، کودک نو پا باید سوال های زیادی بپرسد و صدای زیادی تولید کند ، اگر او برای مدت طولانی بسیار آرام و بی توجه به یادگیری است ، شما باید او را به یک پزشک نشان دهید.

پیشرفت اجتماعی و عاطفی طی رشد کودک 31 ماهه :

او ممکن است کمی خجالتی باشد ، اما این ها همه گذرا هستند . مخصوصا اکنون که می توانید او را در فعالیت های پیش دبستانی مانند کلاس های داستان سرایی یا ورزشگاه های کودکان نام نویسی کنید.

همان طور که اجتماعی تر می شود ، می تواند فرصت های بیشتری برای خروج از پوسته خود پیدا کند مهم این است که به او فضا و راهنمایی داده شود .اگر او در شب ترسید نگران نباشید ، با گوش دادن به او بدون نادیده گرفتن احساساتش، آرامش کنید . 

رشد کودکان سی و یک ماهه

توسعه اجتماعی کودک 31 ماهه

نکات و احتیاط های لازم در رابطه با کودک 31 ماهه:

 • او را تا آن جا که ممکن است برای کلاس های سرگرم کننده و جلسه های بازی گروهی، ثبت نام کنید.
 • در حال حاضر، هر لحظه فرصتی برای آموزش کودک نوپای شما در مورد نحوه برخورد با دیگران است .
 • چه به او آموزش می دهید که چگونه وسایلش را با دیگران سهیم شود چه اینکه منتظر بماند تا در بازی نوبتش برسد ، زمان انجام آن هم اکنون است!
 • بازی کردنِ، بازی های باور کردنی از ایده های سرگرم کننده است .
 • این ،نه تنها یک راه عالی برای بازی است ، بلکه راهی برای آن است که بیشتر خودآگاه و درگیر اجتماع باشد .
 • به همان شیوه که آن ها برای تست و کشف فرصت ها از این بازی استفاده می کنند ، می توانند به مقرراتی که توسط پدر و مادر گذاشته می شوند ، احترام بگذارند .
 • به همین ترتیب ، آن ها با چگونگی انجام کارها مانند کارهای روزمره و الگو های فعالیت های خانگی آشنا می شوند. 
 • همه چیز را در یک زمان مشخص انجام دهید و آنها را مطابق با روز کودک پایه گذاری نکنید به آن ها فرصت تصمیم گیری بدهید ، مانند این که چه چیزی بپوشند یا کدام اسباب بازی را انتخاب کنند .
 • کودکان شما هم اکنون می توانند از تخت خواب کودک به تخت منتقل شوند ، اما ممکن است کمی برای آن ها سخت باشد ؛ عصبانی نشوید و با روشن گذاشتن یک چراغ آنها را آرام کنید.
 • طول می کشد تا آن ها تصمیم بگیرند که در طول شب در بستر بین پدر و مادر قرار نگیرند، ولی در طول این دوران مثل سابق به آن ها توجه کنید. 

روانشناسی کودک 31 ماهه

مراقبت های لازم از کودکان 31 ماهه

چه زمانی درباره رشد اجتماعی کودک 31 ماهه با پزشکتان صحبت کنید :

برای یک کودک در حدود این سن طبیعی است که اوقات تلخی کند ، اما اگر احساساتش بیش از اندازه از کنترل خارج شود ، مسائل رفتاری او نشانه ای از مشکلات عمیق تر است .اگر فکر می کنید نارضایتی شما ممکن است مشکلات عاطفی عمیق تر داشته باشد، با پزشک مشورت کنید . 

پیشرفت گفتار و زبان در رشد کودک 31 ماهه :

در این مرحله از پیشرفت ، بچه ها قاطعانه تر و با ذوق و علاقه " نه " می گویند و شروع به برقراری ارتباط با هم سالان خود می کنند ، در این سن ، آن ها احتمالا خلاق تر ، با اعتماد به نفس و پر حرف تر هستند این ،شامل دروغ گفتن نیز است . اگرچه ممکن است دروغ کم اهمیت یا مصلحتی بگویند، این بیشتر به خاطر تفکر متحرک است نه بی توجهی عمدی .

همان طور که فرزند شما نزدیک به سومین تولد خود است ، واژگانش به طور مداوم بهبود می یابد ، او هم چنین به طرز شدیدی کنجکاو است . با او شوخی وگفت و گو کنید . این نه تنها مهارت های ارتباطی او را تحریک می کند، بلکه توانایی نتیجه گیری او نیز پیشرفت می دهد. 

تقویت گفتار کودک

بیان و گفتار در کودک 31 ماهه

نکات و دانستنی هایی از کودک 31 ماهه:

 • اکنون زمان خوبی برای نظارت بر فرزندتان ، اما با استفاده از تقویت مثبت ، است . بله ، آن ها ممکن است بیشتر اوقات با شما در حال بحث باشند زیرا از مرحله "سرکشی " عبور می کنند . اما خوب است که هم زمان با زبان و لحن خود مرز ها را به آن ها آموزش دهید .
 • آن ها را با فلش کارت ها یا رسانه های مختلف، آموزش دهید تا بتوانند واژگان خود را گسترش دهند .
 • با خواندن کتاب برای آن ها ، واژگان آن ها را گسترش دهید . در این سن ، کودکان می توانند کلمات را با هم ترکیب کنند تا جملات جدیدی بسازند.
 • چه زمان با پزشکتان صحبت کنید :
 • کودک شما باید بتواند چند جمله کامل را در این مرحله بگوید و باید پر حرف باشد . اگر او با شما ارتباطی ندارد ، ممکن است چیزی اشتباه باشد . 

بیان کودک 31 ماهه

راه های تقویت بیان در کودکان 31 ماهه

بهداشت و تغذیه در جریان رشد کودک 31 ماهه :

در این سن ، ممکن است کوچولوی شما با ناخنک زدن غذا بخورد ، صبور باشید ، زیرا از این طریق او می فهمد که چه طعم و مزه ای برای او خوشایند است.با فراهم کردن مقدار زیادی از غذاهای سالم به او کمک کنید در حالی که حواس پرتی او را به حداقل می رسانید .در این سن ، کودکان نوپا نیاز به سه اونس غلات کامل ، یک فنجان میوه و سبزیجات ، دو فنجان شیر و دو اونس گوشت و لوبیا دارد . 

صبحانه کودک 31 ماهه:

نصف نان سبوس دار با یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و یک فنجان شیر . 

میان وعده صبحانه کودک 31 ماهه:

1 فنجان توت فرنگی ( یا به اندازه یک مشت) با نیم فنجان ماست یا شیر . 

ناهار کودک 31 ماهه:

برنج سرخ کرده با مرغ تکه شده یا گوشت گاو ، و نصف یک سیب یا ماکارانی با سس گوجه فرنگی و سالمون ، مرغ ، گوشت گاو یا گوسفند و یک پرتقال کوچک . 

واکسیناسیون کودک 31 ماهه

برنامه غذایی مناسب کودکان 31 ماهه

میان وعده بعد از ظهر کودک 31 ماهه:

هویج یا خیار با حمص و نصف فنجان شیر . 

شام کودک 31 ماهه:

نصف فنجان مرغ سرخ شده کبابی یا تابه ای با سبزیجات بخارپز و یک چهارم فنجان توت فرنگی یا مخلوط ماهی با یک لقمه کبابی و یک چهارم فنجان زغال اخته

قد و وزن کودک 31 ماهه:

محدوده قد و وزن معمولی برای یک کودک در سن 31 ماهگی 85/7 _ 99/6 سانتی متر و 10/7 _ 17 کیلوگرم است . 

تغذیه کودک 31 ماهه

کودک 31 ماهه و تغذیه لازم برای او

در این سن ، خیلی مهم است که واکسیناسیون فرزندتان طبق برنامه باشد ؛ واکسن هپاتیت برای بچه های دوساله و بالاتر که در معرض خطر بالای این بیماری هستند، توصیه می شود . ( سابقه خانوادگی خود را بررسی کنید ) . هم چنین ممکن است بخواهید که واکسن پنوموکوک را نیز ، اگر کودک شما دارای شرایطی است که سیستم ایمنی بدن او را تحت تاثیر قرار می دهد ،مانند آسپلینی یا عفونت HIV، در نظر داشته باشید . 

به یاد داشته باشید این واکسن ها اختیاری هستند ، برای اطمینان از این که واکسیناسیون فرزند شما به روز است ، با پزشکتان مشورت کنید ؛بیماری های معمول یا فصلی برای اطفال در این سن شامل موارد زیر است :آبله مرغان ، سرخک ، سرخچه ، بیماری های دست و پا و دهان و دنگ .

بازی کودک 31 ماهه

نکات بهداشتی و تغذیه ای برای کودکان 31 ماهه

چه زمانی با پزشکتان درباره کودک 31 ماهه صحبت کنید :

اگر کودک شما دارای اصافه وزن یا کمبود وزن است ، با دکتر مشورت کنید . در طول این ماه های حیاتی رشد او ، نظارت بر قد و وزن او بسیار مهم است .

چگونگی رشد و مراقبت های کودک 31 ماهه + برنامه غذایی کامل

منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف