نمناک فرهنگ و هنرموسیقی کیهان کلهر و یویوما برنده جایزه گرمی شدند
کیهان کلهر ، یویوما
یویوما به همراه گروه موسیقی جاده ابریشم که کیهان کلهر هم از نوازندگان آن است برنده جایزه گرمی بهترین موسیقی جهان شدند.
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1395
بازدید : 1,927 نفر

کیهان کلهر برنده جایزه بهترین موسیقی جهان

کیهان کلهر آهنگ ساز و نوازنده کُرد زبان کشورمان می باشد.کمانچه ساز تخصصی کیهان کلهر است، وی در کنار کمانچه، تنبور ، سه تار و شاه کمان نیز می نوازد.

آلبوم «Sing Me Home» به سرپرستی یویوما و نوازندگی کیهان کلهر برنده جایزه ِگرَمیِ بهترین موسیقی جهانی در پنجاه و نهمین دوره این رویداد شد.

یویوما یکی از بزرگ ترین و معروف ترین ویولنسل نوازان معاصر است که به همراه گروه موسیقی «جاده ابریشم» آلبوم "Sing Me Home" را منتشر کرد. گروه جاده ابریشم را شماری از برجسته ترین نوازندگان جهان از جمله کیهان کلهر تشکیل می دهند. این آلبوم به عنوان بهترین موسیقی جهانی در سال گذشته انتخاب شد و یکی از «جوایز گرمی / Grammy Awards» را به خود اختصاص داد.

جایزه گرمی توسط «آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط / National Academy of Recording Arts and Sciences» اهدا می شود و ارزش آن معادل جایزه اسکار است و به برندگانش تندیسی طلا به شکل گرامافون اهدا می کند.

پیش از این، در میان هنرمندان موسیقی ایران تنها محمدرضا شجریان، حسین علیزاده و البته کیهان کلهر برای آلبوم های «فریاد» و «بی تو به سر نمی شود» کاندیدای دریافت جایزه گرمی شده بودند، اما این بار کیهان کلهر توانست این جایزه را به دست بیاورد.

یویوما

گروه جاده ابریشم

 

گروه «جاده ابریشم» اولین بار در سال 1998 توسط یویوما به منظور تعامل و تبادل فرهنگی کشورهای در مسیر جاده ابریشم و کشورهای اروپایی تشکیل شد. اصلی ترین و مهم ترین هدف این طرح تبادل فرهنگی میان کشورهای صاحب تمدن حاشیه جاده ابریشم و کشورهای اروپایی، از طریق برگزاری کنسرت، فستیوال، نمایشگاه، مسترکلاس، ضبط، انتشار و به وجود آوردن آثاری جدید در حوزه موسیقی بود.

«یویوما» در رابطه با چگونگی شکل گیری ایده اولیه جاده ابریشم گفته است:«در طول سفرهای متعددی که به نقاط مختلف دنیا داشتم، همواره عقاید، مذاهب و فرهنگ های قدرتمندی که توانسته بودند کشورهای صاحب تمدن چندین هزار ساله را تحت تأثیر قرار دهند مرا شگفت زده می کرد و همواره می اندیشیدم که چگونه می توان از تلفیق و ترکیب موسیقی، فرهنگ ها و تمدن های مختلف به صداهای جدیدی دست یافت».

در میان نوازندگان ایرانی علاوه بر کیهان کلهر (کمانچه)، سیامک آقایی (سنتور) و سیامک جهانگیری (نی) نیز به عنوان نوازنده با این گروه همکاری کرده اند.

نوازندگی کیهان کلهر

 

این گروه همچنین تمایل بسیاری به اجرای برنامه در ایران دارد، «کلهر» درمصاحبه ای در این باره گفته است:«اتفاقاً آنها خیلی دوست دارند به ایران بیایند، ولی اینجا یک سالن مناسب هم برای اجرا وجود ندارد. از سوی دیگر برنامه های جاده ابریشم خیلی گران است. اگر بیست نفر اعضای گروه با منشی ها و صدابردارهایشان و عوامل دیگر بخواهند به اینجا سفر کنند بودجه سرسام آوری را می طلبد. این درحالی است که بودجه کنسرت های موسیقی این چنینی در نقاط مختلف دنیا عموماً از طریق منابع دولتی تامین می شود و بلیت فروشی نمی تواند هزینه ها را تامین کند. مثلاً در چین، این قدر قیمت بلیط ها بالاست که مشخص است مردم نمی توانند بهای این بلیط ها را پرداخت کنند. گروه ها و سازمان هایی این بلیط ها را خریده بودند و به مردم داده بودند».

کیهان کلهر و یویوما برنده جایزه گرمی شدند

کیهان کلهر و یویوما برنده جایزه گرمی شدند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از تسنیم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف