گرانترین بازیکنان فوتبال ایران
در پی درخشش بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام ملت های آسیا 2015 در این مطلب به معرفی گرانترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران می پردازیم.

در روزهای اخیر بازیکنان جوان تیم ملی از جمله سردار آزمون و علیرضا جهانبخش، با بازی های خوبی که از خود به نمایش گذاشته اند توجه بسیاری از تیم های مطرح اروپایی مثل لیورپول، آرسنال و ...   رابه خود جلب کرده اند با توجه به این مورد اگرچه ارزش بازیکن  با مبلغی که ترانسفر می شود تفاوت زیادی دارد اما بد نیست که به معرفی گرانترین بازیکنان فوتبال ایران در طول دوران بازی بپردازیم.

به ادعای سایت معتبر ترانسفرمارکت، در حال حاضر ارزش سردار آزمون مهاجم 21 ساله تیم ملی کشورمان که در روبین کازان روسیه توپ می زند، 1 میلیون یورو (4.1 میلیارد تومان) تخیمن زده شده است. علیرضا جهانبخش مهاجم 21 ساله تیم ملی و باشگاه نایمخن هلند نیز ارزشی 1.3 میلیون یورویی (5.3 میلیارد تومانی) دارد.

تعدادی از گرانترین بازیکنان فوتبال ایران را به همراه ارزش آنها معرفی می کنیم.


جواد نکونام :33 میلیارد تومان

جواد نکونام که این روزها در حال شکستن رکورد بیشترین بازی ملی است، در فاصله بین جولای 2119 تا آوریل 2111 و در حالیکه در تیم اوساسونای اسپانیا بازی می کرد، از ارزشی برابر با 8 میلیون یورو (معاول تقریبی 33 میلیارد تومان) برخوردار بود. این در حالی است که کاپیتان تیم ملی در حال حاضر تنها 311 هزار یورو قیمت دارد.

گران قیمت ترین بازیکنان فوتبال

 


مهدی مهدوی کیا:31 میلیارد تومان

هافبک راست تیم ملی ایران در سالهای نه چندان دور، دوران پرفروغی را در هامبورگ آلمان سپری کرد. او در تمامی سالهای حضور در این تیم ، ارزشی بالاتر از 2 میلیون یورو داشت و در دو مقطع در سالهای 2114 و 2116 به ارزشی بالاتر از 6.5 میلیون یورو رسید. این در حالی بود که  اکتبر 2114، قیمت مهدوی کیا 7.5 میلیون یورو (معادل 31 میلیارد تومان) شده بود.  

مهدوی کیا یکی از گران قیمت ترین ها


اشکان دژاگه:26 میلیارد تومان

بازیکن دورگه تیم ملی کشورمان که پس از سالها بازی در لیگ برتر انگلستان و لیگ آلمان، ترجیح داد به لیگ قطر بیاید، یکی از پردرامدترین ورزشکاران ایرانی است. بر اساس اعلام  روزنامه مترو رقم قرارداد دژاگه برای پیوستن به العربی قطر چیزی حدود 5 میلیون پوند (معادل تقریبی 26 میلیارد تومان) است و دستمزد سالیانه این بازیکن نیز 4 میلیون پوند (معادل تقریبی 21 میلیارد تومان) قلمداد می شود. وی ژوئن 2119 و در حالیکه در ولفسبورگ آلمان توپ می زد، نیز ارزشی معادل 5 میلیون یورو داشت.

اشکان دژاگه بازیکن تیم ملی


علی کریمی:21.5 میلیارد تومان

بی شک یکی از مستعدترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران، علی کریمی بود؛ فوتبالیستی که علیرغم شایستگی بسیار برای حضور در لیگ های برتر اروپایی، بیشتر دوران حرفه ای خود را در حاشیه خلیج فارس گذارند و با رقم های میلیاردی در بین تیم های عربی جا به جا شد. کریمی در مقطع دو سال حضور خود در بایرن مونیخ آلمان بین سالهای 2115 تا 2117 ، ارزش 5 میلیون یورویی را نیز تجربه کرد. جالب آنکه او در سال های پایانی بازی خود و در حالی که در استیل آذین توپ می زد، به یک باره با قراردادی آزاد به شالکه آلمان رفت و تنها یک بازی رسمی برای این تیم انجام داد.

 


مسعود شجاعی:16.5 میلیارد تومان

هافبک نفودی تیم ملی کشورمان که مدتها در تیم های اسپانیایی توپ می زد، در بازه بین ژولای تا دسامبر 2119 ارزشی معادل 4 میلیون یورو داشته است. او سپتامبر 2114 با قراردادی 1.2 میلیون یورویی به تیم الشحانیه قطر پیوسته است.

 


وحید هاشمیان:14.3 میلیارد تومان

وحید هاشمیان که روزی با قرارداد 2 میلیون یورویی از بوخوم آلمان به بایرن مونیخ پیوست، این روزها بدون هیاهو و به دور از حاشیه ها مشغول یادگیری مربیگری، آن هم به طور حرفه ای است. وی در سال 2114 ارزشی معادل 3.5 میلیون یورو (14.3 میلیارد تومان) را تجربه کرد.  

 


سید جلال حسینی:12.3 میلیارد تومان

مدافع وسط تیم ملی ایران، این روزها یکی از گران قیمت  ترین بازیکنان کشورمان با ارزشی معادل 1.8 میلیون یورو (7.4 میلیارد تومان) است. اگرچه رقم واقعی قراردادها در ایران هیچ گاه مشخص نمی شود و بعید است سید جلال حسینی در زمان انتقال خود از سایپا به سپاهان، در سال 88 رقمی بیش از یک و نیم میلیارد تومان گرفته باشد؛ اما به ادعای سایت معتبر ترانسفرمارکت، او در همین سال ارزشی معادل 3 میلیون یورو (12.3 میلیارد تومان) داشته است.

 


علی دایی:11 میلیارد تومان

بی شک مهاجم سابق کشورمان یکی از موفق ترین بازیکنان ایرانی حاضر در لیگ های خارجی بود. او در هرتابرلین، بایرن مونیخ و آرمینیا بیله فیلد آلمان دوران قابل قبولی داشت و در حد فاصل سال 1998 تا 2111 توانست ارزش خود را به حدود 2.7 میلیون یورو برساند.    

 


مجتبی جباری:11.5 میلیارد تومان

مجتبی جباری یکی از ستاره های فوتبال ایران در دهه اخیر بود که به واسطه روحیه ای که داشت هم خیلی زود از تیم ملی خداحافظی کرد و هم به لیگ های اروپایی نرفت! جباری که گفته می شود در ابتدای لیگ سیزدهم با سپاهان قراردادی به ارزش یک میلیارد و 111 میلیون تومان امضا کرد و در میانه راه قید حضور در این تیم را زد، با قراردادی دو ساله به ارزش 3.5 میلیون دلار (11.2 میلیارد تومان) به الاهلی قطر پیوسته است. 


آندرانیک تیموریان:8.2 میلیارد تومان

هافبک ناراضی و جداشده استقلالی ها که چند سال کم فروغی را در بولتون و فولهام گذارند، هیچ گاه نتوانست بازیکن گران قیمتی باشد و ارزش او در تمامی سالهای حضور در انگلیس بین 511  تا  711 هزار یور در نوسان بود. وی در پایان سال میلادی 2113 و در حالی که در استقلال تهران توپ می زد، ارزشی معادل 2 میلیون یورو داشته است.


 غلامرضا عنایتی:8.2 میلیارد تومان

مهاجم کهنه کار فوتبال کشورمان که علیرغم، حضور طولانی مدت در سطح اول فوتبال کشور، هیچ گاه نتوانست به جایگاهی ثابت در تیم ملی کشورمان دست یابد، یکی از فوتبالیست هایی است که سایت ترانیفرمارکت، ارزش 2 میلیون یورویی (8.2 میلیارد تومان) را برای او ثبت کرده است. عنایتی که در حال حاضر در سال پایانی بازی خود به تیم استقلال بازگشته است، در حال حاضر چیزی حدود 311 هزار یورو قیمت دارد.

 


حسین کعبی:7 میلیارد تومان
مدافع راست سابق تیم ملی کشورمان که در دوران جوانی به تیم ملی راه یافت و در حال حاضر و در شرایطی که 29 سال دارد، دیگر جایی در تیم ملی ندارد، روزگاری به یکی از پرامیدترین بازیکنان ایرانی برای بازی در تیم های مطرح اروپایی تبدیل شده بود. او بعد از یک فصل ناموفق در لسترسیتی و انجام تنها 3 بازی برای این تیم انگلیسی، دیگر هیچ گاه نتوانست در اروپا بازی کند و ارزش 1.7 میلیون یورویی (7 میلیارد تومان) را به عنوان بالاترین ارزش در دوران اوج فوتبالی اش، ثبت کرد.
 

علیرضا جهانبخش:5.3 میلیارد تومان
 استعداد نوشکفته فوتبال ایران که سابقه بازی در داماش تهران و گیلان را داشت، این روزها به مهاجم تاثیرگذار نایمخن هلند تبدیل شده و در سایتهای معتبر فوتبال به ارزشی معادل 1.3 میلیون یورو (5.3 میلیارد تومان) رسیده است. فرودین ماه 93 بود که گمانه زنی هایی برای حضور جهانبخش در منچستریونایتد شنیده شده بود اما با توجه به نیاز تیم هلندی به مهاجم جوان ایرانی برای بازسگت به لیگ برتر هلند، وی کماکان در نایمخن باقی ماند. جهانبخش در حال حاضر با به ثمر رساندن 7 گل در 21 بازی در جایگاه هفتم جدول بهترین گلزنان لیگ دسته دوم هلند قرار دارد و نقش به سزایی در صدرنشینی تیم خود ایفا کرده است. جالب است بدانید که به نوشته سایت elfvoetbal هلند، "هنک گریم" مسئول استعدادیابی باشگاه نایمخن مبلغ 221 هزار یورو (911 میلیون تومان) برای جذب وی پرداخته است. 
 
 

فرهاد مجیدی:4.1 میلیارد تومان
 دیگر استعداد فوتبال ایران که ترجیح داد جز در یک مقطع یک ساله (سال 2111)، بیشتر دوران ورزشی خود را برای تیم استقلال و تیم های حاشیه خلیج فارس بازی کند، همواره با قرادادهای میلیاردی و کوتاه مدت میان تیم های عربی جابه جا شد.  او اگر چه در سایت ترانفر مارکت ارزشی یک میلیون یورویی دارد، اما با 8 بار جا به جایی بین تیم های متمول عربی، احتمالا یکی از پردرآمدترین بازیکنان تاریخ فوتبال کشور بوده باشد.
 

کریم باقری:4.1 میلیارد تومان
 او یکی از معدود ستارگان تیم ملی ایران در جام جهانی 1998 بود که علیرغم لژیونر شدن؛ نتوانست انتظارها را برآورده کند و در اوج دوران فوتبالی خود در تیم های آرمینیا بیله فیلد آلمان، چارلتون انگلیس، السد قطر و پرسپولیس تهران به ارزشی برابر با  1 میلیون یورو (4.1 میلیارد تومان) رسید.
 
 کریم باقری باریکن تیم ملی
 

خداداد عزیزی:4.1 میلیارد تومان
 غزال تیزپای فوتبال کشورمان، یکی از بازیکنانی است که در لیگ های متعدد خارجی توپ زده است؛ از آلمان و امارات گرفته تا اتریش و آمریکا. خداد عزیزی را نیز میتوان یکی دیگر از بازیکنانی دانست که علیرغم شایستگی برای بازی کردن در تیم های معتبر اروپایی،  تنها 3 فصل برای کلن آلمان بازی کرد و در 51 بازی نیز 11 گل به ثمر رساند. او در اوج دوران فوتبالی خود هیچ گاه به ارزشی بالاتر از 1 میلیون یور نرسید.
 
خداداد عریری بازیکن اسبق تیم ملی
 

سردار آزمون:4.1 میلیارد تومان
جوان 21 ساله کشورمان که از استعدادهای درخشان دهه اخیر فوتبال ایران است، این روزها در رادار برخی از تیم های مطرح اروپایی قرار گرفته است. اوایل امسال بود که سایت رسمی هواداران تیم آرسنال از حضور استعدادیاب های این باشگاه لندنی در تمرینات روبین کازان پرده برداشت.. بنا بر اعلام این سایت، احتمالا آرسن ونگر قصد دارد آزمون را جایگزین نیکلاس بندتر مهاجم دانمارکی خود کند.  همزمان با این مسئله، بحث حضور آزمون در اینترمیلان و آث میلان ایتالیا و بنفیکای پرتقال نیز به گوش رسید. ستاره گنبدگاووسی تیم روبین کازان که در آخرین بازی تیم ملی گل پیروزی بخش را وارد دروازه تیم ملی قطر کرد، این روزها به صورت جدی در تیررس لیورپولی ها قرار دارد.
 
سردار آزمون بازیکن جوان تیم ملی
 

سایر بازیکنان
 
فوتبال کشورمان استعدادهای دیگری نیز دارد که به زودی از آنها بیشتر خواهیم شنید. کریم انصاری فرد مهاجم 24 ساله اوساسونا، سعید عزت اللهی هافبک 18 ساله تیم ملی جوانان که به باشگاه آتلتیکومادرید اسپانیا پیوسته،  نوید ناصری 17 ساله که در باشگاه بیرمنگام انگلیس بازی می کند و بهنام برزای که در آستانه پیوستن به بوندسلیگای آلمان قرار داشت و ... از جمله همین بازیکنان هستند.

 

معرفی گرانترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران + تصاویر

1.9449
این مطلب مفید بود ؟170279
برگرفته از اقتصاد ایران آنلاین - / م
نظرات
وبگردی