نمناک سرگرمیآیا میدانید حقایق و دانستنیهای جالب درباره گربه ها + تصاویر
گربه ها ، موجود
در این مطلب حقایق شگفت انگیزی درباره گربه ها این موجودات بامزه گرد آورده ایم که قبلا نمی دانستید.

همه چیز درباره زندگی گربه ها

دلیل اینکه انسانها گربه ها را دوست دارند بازیگوشی ، کنجکاوی و دوست داشتنی بودن آنهاست.گربه ها حیوانات کم خرجی هستند ولی با این حال موجودات خاصی هستند و هر گربه ای خصوصیات و علایق و تنفرات خاص خودش را دارد که در زیر آنها را بررسی میکنیم :

اگر تا به حال فکر می کردید که گربه شما موجود ناقلا و پیچیده ای است که رازی را از شما پنهان می کند، درست فکر می کردید. در این مطلب حقایق شگفت انگیزی درباره این موجودات بامزه گرد آوریده ایم که قبلا نمی دانستید. 

گربه های ماده معمولا راست پنجه هستند

روانشناسان بعد از آزمایش 42 گربه (21 نر و 21 ماده) متوجه شدند که پنجه غالب گربه ها با جنسیت آن ها ارتباط دارد و گربه های ماده معمولا راست پنجه هستند.

بیش از 20 ماهیچه گوش گربه را کنترل می کند

گربه ها می توانند حتی آهسته ترین صدا ها را بشنوند چون بیش از 20 ماهیچه دارند که قسمت خارجی گوش آن ها را کنترل می کند. همچنین گربه ها وقتی حرکت نمی کنند منبع صدا را دقیق تر تشحخیص می دهند، به همین دلیل اغلب می ایستند و گوش می دهند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها 70% عمرشان خواب هستند

گربه های خانگی اغلب در یکی از این چهار حالت هستند:خوردن، خوابیدن، دویدن، بازی کردن. اما زمان خوابیدن آن ها بیشتر از مجموع سه فعالیت دیگر است. گربه ها جزء پرخواب ترین حیوانات هستند، چون در طبیعت باید از انرژی زیادی برای شکار استفاده کنند.
 
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها نمی توانند شیرینی را بچشند

گربه ها فقط به گوشت علاقه دارند و تمایلی به شیرینی و ادویه جات دارند. آن ها برخلاف سایر پستانداران نمی توانند مزه شیرینی را حس نمی کنند.
 
دانستنی های جالب از گربه ها
 


داشتن گربه خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته را یک سوم کاهش می دهد

گربه داشتن به کاهش استرس و نگرانی کمک می کند، فشار خون را کاهش می دهد و در برابر مشکلات قلبی از انسان محافظت می کند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 

خرخر گربه نشانه بهبودی است

 خرخر کردن گربه را اغلب نشانه رضایت می دانند، اما علت آن ممکن است پیچیده تر باشد. همه خرخر ها نشانه رضایت نیست، در برخی موارد نشان دهنده درد یا نگرانی است. برخی کارشناسان معتقدند که نشانه بهبود عضلات و استخوان هایشان است.
 
دانستنی های جالب از گربه ها
 


اغلب گربه ها تحمل لاکتوز را ندارند

اگرچه بیشتر گربه ها شیر دوست دارند، اما با هضم لاکتوز مشکل دارد و منجر به دل درد و اسهال می شود.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


ماهی خام برای گربه ها بد است

شاید فکرکنید گربه ها ماهی خام دوست دارند، اما در واقع برایشان بد است. ماهی نپخته حاوی باکتری است که برای گربه ها مضر است و باعث مسمومیت غذایی می شود. همچنین آنزیمی در ماهی خام است که تیامین، ویتامین ب ضروری را از بین می برد و باعث مشکلات عصبی می شود.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها می توانند بیش از 100 صدای مختلف تولید کنند

گربه های می توانند صدای هیس، میو میو، خرخر، جیغ و ده ها صدای دیگر تولید کنند در حالی که سگ ها فقط 10 صدای متمایز دارند. همچنین گربه ها می توانند با زبان بدن، علائم بویایی، گاز گرفتن و تعامل ارتباط برقرار کنند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها و انسان ها مراکز احساسی مشابهی در مغز دارند

در واقع شما با گربه تان بیش از آنچه فکر می کنید نقاط مشترک دارید. مغز انسان ها و گربه ها از ماده سفید و خاکستری تشکیل شده و گربه ها با همان الگو های انسان ها فکر می کند و حافظه کوتاه مدت و بلند مدت دارند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها باهوش تر از سگ ها هستند

قشر مغزی گربه ها (قشری از مغز که مسئول پردازش اتطلاعات شناختی است) بسیار پیچیده تر از سگ هاست. همچنین دو برابر سگ ها سلول عصبی دارند. علاوه بر این، گربه ها در حل مسائل پیچیده بهتر از سگ ها عمل می کنند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها می توانند شش برابر طولشان بپرند

گربه ها عضلات قدرتمندی در پا های عقبشان دارند که به آن ها کمک می کند فاصله بیشتری بپرند. آن ها از دمشان برای تعادل استفاده می کنند. به همین دلیل هیچ مشکلی با پریدن از نقاط مختلف ندارند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


وقتی گربه ها مدفوعشان را نمی پوشانند، نشانه خشونت است

گربه ها از ادرار و سایر علائم برای نشان دادن سلطه و موقعیت بالای خود استفاده می کنند. گربه های تابع مدفوع خود را می پوشانند در حالی که گربه های غالب آن را نپوشانده رها می کنند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها از کف پای عرق می کنند

غدد عرق گربه ها مثل سگ ها فقط در پنجه هایشان وجود دارد و در ماه های گرم می توانید خیسی آن ها را حس کنید. اما اغلب وقتی گرمشان می شود به دنبال جای خنکی برای دراز کشیدن هستند.
 
دانستنی های جالب از گربه ها
 


بینی گربه ها منحصر به فرد است

بینی گربه ها الگوی منحصر به فردی شبیه به اثر انگشت انسان ها دارد.
 
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها می توانند بو ها را حتی با غلظت یک در میلیون تشخیص دهند

گربه ها خودشان را به گربه ها و انسان ها میمالند تا بویشان را بدهند و بوی شما را بگیرند. وقتی خودشان را لیس می زنند درواقع بوی شما را از موهایشان پاک می کنند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها در شب بهتر از انسان ها می بینند

گربه ها تعداد زیادی میله در شبکیه خود دارند که به نور کم بسیار حساس است؛ بنابراین می توانند با استفاده از یک ششم نوری که انسان ها برای دیدن نیاز دارند ببینند. البته نمی توانند جزئیات دقیق و رنگ های غنی را ببینند.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها خودشان را به انسان می مالند تا قلمروی خود را مشخص کنند

وقتی آن ها خودشان را به یک شخص یا شیء می مالند، از خود بو به جا می گذارند و به سایر گربه ها می گویند اینجا بوده اند و شما در قلمروی آن ها هستید.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


تغییر روند روزمره گربه ها را بیمار می کند

وقتی گربه ها اتفاق غیرمعمولی را تجربه می کنند، مثل تغییر در برنامه غذایی، استراحت یا مکان، دچار بیماری می شوند. آن ها تهوع می گیرند و غذا نمی خورند. گربه ها روند همیشگی خود را دوست دارند و هر اختلالی باعث رخوت و رفتار عجیب در آن ها می شود.
دانستنی های جالب از گربه ها
 


گربه ها از سبیل خود به روش های عجیب استفاده می کند

سبیل گربه پر از سلول های عصبی و عروق خونی است که به تشخیص تغییرات محیطی کمک می کند. سبیل آن ها تقریبا به اندازه عرض صورتشان است بنابراین از آن برای اینکه ببینند در یک فضا جا می شوند یا نه، استفاده می کنند.
 
دانستنی های جالب از گربه ها

در این جا به راه هایی اشاره کرده ایم که گربه ها از طریق آن احساسات خود را به انسان نشان می دهند:

دانستنی های جالب از گربه ها

نگاه عشق آمیز گربه

1- گربه ها با چشم هایشان عشق خود را نشان می دهند

زمانی که گربه همراه شماست و چشم هایش را نیمه بسته نگه می دارد، طوری که به آرامی چشمک می زند یعنی از همراهی شما خوشحال است و به شما اعتماد دارد. این نوع چشمک زدن های خاص در واقع بوسه های گربه هستند. در این صورت می توانید گربه را ببوسید و به او بگویید که دوستش دارید. آن ها در این حالت آرامش، خوشحالی، عشق و اعتماد را دریافت می کنند. این بوسه ها کمک می کند تا روابطتان را با گربه قوی تر کنید. گربه هم احتمالا با چشمک زدن های بیشتر پاسخ عشق شما را می دهد.

دانستنی های جالب از گربه ها

روش نشان دادن محبت گربه

2- گربه ها با دمشان عشق خود را نشان می دهند

به دم گربه توجه کنید. دم گربه معیار سنجش عشق او است و نحوه قرار گرفتن دم نشان می دهد که میزان عشق گربه چقدر است. زمانی که گربه ها با زبان بدن یا دیگر علائم صحبت می کنند، می توانند احساس ترس و عصبانیت و همچنین عشق و خوشحالی خود را نشان دهند. بیشتر مردم بعضی حالت های بدن گربه را ترس و عصبانیت تعبیر می کنند در حالی که گاهی حالت دم گربه عشق و خوشحالی او را نشان می دهد. 
گربه ها اغلب وابستگی های احساسی خود را از طریق قرار گرفتن دمشان نشان می دهند. گربه دم خود را بین پا و دست کسانی که دوستشان دارد تکان می دهد. گاهی گربه ها احساساتشان را با دراز کشیدن کنار کسی که دوستش دارند و تماس فیزیکی با او یا قرار دادن دمشان روی آن ها نشان می دهند. رفتار آن ها شبیه در دست گرفتن دست یک دوست خوب است.
گربه ها علاوه بر پیچش دم و تماس فیزیکی با فرد، با پف دادن پایه دم و همزمان کمی پیچاندن سر آن خوشحالی و حس دوستی را ابراز می کنند. همزمان با این کار دم را نیز با کمی خمیدگی مستقیم نگه می دارند. اغلب این رفتار گربه با چشمک کامل می شود.
دانستنی های جالب از گربه ها

مالیدن گربه نشانه دوست داشتن است

3- گربه ها با مالیدن گونه هایش به شما عشق خود را نشان می دهد

یکی از راه هایی که گربه عشق خود را به شما نشان می دهد این است که گونه هایش را به شما می مالد. گربه با مالیدن گونه های خود به فرد ثابت می کند که به او اطمینان دارد و حس امنیت می کند. این کار یکی از راه های دعوت به دوستی هم می باشد. گربه ها روی گونه هایشان غدد بویایی دارند که این غدد فرومون تولید می کند. گربه با این کار علاوه بر نشان دادن عشق و اعتماد، نشان می دهد که صاحب آن فرد است و فرومون خود را روی او می ریزد.
 در مورد گربه هایی که نمی شناسید، می توانید با دراز کردن انگشت اشاره به طرف بینی گربه و همراستای آن با او دوست شوید. مهم نیست که چند قدم آن طرف تر است یا آن سوی خیابان، با این حرکت می توانید با او دوست شوید. اگر گربه بخواهد به شما سلام بدهد به سمت انگشت شما نزدیک می شود و با بینی اش انگشت شما را لمس می کند و سپس سرش را برمی گرداند تا انگشتتان به گونه او بخورد. اگر به شما اعتماد کند، دستتان را به گونه اش می مالد که نشان می دهد با شما دوست شده است. این می تواند آغاز یک دوستی زیبا باشد.
دانستنی های جالب از گربه ها

نشان دادن عشق گربه

4- گربه ها با زدن سر خود به شما عشق خود را نشان می دهند

آیا گربه یتان با سر به شما می کوبد؟ زمانی که گربه سرش را به شما می زند می خواهد بوی خود را به شما انتقال دهد و به این ترتیب عشق و علاقه اش را به شما اثبات کند. گربه با زدن سر خود به شما علاوه بر نشان دادن عشق و علاقه، نشان می دهد که مال او هستید. بویی که از غدد موجود روی سر گربه ناشی می شود هنگام مالیدن سرش به شما منتقل می شود.
دانستنی های جالب از گربه ها

نشان دادن عشق گربه با زبان

5- گربه ها با زبان عشق خود را نشان می دهند

صدای خرخرها و میومیوها اغلب نشانه عزیز شمردن و اعتماد به فرد است. با این حال، گربه های مادر با صدای جیغ و خرخر با بچه های خود ارتباط برقرار می کند. این صداهای جالب در گربه ها برای ارتباط با کسانی که دوستشان دارند هم ایجاد می شود. میومیوهای خاص هم می توانند نشانه دوست داشتن باشند. بعضی میومیوها مانند میومیوهای بچه گربه ها ظریف است اما بعضی دیگر بلندتر است.
خرخر کردن همچنین می تواند نشان دهد که گربه در کنار شما احساس امنیت می کند. خرخر می تواند به معنای مهربانی و عشق گربه باشد، به خصوص اگر با بوس خاص گربه همراه باشد و با پا یا دمش شما را لمس کند.
دانستنی های جالب از گربه ها

لیسیدن نشانه عشق گربه است

6- گربه ها با لیس زدن عشق خود را نشان می دهند

گربه هایی که به هم عادت دارند و حس نزدیکی به هم دارند با لیس زدن متقابل یکدیگر عشق خود را به هم نشان می دهند. این رفتار به آن ها کمک می کند تا آرام شوند و اعتماد خود را نشان دهند و ارتباط برقرار کنند. لیس زدن و تمیز کردن در گونه های مختلف گربه ها یکسان نیست. گربه ها گاهی انسان ها را هم لیس می دهند و به این ترتیب عشق و محبتشان را نشان می دهند.
دانستنی های جالب از گربه ها

گربه با بغل کردن عشق خود را نشان می دهد

7- گربه ها با بغل کردن شما و گشتن اطرافتان عشق خود را نشان می دهند

گربه ها اطراف کسانی که دوست دارند می چرخند. گربه ممکن است کنار شما دراز بکشد یا روی پایتان بخوابد. در وضعیتی قرار می گیرد که با شما برخورد فیزیکی داشته باشد – ممکن است پشتش را روی پای شما بگذارد و یا به گونه ای قرار بگیرد که یک دستش با شما برخورد داشته باشد. حتی اگر گربه شما روی پایتان هم نیاید، با حرکت کردن و قرار گرفتن نزدیک شما عشق خود را نشان می دهد.
گربه ها خیلی خوب ارتباط برقرار می کنند، از زبان بدن، حالت های قرار گرفتن و صداهایی که تولید می کنند عشق خود را نشان می دهند. اگرچه حرکات آن ها ظریف و گاهی پیچیده است، راه های مختلفی برای نشان دادن عشق خود و اعتماد به انسان ها دارند.

حقایق و دانستنیهای جالب درباره گربه ها + تصاویر

حقایق و دانستنیهای جالب درباره گربه ها + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از برترینها - itpet.net - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف