نمناک اخبارجامعه گروکشی بیمارستان های ایران از نوزاد 20 روزه تا جسد پیرزن
بیمارستان های ایران ، گروکشی
نوزاد تازه متولد شده به دلیل ناتوانی والدینش در تامین هزینه های بیمارستان در بخش مراقبت می ماند ،جسد پیرزن مشهدی به دلیل نپرداختن هزینه های درمان تحویل داده نمی شود وو. . سناریوی دنباله دار گروکشی در بیمارستان های ایران.
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1394
بازدید : 5,836 نفر

بیمارستان های ایران و گروکشی به دلیل پرداخت هزینه

 پس از انتشار خبر گرو گرفتن نوزاد در بیمارستان، وزارت بهداشت و مادر نوزاد در واکنش به این خبر، همدیگر را متهم به دروغگویی کردند. وزارت بهداشت مدعی است، این کودک به خاطر مشکل تنفسی 27 روز در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده و مادر کودک همچنان اصرار دارد که بعد از شش روز، نوزادش از دستگاه جدا شده و فقط به خاطر بدهی، نوزاد را تحویل نگرفته بود.

این در حالی است که یکی از بیمارستان های مشهد نیز جسد زنی را به خاطر پرداخت نکردن هزینه های درمان گرو گرفته بودند.

ماجرای گرو گرفتن نوزاد پسر در یکی از بیمارستان های تهران از 29 دی امسال، زمانی رسانه ای شد که زن جوانی با مراجعه به دادسرای یافت آباد مدعی شد، به دلیل پرداخت نکردن هزینه زایمان، مسئولان بیمارستان نوزادش را به او تحویل نمی دهند.
زن جوان به نام شایسته، تبعه کشور افغانستان در شکایتش به قاضی پرونده عنوان کرد:برای زندگی بهتر به تهران آمدیم. همسرم به نام ضیا کارگر ساختمان بود و درآمد خوبی داشت تا این که یک سال قبل توسط دوستانش معتاد شد و شیشه مصرف می کرد. وقتی شوهرم معتاد شد، زندگی ما سیاه شد و هر چه درآمد داشتیم خرج مواد ضیا می شد. 9 ماه قبل فهمیدم برای بار چهارم باردار شده ام. به سختی 9 ماه را سپری کردم تا این که 27 روز قبل برای زایمان به بیمارستانی در جنوب تهران رفتم.
مسئولان بیمارستان برای زایمان یک میلیون و 700 هزار تومان پول خواستند که با کمک همسایه ها و دوستان، هزینه سزارین را تهیه کردم و به اتاق عمل رفتم. فردای آن روز وقتی برای ترخیص به حسابداری بیمارستان رفتم، گفتند به خاطر این که دوقلو به دنیا آورده ام، باید دوباره پول به حسابشان واریز کنم. شوکه شده بودم. من برای هزینه اولیه بیمارستان زندگی ام را فروختم و دیگر پولی نداشتم تا هزینه های بیمارستان را پرداخت کنم. هر چه به مدیران بیمارستان گفتم پولی ندارم، آنها باور نکردند و من و دخترم را از بیمارستان ترخیص کردند و پسرم را گرو نگه داشتند تا زمانی که هزینه بیمارستان را بپردازم.
با شکایت زن جوان، قاضی حسن سرخیل، دستور تحویل فوری بچه و احضار مسئولان بیمارستان را برای پاسخگویی در مورد گرو نگه داشتن نوزاد 27 روزه صادر کرد. ساعاتی بعد نیز مسئولان بیمارستان نوزاد پسر را تحویل خانواده اش دادند، اما هنوز در دادسرا حاضر نشده اند.

واکنش وزارت بهداشت

با انتشار خبر گروگیری کودک افغان در بیمارستان ، مسئولان وزارت بهداشت در مصاحبه با رسانه ها این موضوع را انکار کردند و مدعی شدند، زن جوان پاسپورت ندارد و در این مدت دنبال فرزندش به بیمارستان نیامده است. آنها همچنین اعلام کردند، این نوزاد به دلیل نارسایی تنفسی، 27 روز بستری شده بود.

نوزادان گرو کش شده

نوزادان گرو کش شده در یکی از بیمارستان های ایران

دکتر عطیه ربیعی، سرپرست اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت در گفت وگو با ایسنا، با رد شایعاتی مبنی بر «گروگیری یکی از قل های نوزادی دوقلو به دلیل ناتوانی در پرداخت صورت حساب از سوی والدین وی در یکی از بیمارستان های تهران» گفت:ماجرا از این قرار است که مادری تبعه افغان فاقد پاسپورت و هر گونه کارت شناسایی، با حاملگی دوقلو به یکی از بیمارستان های تامین اجتماعی مراجعه می کند. متاسفانه نوزاد دوم به بیماری نارسایی تنفسی مبتلا و نیاز بود در بخش NICU بستری شود و خدمات تخصصی نوزادان را دریافت کند. بر همین اساس وی در بخش مراقبت های تخصصی نوزادان بستری و تمام اقدامات درمانی لازم برایش انجام و حتی داروهای گرانقیمت برای وی استفاده شد. تمام اقدامات درمانی و کنترلی برای این نوزاد از سوی بیمارستان مربوطه انجام و این نوزاد 29 دی از بیمارستان مرخص شده است. این خانواده تبعه افغان در مجموع 9 میلیون و 500 هزار تومان به بیمارستان بدهکارند و بیمارستان را نیز ترک کرده اند. بیمارستان نیز هیچ گونه مدرک شناسایی برای پیگیری موضوع ندارد.
ربیعی افزود:زمانی که قل دوم در بیمارستان تحت مراقبت بود، خانواده وی برای پیگیری امور نوزاد مراجعه نمی کردند و عنوان داشتند پول ندارند و بچه را نمی خواهند، در این مدت نیز با شیرخشک و حتی شیردهی توسط دیگر مادران حاضر در بخش و همچنین ارائه مراقبت های لازم، نوزاد را حفظ کردند.

عاشق فرزندانم هستم
پس از اظهارات مسئولان وزارت بهداشت، مادر نوزاد افغان با رد ادعاهای مسئولان بیمارستان به جام جم گفت:پدر همسرم در ایران است. هفت سال قبل من و همسرم همراه سه فرزندم قانونی وارد ایران شدیم. ما همگی پاسپورت داریم و 20 روز قبل دوباره پاسپورت و اجازه اقامت خود در ایران را تمدید کردیم. حتی سه پسرم در مدرسه مشغول تحصیل هستند. وقتی برای زایمان در بیمارستان بستری شدم پاسپورت و اجازه اقامت را به مسئولان بیمارستان نشان دادم.

وی ادامه داد:سه روز بعد از زایمان نیز قصد ترخیص از بیمارستان را داشتم که آنها ادعا کردند نوزاد پسر دچار بیماری است و این مدت در دستگاه بوده و همچنان باید بماند. دو روز بعد برای ترخیص کودک به بیمارستان رفتم که دیدم پسرم از زیر دستگاه خارج شده و مسئولان بیمارستان برای بردن او به خانه درخواست 7 میلیون تومان پول کردند. شوکه شده بودم. هرچه به آنها گفتم چنین پولی ندارم آنها قبول نکردند و تنها شرط ترخیص کودک را پرداخت پول اعلام کردند. پسر من پنج روز زیر دستگاه بود نه 27 روز و نگه داشتن او به خاطر مشکل تنفسی درست نیست.

زن جوان اضافه کرد:در این مدت هر روز به کودکم سر می زدم و حتی شیر خودم را به او می دادم. چند روز اول آنها اجازه دادند که بچه ام را ببینم و حتی چند شب در بیمارستان ماندم، اما آنها می گفتند پول را بدهید تا اجازه دهیم بچه را ببرید. با گذشت 20 روز از نگه داشتن نوزادم مسئولان بیمارستان با من تماس گرفتند و من به آنجا رفتم. مسئول بیمارستان گفت، اگر تا چند روز آینده پول را ندهم بچه ام را به شیرخوارگاه تحویل می دهند.

بیمارستان های ایران

بیمارستان های ایران و مشکلات هزینه بیمارانبعد از آن مسئولان بیمارستان تنها شرط رهایی بچه را سپردن سند ملکی یا خودرو عنوان کردند که من گفتم اگر خانه یا خودرو داشتم، می فروختم تا با پرداخت پولی که ادعا می کنید، بچه ام را به خانه ببرم.وقتی التماس من و پدر بزرگش به جایی نرسید، تنها راهی که به ذهنمان رسید شکایت از بیمارستان بود. ساعاتی بعد با حکم قاضی پرونده بچه را تحویل گرفتیم. نمی دانم چرا مرا محکوم به رها کردن بچه ام می کنند. من اگر پسرم را نمی خواستم که برای آوردن او به خانه، به دادسرا نمی رفتم.

گرو گرفتن جسد در مشهد

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی جزئیات ماجرای تحویل ندادن جسد بیماری به خانواده اش را به دلیل پرداخت نکردن هزینه های بیمارستان، تشریح کرد.

حجت الاسلام نصرالله پژمان فر گفت :این موضوع مربوط به خانمی است که به دلیل مشکلات مالی در یک کوره پزخانه در منطقه ای در اطراف مشهد کار و در همان محل نیز به تنهایی زندگی می کرده است. وقتی حال این خانم به هم می خورد، افرادی که در آنجا بوده اند؛ اورژانس را خبر می کنند و طبق تصمیم مسئولان اورژانس به هر دلیلی فرد به بیمارستان خیریه ای در مشهد که تحت مدیریت دانشگاه آزاد است؛ منتقل و در آنجا بستری می شود.

 در روزهای بعد شماره تلفنی از دخترفرد بیمار به دست می آید و طی تماسی که مسئولان بیمارستان با این فرد برقرار می کنند، وی به بیمارستان مراجعه و اعلام می کند هم خودش و هم مادرش تحت پوشش بیمه امداد هستند. این زن در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده و بعد از 28 روز برای او صورتحساب 28 میلیون تومانی صادر می شود.

وی افزود:دختر این زن برای تهیه پول و نامه گرفتن از استانداری و نماینده مجلس و غیره اقدام می کند و این کار حدود 15 روز طول می کشد و این در حالی بوده که هزینه های بیمارستان در این مدت کنتور می انداخته است.

بیمارستان های ایران

داستان های گروکشی در بیمارستان های ایران 


در نهایت وقتی این فرد که با کمک خیریه ها، کمیته امداد و نهاد های دیگر 18 میلیون پول تهیه کرده بوده به بیمارستان می رود، متوجه می شود یک هفته است مادرش فوت کرده و مسئولان بیمارستان می گویند جسد را نمی دهیم تا هزینه های بیمارستان راکه در این مدت حدود 40 میلیون تومان شده، پرداخت کنید. در حال حاضر 18 میلیون از حدود 40 میلیون تومان هزینه های بیمارستان پرداخت شده، ولی باتوجه به نامه رئیس بیمارستان و امضای وی که دستور داده بقیه هزینه ها پرداخت نشود یا سندی برای ضمانت پرداخت هزینه ها گرو گذاشته نشود؛ جسد را به خانواده اش تحویل نمی دهند. این در حالی ا ست که خانواده متوفی بسیار نگران آبروی خود هستند و تقاضای تحویل جنازه را کرده اند.

گروکشی بیمارستان های ایران از نوزاد 20 روزه تا جسد پیرزن

گروکشی بیمارستان های ایران از نوزاد 20 روزه تا جسد پیرزن
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
برگرفته از ایلنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف