نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت گرگرفتگی در خانم ها + درمان
گرگرفتگی ، حملات گرگرفتگی
حملات گرگرفتگی به صورت احساس گرمای شدید در بالاتنه ایجاد می شود و حدود سه تا چهار دقیقه طول می کشد و گاهی با سردرد و تپش قلب همراه است.
بازدید : 5,853 نفر

مهم ترین علت گرگرفتگی زنان

گر گرفتگی یک حالت ناخوشایندی است که با احساس گرمای بیش از حد خود را نشان می دهد و به دلیل کاهش میزان استروژن به وجود می آید. بسیاری از زنان به آرامی وارد مرحله یائسگی شده و علائم کمی از خود نشان می دهند. گرگرفتگی آنها بسیار مختصر است و کمی باد زدن خود را می طلبد. در برخی دیگر، این گرگرفتگی مانند رویاروئی با تنور آتش است.

هر دو اینها حالاتی طبیعی هستند. گرگرفتگی واکنش بدن به کاهش مقدار هورمون استروژن در بدن است که با نزدیک شدن یائسگی روی می دهد.

نه تمام زن ها، اما بیش نیمی از آنها دچار این گرگرفتگی می شوند. در برخی، تولید استروژن به تدریج کاهش می یابد و گرگرفتگی آنها کم است. ولی در بعضی دیگر، تخمدان ها ناگهان دیگر استروژن نمی سازند؛ یا تولید استروژن چند بار قطع و دوباره شروع می شود. در این زن ها گرگرفتگی آزارنده است.

بیماران زیادی از مشکل داغ شدن و سرد شدن ناگهانی بدنشان رنج می برند. اگرچه نزدیک شدن به دوران یائسگی شایع ترین علت شروع چنین تجربیاتی است ولی علت های متنوع دیگری نیز برای چنین حملاتی وجود دارد که حتما باید مد نظر باشد.

در خانم هایی که سال های آخر باروری را می گذرانند یعنی حدود 48 تا 52 سالگی حملات گرگرفتگی به صورت احساس گرمای شدید در بالاتنه ایجاد می شود. این حملات حدود سه تا چهار دقیقه طول می کشد و گاهی با سردرد و تپش قلب همراه است. احساس ضعف و سرگیجه هم به دنبال حملات به وجود می آیند. این حملات معمولا بعد از یک تا دو سال فروکش می کند و در صورت لزوم می توان از دارو برای تسکین استفاده کرد.

گرگرفتگی

گرگرفتگی بیشتر در سالهای آخر باروری رخ میدهد

در صورتی که این علائم موجب آزار شدید بیمار شود و به نوعی زندگی عادی او را مختل کند، می توان روزانه به میزان کم از هورمون های تخمدانی استفاده کرد و به صورت داروهای هورمونی به خانم یائسه داد، اما این داروها شمشیری دو لبه هستند که هر چند از پیری زودرس، دردهای هنگام نزدیکی، گر گرفتگی و پوکی استخوان جلوگیری می کند، اما در افراد خاص با زمینه مساعد احتمال بروز سرطان پستان را افزایش می دهد و در بیماران دیابتی موجب افزایش قند خون و در بیمارانی که دچار بیماری فشار خون هستند موجب افزایش فشار و افزایش احتمال سکته مغزی می شود.

همین طور این داروها موجب افزایش چربی های خون می شوند. بنابراین برای شروع و ادامه مصرف این داروها باید از سلامت خانم داوطلب استفاده کننده از این داروها مطمئن شد و سالانه مراقبت های لازم انجام شود؛ یعنی کنترل فشار خون، انجام پاپ اسمیر، انجام ماموگرافی سالانه و کنترل قند ناشتا و چربی های خون و کبد لازم است.

همان گونه که اشاره شد حملات داغ و سرد شدن می تواند همراه با لرزش دست و ضعف شدید باشد که در این موارد باید افت قند را مدنظر داشت:کسانی که از قرص های درمان دیابت یا انسولین استفاده می کنند به کرات افت ناگهانی قند خون را تجربه می کنند. تجربه ای ناخوشایند که با تعریق، تپش قلب، احساس گرما و اضطراب همراه با احساس ضعف مفرط همراه است. چنین بیمارانی باید همیشه ماده ای شیرین مثل شکلات یا قند همراه داشته باشند و در صورت بروز چنین حملاتی بدون ترس از بالا رفتن قند آن را بخورند. بهبود قند خون در این شرایط باعث می شود این علائم سریع خوب شوند که خود دلیل تشخیص درست افت قند است.

بیماری فئوکروموسیتوم یکی دیگر از علل این حملات است که به دلیل وجود توده ای در غده فوق کلیه ایجاد می شود. این توده گاهی هورمون های آدرنالین یا نور آدرنالین را به داخل جریان خون می فرستد و به بروز حمله منجر می شود. اگرچه این بیماری خیلی نادر است ولی به دلیل خطرناک بودن حتما باید در برخورد با چنین حملاتی در نظر گرفته شود. بیماران مبتلا در حین حمله دچار افزایش فشار خون، تپش بسیار شدید قلب و احساس اضطراب می شوند. درمان این بیماری جراحی است.

علت گرگرفتگی در خانم ها + درمان

علت گرگرفتگی در خانم ها + درمان
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از جام جم / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف