نمناک سرگرمیدیدنی ها گل عجیبی که موش میخورد! + عکس
گل ، گیاهان
این گل عجیب و غریب کوزه ای گوشت خوار تنها به خوردن حشرات بسنده نمی کند بلکه پرنده و موش نیز می خورد.

گل گوشتخوار تا بحال دیدین؟!

گیاهان گوشت خوار معمولا از حشرات تغذیه می کنند. آن ها از طریق شکار، مواد معدنی لازم برای ادامه حیات، به ویژه نیتروژن را در مناطقی که برای زیست آن ها مناسب نیست ذخیره می کنند.گیاهان گوشت خوار با تغییر دادن حالت برگ های خود می تواند از حیوانی به بزرگی یک قورباغه تا موجودات تک سلولی را بخورد و هضم کند. ساختن تله برای این گیاه کاری دشوار است، به این علت که برگ های گیرنده آن چندان مناسب برای عمل فوتوسنتز نیستند و رشدی بسیار آهسته دارند.

گل کوزه ای گوشت خوار که به خوردن حشرات بسنده نمی کند و پرنده و موش نیز می خورد و به همین دلیل این گیاه را غول متخصص مهره داران نامگذاری کرده اند.

گل

گیاهان کوزه ای گیاهانی گوشتخوارند که طعمه خود را در چاله ای در درون خود به دام می اندازند. این چاله کوزه مانند مملو از مایع است.این گیاهان دارای گونه های بسیار متنوع هستند و از بزرگترین انواع گیاهان حشره خوار به شمار می آیند. ارتفاع برخی از گونه های آن گاهی به 60 سانتیمتر می رسد. این گیاه بیشتر در مرداب ها و لجنزارها می روید و هر گیاه دارای یک ساقه بلند و صاف و یک گل بزرگ با گلبرگ های سرخ و مادگی چترمانند است که در تابستان می شکفد.

کوزه های این گیاه، در واقع برگ های آن هستند که دورتا دور این ساقه و نزدیک به زمین قرار دارند. این برگ ها لوله ای و به شکل کوزه ای دهان گشاد هستند. هر گیاه در میانه های بهار 5 یا 6 برگ تازه می دهد که هر 15 روز یکی از آنها باز می شود. در پایان تابستان تمام برگها رشد کرده و کامل می شوند و در طول زمستان و حتی تا تابستان بعدی، باقی می مانند.

گل

این برگها آب را در خود نگه می دارند. شهد گیاه در اطراف کلاهک و دهانه کوزه ترشح می شود و حشرات را به سوی خود جلب می کند، حشره با رسیدن بر روی برگ به درون کوزه حرکت می کند، تارهای مو مانند که به سمت پایین متمایل هستند و سطح لغزنده کوزه، حشره را به پایین هدایت می کند و این شکار که نمی تواند از کوزه خارج شود، در آب موجود آن غرق می شود.

برگ کوزه ای منزلگاه موجودات بسیار ریز مانند تک یاخته ها، کرم های بسیار کوچک و سخت پوستان ذره بینی آبزی است. لارو سه نوع حشره هم در این کوزه ها زندگی می کنند که همه اینها همزیستان گیاه هستند و همراه با باکتری ها، کار گواردن حشره شکار شده را بر عهده دارند. در اوایل تابستان، حشرات بالغ از برگهای کهنه خارج شده و در برگهای تازه تخم گذاری می کنند. برگ کهنه که هضم کننده هایش را از دست داده، می میرد و برگ های تازه جایگزین آن می شوند.

گل عجیبی که موش میخورد! + عکس

گل عجیبی که موش میخورد! + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از جام نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف