نمناک دین و مذهبگوناگون گناهی بزرگتر از خوردن مشروب
گناه بزرگ ، گناهان کبیره
گناهان کبیره گناهانی هستند که در دین اسلام از آن ها به شدت نهی شده است و گناه بزرگ و عملی کردن در قرآن و فرمایشات بزرگان حکم های سنگینی در بر دارد.
بازدید : 15,689 نفر

دورغ گناه بزرگی است ؟ چه حکمی دارد؟

  گناه بزرگ یا گناه کبیره تنها مربوط به خوردن مشروب و .... نمی شود بلکه در میان گناهان کبیره گناهی هست که هر کسی به راحتی آن را انجام می دهد بدون آنکه متوجه بزرگی آن باشد.

باید گفت از گناهان کبیره که در آیات قرآن، سنت نبوی و روایات ائمه معصومین (ع) به شدت از آن نهی و از عوامل فساد و انحراف از حق معرفی شده است، دروغ یا کذب است که ناهنجاری های بسیاری را سبب می شود.

سخن پیامبر و معصومین در رابطه با کذب و دورغ


رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند:«خیانت بزرگی است که به برادرت سخنی بگویی که او سخن تو را راست بداند در حالی که تو دروغ گفته باشی.»

در جایی دیگر  حضرت محمد (ص) می فرمایند:«بدترین ربا، دروغ است.»


امیرمومنان علی (ع) فرموده اند:«ایمان، این است که راستگویی را هر چند به زیان تو باشد بر دروغگویی، گر چه به سود تو باشد، ترجیح دهی.»


امام باقر (ع) نیز در مذمت دروغ می فرمایند:«به راستی که خداوند عزوجل برای شر قفل هایی گذارد و کلید آن قفل ها را شراب قرار داد و دروغ از شراب بدتر است.»


 

گناه کبیره

دروغ گناهی گناهی کبیره و ناخوشایند

 

دروغ باب دیگر گناهان را نیز گشوده و باعث می شود فرد به آن گناهان آلوده شود.


رسول خدا (ص) در این باره فرموده اند:«دروغ به معصیت و انحراف [از مسیر حق] می کشاند و معصیت و انحراف، به آتش رهنمون می شود.»

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:«سه چیز است که در هر کس باشد منافق است اگر چه روزه دارد و نماز بخواند و حج و عمره کند و بگوید من مسلمانم؛ کسی که هنگام سخن گفتن دروغ بگوید و وقتی که وعده دهد تخلف نماید و چون امانت بگیرد، خیانت نماید.»


 امام حسن عسکری (ع) می فرمایند:«همه پلیدی‏ ها را در خانه‏ ای نهادند و کلید آن، دروغ است.»


امیرمومنان علی (ع) فرموده اند:«دروغگو و مرده یکسانند؛ زیرا برتری زنده بر مرده، به سبب اعتماد به اوست. پس هر گاه به گفته او اعتماد نشود، حیاتش از بین رفته است.»

 همان حضرت (ع) می فرمایند:«با دروغگو مشورت نکن، چون دروغگو، مانند سراب، دور را در نظرت نزدیک نشان می دهد و نزدیک را دور.»


 

برگرفته از:

  • نهج البلاغه
  • میزان الحکمه
  • نهج الفصاحه

 

گناه بزرگ ، گناهی بزرگتر از خوردن مشروب

گناهی بزرگتر از خوردن مشروب
:
امتیاز : 4.9 تعداد رای : 34
برگرفته از افکارنیوز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 33 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف