نمناک سبک زندگیکودک ویژگیهای یک گهواره نوزاد مناسب
گهواره نوزاد ، گهواره نوزاد کنار تخت مادر
گهواره نوزاد نه باید آن قدر بزرگ باشد که نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه آن قدر کوچک که جایی برای حرکت نداشته باشد.

گهواره نوزاد را با رعایت این نکات بخرید

اگر در خانه خود نوزادی دارید که آرامش خواب او برایتان اهمیت دارد، این مطلب را از دست ندهید. برخلاف بسیاری از وسایلی که در فهرست مایحتاج سیسمونی فهرست شده اند، خرید وسایل خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. برای ماه های اول تهیه یک گهواره کوچک یا تخت کنار مادر، بهترین گزینه به حساب می آید و بعد که نوزاد بزرگ تر شد، می توانید او را به تخت کودک منتقل کنید.

به توصیه پزشکان قرار دادن نوزادان در تخت تا پیش از 2 یا 3 سالگی کمی خطرناک است؛ چرا که نوزاد قدرت حرکت چندانی ندارد و ممکن است دچار حوادثی مانند سندرم مرگ ناگهانی شود. برای خرید گهواره باید نکاتی را در نظر بگیرید که البته بعد ها برای خرید تخت نیز به کارتان بیاید. از آنجا که نوزادان در ماه های اولیه بیشتر وقت خود را در گهواره می گذرانند، علاوه بر زیبایی و راحتی باید به ایمنی آن هم فکر کنید. 

ویژگی های یک گهواره برای نوزاد:


تخت های تبدیل شونده
اگر بخواهید اقتصادی فکر کنید و چیزی بخرید که تا چند سال بتوان از آن استفاده کرد، شاید خرید یک تخت نوزاد- نوجوان از اولویت هایتان باشد. این تخت ها طوری ساخته شده که تا وقتی نوزاد شما کوچک است، می توانید به صورت تخت نوزاد از آن استفاده کنید و وقتی بزرگ تر شد با جدا کردن قسمت های اضافی آن را به تخت بزرگ تر تبدیل کنید که تا ٩- ٨ سالگی آن را استفاده کند. اما هنگام خرید به چند نکته توجه داشته باشید:اول اینکه در انتخاب دقت کنید.

تختی را انتخاب کنید که بعد از چند سال از شکل و شمایلش خسته نشوید و طرح آن طوری باشد که هم برای سال های نوزادی مناسب باشد و هم برای سال های کودکی. از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید و یک بار تخت را از حالت نوزاد به نوجوان تبدیل کنید تا اگر مشکلی داشت همان لحظه برطرف کنید. فاصله بین میله های حصار را هم به خوبی بررسی کنید. این فاصله نباید بیشتر از 5 تا 10 سانتی متر باشد تا سر کودک از آن عبور نکند. اگر این فاصله با استاندارد ها مغایرت داشته باشد، ممکن است سر نوزاد بین میله ها گیر کرده و دچار حادثه شود.

 

گهواره نوزاد

مهمترین نکته در گهواره نوزاد اندازه آن است

 
اندازه گهواره
اولین نکته در زمینه ایمنی گهواره اندازه آن است. گهواره نه باید آن قدر بزرگ باشد که نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه آن قدر کوچک که جایی برای حرکت نداشته باشد؛ بلکه اندازه آن باید به قدری باشد که نوزاد در آن احساس راحتی کند و فضای کافی برای تکان دادن دست ها و پا هایش داشته باشد. تکان های اضافی ممکن است باعث شود نوزاد بعد از غلت زدن دیگر نتواند برگردد و حادثه ای برایش اتفاق بیفتد.

هماهنگی لحاف و تشک
برخی گهواره ها با قیمت گزافی به بهانه دارا بودن ست لحاف و تشک به فروش می رسند. بهتر است پولتان را دور نریزید؛ چون این ست های زیبا تنها جنبه دکوری دارند و نوزاد شما حداقل تا یک سالگی نیازی به بالش، لحاف و تشک ندارد و حتی استفاده از این وسایل می تواند برای سلامت او خطرناک باشد و سندرم مرگ ناگهانی یا مرگ گهواره را به همراه داشته باشد. اگر هم اصرار به خرید این وسایل دارید استفاده از بالش را فراموش کنید. برای تشک هم بهتر است تشکی را انتخاب کنید که بافت سفت و ارتفاع کمی دارد و به خوبی در کفه گهواره جای می گیرد و فضای اضافی اطراف آن باقی نمی ماند.

به جای لحاف از یک روانداز سبک یا پتوهای سوراخ دار استفاده کرده و در عوض لباس مناسب تری تن نوزاد کنید. اگر از گهواره های چوبی یا تخت های نوزاد استفاده می کنید، توجه داشته باشید که تشک به دیواره های تخت بچسبد. فاصله تشک تا دیواره نباید بیشتر از یک انگشت باشد، اگر این فاصله به ٢ انگشت رسید خیلی سریع به فکر تعویض تشک باشید؛ چرا که این فاصله برای نوزاد خطرناک است و امکان دارد هنگام خواب دست، پا یا انگشتانش بین دیواره تخت و تشک گیر کند.

استحکام
در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید تا مطمئن شوید ثبات و پایداری کافی برای حرکات و جنب و جوش های بی پایان نوزاد را دارد. پایه های گهواره حین تکان دادن، باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند. اتصالات و دیگر نقاطی را که با تکان خوردن تحت تاثیر قرار می گیرند، به خوبی بررسی کنید. بهتر است گهواره ای را انتخاب کنید که توانایی تحمل وزن یک نوزاد سنگین را داشته باشد؛ چرا که برخی گهواره ها اگرچه ظاهری فانتزی و زیبا دارند، از نظر پایداری و استواری و حفظ تعادل ضعیف هستند و تنها مزیتشان شکل و شمایل زیبا و فریب دهنده شان است.

ویژگیهای یک گهواره نوزاد مناسب

ویژگیهای یک گهواره نوزاد مناسب
: امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از شهرآرا آنلاین/ی
این مطلب مفید بود ؟
4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف