نمناک بهداشت و سلامتتغذیه عوارض پرخطر مصرف گوشت کوسه ماهی
گوشت کوسه ، کوسه ماهی خوراکی
افرادی که گوشت کوسه ماهی مصرف میکنند باید بدانند گوشت کوسه ماهی حاوی مواد سمی جیوه و BMAA میباشد که برای سلامتی مضر و باعث ابتلا به آلزایمر میشود.
بازدید : 25,843 نفر

مصرف گوشت کوسه ماهی و ابتلا به آلزایمر

بدن کوسه بدون استخوان و غضروفی شبیه قسمت بیرونی گوش انسان است. کوسه ها بسیار سریع و بدون اینکه در آب حرکتی غیرعادی ایجاد کنند؛ شنا می کنند و این باعث غافلگیر شدن موجودات دیگر می شود. برای شکار آنها از تور و قلاب استفاده می کنند. کوسه ماهیان جزء ماهیان غضروفی بوده و در خلیج فارس و دریای عمان ازتنوع قابل ملاحظه ای برخوردارند.

مطالعات نشان می دهد باله ها و گوشت کوسه ماهی حاوی مقادیر بالای نوروتوکسین های مرتبط با بیماری آلزایمر است.

گوشت کوسه

خوردن گوشت کوسه ماهی

 دانشمندان دانشگاه میامی آمریکا در مطالعه ای جدید دریافته اند که غلظت بالایی از مواد سمی مرتبط با بیماری های عصبی در باله ها و ماهیچه های 10 گونه کوسه ماهی وجود دارد.


تیم تحقیق در این مطالعه، باله ها و نمونه های بافت ماهیچه ای 10 گونه کوسه ماهی یافت شده در اقیانوس آرام و اطلس را از لحاظ غلظت دو ماده سمی جیوه و β-N-methylamino-L-alanine (BMAA) بررسی کردند.

دبورا ماش، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«مطالعات اخیر ارتباط بین BMAA با بیماری های عصبی نظیر آلزایمر و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را نشان داده اند.»

به گفته محققان در حالیکه هم جیوه و هم BMAA برای سلامت پرخطر هستند، همراه با هم ممکن است دارای تاثیرات سمی قوی تری نیز باشند.

محققان با آزمایشات انجام شده دریافته اند که غلظت جیوه و BMAA در باله ها و ماهیچه های تمامی انواع کوسه ها به قدری هست که تهدیدی برای سلامت انسان تلقی شود.

ماش در این باره می گوید:«نتایج ما بیانگر این موضوع است که انسان های که از بخش های کوسه ماهی نظیر باله، گوشت و غضروف آن استفاده می کنند در معرض ریسک ابتلا به بیماری های عصبی قرار دارند.»

عوارض پرخطر مصرف گوشت کوسه ماهی

عوارض پرخطر مصرف گوشت کوسه ماهی
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 30
برگرفته از فرهنگ نیوز -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 24 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف