نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت هشدار : گوشی موبایل مثل مواد مخدر خطرناک می شود!!
گوشی موبایل هوشمند ، smartphone overuse and addiction
محققان در تازه ترین یافته های خود براساس بررسی های دقیق روی جوانان و نوجوانان مضرات نگران کننده از از گوشی موبایل هوشمند عنوان کرده اند که در حد اعتیاد به مواد مخدر خطرناک است.
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1397

استفاده بیش از حد گوشی موبایل هوشمند می تواند مضراتی مشابه مضرات مواد مخدر داشته باشد

استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند ، باعث افزایش تنهایی و اضطراب می شوند و در شکل گیری مغز موثر هستند ، در مطالعه جدید محققان در مورد استفاده از گوشی های هوشمند توسط دانش آموزان بررسی نمودند . افرادی که بیشترین میزان سطح استفاده از گوشی های هوشمند را داشتند ، سطح افسردگی و اضطراب بالایی داشتند. استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند ، شباهتی به اعتیاد به مواد مخدر می باشد . با توجه به مطالعات جدید ، وابستگی به گوشی های هوشمند ممکن است اثرات مشابه و مخربی روی مغز داشته باشند .

محققان با بررسی زندگی روزمره دانشجویان و استفاده از تکنولوژی ، تعدادی از روندهای نگران کننده را در میان افرادی که بیش از حد وابسته گوشی های همراه خود بودند را یافتند و متوجه شدند که اثر مشابهی مانند اعتیاد به مواد مخدر دارند .

گوشی موبایل هوشمند

ارتباط افسردگی شدید جوانان و نوجوانان با استفاده بیش از حد از گوشی موبایل هوشمند 

مضرات استفاده بیش از حد از گوشی موبایل همانند عوارض استفاده از مواد مخدر است!

محققان علاوه بر اثرات نورولوژیکی ، افرادی که از تلفن های همراه هوشمند خود بیش از حد استفاده می کنند را افرادی که بیشترین میزان افسردگی ، تنهایی و اضطراب را دارند معرفی نمودند . محققان در حال انجام برخی مطالعات بر روی دانشجویان و میزان استفاده آنها از گوشی های هوشمند می باشند و نتیجه این آزمایش به گونه ایی شد که آنها را افرادی تنها ، افسرده و مضطرب یافتند و احساس آنها همانند احساس یک فرد که به مواد مخدر اعتیاد دارد ، برداشت نمودند . 

پروفسور Erik Peper ، یکی از اساتید در حوزه بهداشت در دانشگاه ایالتی سن فرنسیسکو در طی بیانیه گفت :داشتن اعتیاد به استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند ، می تواند در شکل گیری مغز و برخی اختلالات ذهنی موثر واقع شود همانند تاثیر مخرب مواد مخدر در افرادی که به آن اعتیاد دارند !

محققان در این مطالعه از 135 دانشجو و از داشنگاه ایالتی سن فرنسیسکو را مورد بررسی قرار دادند و تعداد زیادی از تاثیرات منفی که در طی استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند در فرد رخ می دهند را یافتند .

با استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند به نحوی تعاملات چهره به چهره در فرد به کمترین میزان کاهش می یابد و با این وجود ممکن است که فرد از ابتدا روز تا پایان روز ممکن است بیش از دو الی 3 دقیقه مکالمه زبانی نداشته باشد .

همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که ذهن فرصت بسیار کمی برای استراحت می یابد و تمرکز ذهن به نحوی مختل می شود و تنها به چک کردن صفحات مجازی متمرکز خواهد شد و به راحتی می توان عدم احساس آرامش در مغز را احساس نمود . محققان نیز همچنین گفتند که گوشی های هوشمند می توانند باعث ایجاد برخی خطرات وتاثیرات منفی در مغز بشوند ،محققان برای مطالعه خود از 135 دانشجو سن فرانسیسکو استفاده نمودند و تعداد زیادی از تاثیرات منفی را یافتند . 

در واقع این اولین مطالعه نیست که در این زمینه انجام شد و نتایج این مطالعه تا حدودی با مطالعات قبلی برابر می باشد چرا که در مطالعات قبلی از آن مانند اعتیاد یک فرد به مواد مخدر یاد شده بود .

عوارض مشابه گوشی موبایل هوشمند و مواد مخدر در جوانان

منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ ف.ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف