نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت گیاهان خانگی برای جلوگیری از آلودگی هوا
گیاهان خانگی ، گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا
برخی گیاهان خانگی مواد شیمیایی خطرناک در هوا را از طریق حفره های نازک بر روی برگ ها جذب می کنند و هوا را تمیز می کنند.

گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا

در این بحران آلودگی هوا که همه ی مردم به ناچار در معرض آن قرار می گیرند بهتر است که محیط خانه هوایی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی داشته باشد. یکی از راه های تمیز کردن هوای منزل گیاهان خانگی هستند که بودن آنها در محیط خانه موجب تصفیه شدن هوا و پاکیزه شدن هوای منزل می شوند. در این گزارش 10 گیاه خانگی که موجب دوری آلودگی هوا می شود بیان شده است.

محققان ناسا با هدف بهبود کیفیت زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)، گیاهان خانگی مختلف را در معرض مواد شیمیایی قرار داده و توانایی آنها برای حذف آلودگی هوا را بررسی کردند.
طی تحقیقات دوساله ناسا، فهرستی از گیاهان خانگی با توانایی تصفیه هوا و حذف آلاینده های سمی از محیط منزل و محل کار تهیه شد.
محققان در این مطالعه از مواد شیمیایی شامل تری کلرواتیلن (TCE)، بنزن و فرمالدئید استفاده کردند؛ این مواد سرطان زا بوده و قرار گرفتن در معرض این مواد باعث سردرد، حالت تهوع، مشکلات پوستی و بروز آسم می شود. این مواد در تولید محصولات مختلفی مانند رنگ، جوهر، چسب، پلاستیک، فرش، فوم و مواد ضدحریق مورد استفاده قرار گرفته و به راحتی در هوا منتشر می شوند.

 
نتایج به دست آمده نشان می دهد، برخی گیاهان خانگی قادر به فیلتر کردن و حذف چشمگیر آلاینده های سمی هستند، به طوری که برخی گیاهان تنها در مدت 24 ساعت می توانند تا 90 درصد مواد سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند. گیاهان مواد شیمیایی خطرناک در هوا را از طریق حفره های نازک بر روی برگ ها جذب می کنند؛ ریشه و باکتری موجود در خاک نیز در حذف مواد سمی دخالت دارند. براساس تحقیقات ناسا، یک گیاه در فضای 9 متر مربع خانه یا محل کار دارای اثربخشی مناسب در پاکسازی و تصفیه هوا است.
 

گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا

فیلودندرون:این گیاه می تواند فرمالدئید و بسیاری مواد شیمیایی سمی دیگر را از بین ببرد. نگهداری این گیاه بسیار آسان است و بهتر است در مکان های کم نور نگهداری شود. حواستان باشد که فیلودندرون برای کودکان و حیوانات بسیار مضر است.

 
گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردند

 


بامبو:چند برگ سبر بامبو رطوبت لازم برای هوای داخل خانه را به خصوص در فصل زمستان که هوا خشک است تامین می کند. این گیاه همچنین آلاینده های ناشی از بنزن، تری کلرواتیلن و فرم آلدهید را که از طریق پاک کننده های شیمیایی، موادپلاستیکی، جوهر پرینتر و فرش در هوای خانه پخش می شود جذب کرده و تجزیه می کند.

لوتوس:لوتوس بهترین راه برای از بین بردن بنزن و فرمالدئید در خانه است. اما به یادداشته باشید که این گیاه یک گیاه سمی است که باید از دسترس کودکان دور نگهداشته شود.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردندآگلونما:این گیاه چینی همیشه سبز به نور فراوان نیاز ندارد اما نیازمند هوای مرطوب است. بنزن و فرمالدئید موجود هوا را از بین می برد. شیره و دانه های این گیاه سمی هستند.

 
گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردند

  


کلروفیتوم (گل گندمی):گل گندمی با شاخ و برگ ها و گل های سفید کوچکش بهترین انتخاب برای داخل منزل است اما این گل فقط زیبایی ندارد بلکه در از بین بردن سمومی چون بنزن، فرمالدئید، منواکسید کردن و زایلن نیز موثرند. این گیاه برای کودکان و حیوانات بسیار مضر است.

پیچک:این گیاه بهترین انتخاب برای محیط های کم نور است. پیچک در جذب بنزن، فرمالدئید، منواکسید کربن و تری کلرواتیلن بسیار مفید است. این گیاه همچنین می تواند برخی از آلرژن ها مثل کپک های قارچی را از بین ببرد.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردندگل سانسوریا:سانسوریا گیاه سختی است که می تواند در انواع محیط و مکان ها رشد کند. این گیاه در از بین بردن فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن منحصر به فرد است. شب ها دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن آزاد می کند.

 
گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردند

 


سرخس بوستونی:سرخس بوستونی برای مرطوب کردن هوا و از بین بردن فرمالدئید، منواکسید کربن و زایلن مفید است. این گیاه به آبرسانی کافی نیاز دارد.

بنجامین:درختچه ای زیبا با برگ های ابلقی است که اغلب در راهرو اداره ها و خانه ها قرار داده می شود. بنجامین تری کلرواتیلن ساطع شده از چسب ها و رنگ ها را جذب کرده و هوا را تصفیه می کند.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردندژربرا:این گیاه زیبا در از بین بردن سمومس چون بنزن فرمالدئید و تری کلرواتیلن بسیار مفید است. آن را در مکانی گرم و روشن قرار دهید.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی که موجب تصفیه هوای آلوده می گردند

گیاهان خانگی برای جلوگیری از آلودگی هوا

گیاهان خانگی برای جلوگیری از آلودگی هوا
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ماهنامه مطب/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف