نمناک بهداشت و سلامتسلامت جنسی زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می کنند
یائسگی ، زنان سیگاری
یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به عوارض یائسگی در زنان گفت: زنان سیگاری زودتر دچار یائسگی می شوند.

زنان سیگاری زودتر دچار یائسگی می شوند

یائسگی مرحله ای از زندگی است که همه زنان آن را در میانسالی تجربه می کنند. این دوران زن را به لحاظ فیزیولوژیکی و روانی دچار بحران های عمیقی می کند.

یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه یائسگی قطع دائمی قاعدگی است که به دنبال توقف عملکرد تخمدان ها به وجود می آید، افزود:سن متوسط یائسگی، 51 سالگی است و با وجود افزایش طول عمر زنان، سن یائسگی ثابت می ماند.
وی تصریح کرد:سن یائسگی به طور ژنتیکی تعیین می شود و فاکتورهایی مانند نژاد، وضعیت اقتصادی - اجتماعی، سن نخستین قاعدگی یا تعداد تخمک گذاری های قبلی تاثیری در آن ندارند، اما اشعه شیمی درمانی با تاثیر بر تخمدان می تواند موجب یائسگی زودرس شود.
این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل، با اشاره به اینکه زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می کنند، گفت:جراحی تخمدان ها یا برداشتن رحم ممکن است موجب پایین آمدن سن یائسگی شود.

نارسایی زودرس تخمدان به یائسگی زیر40 سال اطلاق می شود و می تواند به دلایل ناشناخته یا اختلالات کروموزومی یا بیماری خودایمنی و یا تحت تاثیر داروها و اشعه ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه یائسگی با تغییرات در سیکل های قاعدگی از چند سال گذشته و تغییرات هورمونی همراه است، گفت:مهم ترین تغییر هورمونی که پس از یائسگی ایجاد می شود و مشکلات ناشی از یائسگی به آن وابسته به نظر می رسد، کاهش هورمون استروژن است.

یائسگی

یائسگی زودرس در زنان سیگاری

این هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد:نگرانی های اصلی سلامتی در زنان یائسه شامل علائم گر گرفتگی، آتروفی دستگاه ادراری تناسلی، پوکی استخوان، بیماری قلبی عروقی، سرطان، کاهش قوای شناختی و مشکلات جنسی است.

ایشان درباره علائم وازوموتور یا گر گرفتگی گفت:این علایم در 75 درصد زنان پیش یا پس از یائسگی ایجاد می شود و یک تا دو سال بعد از آن طول می کشد. گر گرفتگی اصلی ترین دلیل مراجعه به پزشک در این دوران است و می تواند در کار، فعالیت روزمره وخواب فرد تداخل ایجاد کند.
این متخصص با اشاره به اینکه بیماری تیروئید دراین گروه سنی افزایش می یابد، خاطرنشان کرد:تغییرات روش زندگی، گرگرفتگی را کمتر می کند. پوشیدن لباس نخی، بودن در محیط خنک و امتناع کردن از بیرون رفتن در ساعات گرم روز توصیه می شود و وزن بالا و سیگار این علائم را تشدید می کند. بنابراین تشویق به کاهش وزن و قطع مصرف سیگار توصیه می شود.
وی گفت:پوکی استخوان بسیار شایع بوده به طور تقریبی نیمی از زنان بیش از 50 سال به آن مبتلا هستند و غربالگری از نظر سنجش تراکم استخوان فقط در افراد پرخطر مانند افرادی که سابقه شکستگی قبلی دارند، یائسگی زودرس و بعضی فاکتورهای خطر مانند مصرف دراز مدت داروها توصیه می شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D به تنهایی کافی نبوده و دادن مکمل های کلسیم ویتامین "دی" ضروری است و همچنین ورزش منظم و قطع سیگار توصیه می شود.
این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل اظهار کرد:بیماری قلبی و عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر زنان بوده و به طور تقریبی 45 درصد دلایل مرگ و میر راتشکیل می دهد.
وی با اشاره به اینکه سابقه فامیلی، سن، زندگی بدون تحرک، سیگار، دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا، چاقی و سیگار از فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی است، تصریح کرد:با افزایش سن خطر بیماری های قلبی وعروقی به طور چشمگیری افزایش می یابد و اقدامات پیشگیرانه شامل تغییر نحوه زندگی، ورزش، قطع سیگار، کنترل مناسب قند، چربی و فشارخون است.

زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می کنند

زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می کنند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف