نمناک بهداشت و سلامتسلامت جنسی زنانی که در معرض خطر یائسگی زودرس هستند
یائسگی زودرس ، یائسگی زودرس در زنان
تایج محققان نشان می دهد زنانی که در هر سنی بیش از اندازه لاغر هستند، در معرض ریسک بالای یائسگی زودهنگام در مقایسه با زنان لاغر یا دارای وزن نرمال هستند.

مراقب باشید دچاریائسگی زودهنگام نشوید

یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است که معمولاً در حدود سن 45 تا 55 سالگی آغاز می شود. در این زمان تخمدانها به میزان کمتری هورمونهای زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده و سبب بروز علائم یائسگی می شوند.

زنان لاغر یا دارای وزن عادی در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند.

زنانی که در سن جوانی یا اواسط دهه 30 زندگی بیش از حد لاغر هستند، در مقایسه با زنان لاغر یا دارای وزن عادی در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند.

یائسگی زودهنگام به معنای وقوع یائسگی به شکل طبیعی قبل از سن 45 سالگی است که با ریسک بالای بیماری قلبی-عروقی و سایر مشکلات سلامت نظیر زوال شناختی، پوکی استخوان و مرگ زودهنگام مرتبط است.

یائسگی زودرس

علت یائسگی زود هنگام زنان

نتایج محققان دانشگاه پزشکی ماساچوست نشان می دهد زنانی که در هر سنی بیش از اندازه لاغر هستند، یعنی شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از 18.5، در معرض ریسک بالای یائسگی زودهنگام در مقایسه با زنان لاغر یا دارای وزن نرمال، یعنی BMI بین 18.5 تا 22.4، هستند.

زنان دارای اضافه وزن با BMI بین 25 تا 29.9 در مقایسه با زنان با وزن عادی، 21 تا 30 درصد کمتر در معرض ریسک یائسگی زودهنگام قرار دارند.همچنین زنان با وزن بیش از حد پایین در سن 18 سالگی که BMIشان کمتر از 17.5 باشد 50 درصد بیشتر در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند.

زنان با BMI پایین تر از 18.5 در سن 35 سالگی، 59 درصد بیشتر در معرض یائسگی زودهنگام هستند.کاتلین سگدا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«یافته های ما نشان می دهد وزن بیش از اندازه پایین بر زمان یائسگی تاثیر دارد و این مسئله توسط 10 درصد زنان تجربه می شود.»

در این مطالعه، محققان حدود 80 هزار زن بین سنین 25 تا 42 سال را بررسی کردند.

زنانی که در معرض خطر یائسگی زودرس هستند

زنانی که در معرض خطر یائسگی زودرس هستند
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 9
برگرفته از بهداشت نیوز/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف