نمناک اخباراقتصاد یارانه نقدی این افراد قطع می شود
یارانه نقدی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی
رئیس جمهور اجازه نداد تا یارانه نقدی افراد ثروتمند قطع شود اما بر اساس اطلاعاتی که در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفته است دسته ای از افراد از گرفتن یارانه محروم خواهند شد.
تاریخ انتشار : 30 دی 1393

 یارانه نقدی  برخی از افراد طبق اطلاعات سازمان میدیریت و برنامه ریزی قطع می شود. جالب اینجاست که رئیس جمهور اجازه قطع یارانه ثروتمندان را نداد و گفت زمانی که انها کتبی می نویسند که احتیاج داریم پس...

محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما، بودجه 1394 را در راستای برنامه 5 ساله توسعه و سیاست های اقتصادمقاومتی دانست و گفت:منابع ما در سال 94 از سه محل مالیاتی، نفت و اوراق مشارکت تامین می شود که سهم مالیات در آن 119 هزار میلیارد تومان، نفت در حد 71 هزار میلیارد تومان و اوراق مشارکت 7 دهم درصد (در حد سال 93) پیش بینی شده است. ترکیب منابع ما از نفت جدا شده است، یعنی وابستگی نفتی ما به کمترین وابستگی و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی قرار دارد.

آقای نوبخت گفت:در بخش مصرف، 16 درصد طرح های عمرانی و 11 درصد طرح های جاری رشد پیدا کرده و به این ترتیب منابع به سمت غیرنفت رفته و مصارف به سمت طرح های عمرانی، از این رو ترکیب خوب و نسبت به سالهای گذشته کاملا متفاوت شکل گرفته است.

همچنین وی گفت:لایحه بودجه در تعارض با اقتصادمقاومتی نبوده بلکه در جهت آن است، چرا که رشد اقتصادی یکی از اهداف مهم لایحه بودجه بوده و با سرمایه گذاری هایی که انجام می دهیم و با پیش بینی های انجام شده سال آینده دستکم 3 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، ضمن آنکه کاهش وابستگی به نفت یکی از بندهای اقتصادمقاومتی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پیش بینی اولیه برای قیمت نفت در بودجه را 100 دلار در مهر ماه ذکر کرد و گفت:به محض اینکه متوجه افت قیمت نفت شدیم آن را به 72 دلار تقلیل دادیم.

وی افزود:از آن جهت که احتمال کاهش بیشتر هم داده می شد، ما بودجه ای منعطف را تنظیم کردیم، البته هیچ کس نمی تواند با قاطعیت بگوید که قیمت سال آینده نفت کمتر از 72 دلار خواهد بود بلکه ممکن است بیشتر هم باشد. ما جدولی از طرح‎های مهم عمرانی تهیه کردیم که براساس میزان وصول درآمدها از آن استفاده می کنیم. از این رو، کسری بودجه نخواهیم داشت.

ایشان تقلیل قیمت نفت را کاری کاملا سیاسی دانست و افزود:آنها تلاش دارند تا با این فشارها ما به اقتصادمان شوک وارد کنیم، البته باید قبول کنیم که مقداری از منابع ما محقق نمی شود ولی این مسئله قابل اداره است و دولت خود را موظف می داند که با استفاده از صاحبان تجربه این موضوع را مدیریت کند.

 یارانه نقدی چه کسانی قطع می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد:در سازمان مدیریت زمانی با نفت 7 تا 8 دلاری بودجه بسته شده است.

وی با تقدیر از نمایندگان و تصویب کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق افزود:ما با 72 دلار می توانیم کشور را اداره کنیم، البته می تواند درآمد کمتر باشد که از فرآیند تخصیص استفاده می کنیم و اگر هم بیشتر شد، برای آن طرح داریم؛ از این رو بودجه منعطفی را به مجلس بردیم.

نوبخت با اشاره به این که با کاهش هر دلار از قیمت نفت، هزار میلیارد تومان از درآمد ما کم می شود، گفت:الان اگر مجلس یا دولت 10 هزار میلیارد تومان از دستگاه ها کم کند، همه معترض می شوند که بودجه ها کم شده در حالی که ممکن است نیازی به آن نباشد. ما با خود دستگاه ها صحبت می کنیم و آنها ردیف های مختلفی دارند، وقتی متوجه می شوند 30 هزار میلیارد تومان تقلیل منابع هست، خودشان انتخاب می کنند که چه طرح هایی کامل داده شود و چه طرح هایی کمتر بودجه داده شود، پس با مشارکت عملی با دستگاه ها کاهش را تقسیم می کنیم.

 نوبخت با بیان اینکه این روش به مراتب بهتر از کاهش یک طرفه بودجه است، تصریح کرد:مجلس محترم به ما اعتماد کند ما هم مدیریت می کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مالیات در تامین بودجه، افزود:عملکرد مالیاتی ما در سال جاری تاکنون بین 95 تا 98 درصد بوده و ما باید تلاش کنیم معافیت های مالیاتی بی جهت را حذف کنیم.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت:با توجه به هدف گذاری کاهش وابستگی به نفت، مهمترین منبع مالیات است. از این رو، 19 درصد رشد مالیاتی اصلا زیاد نیست، البته کار سخت ولی شدنی است.

 نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و گفت:براساس قانون هدفمندی، قرار بود با گران شدن حامل های انرژی، نیمی از درآمد به مردم، 30 درصد صرف بهداشت و درمان و تولید و 20 درصد هم به خود دولت برای طرح های عمرانی تعلق بگیرد ولی آنچه ما وارث آن شدیم، این بود که همه پول ها بین مردم تقسیم می شد و پولی به دولت نمی رسید بلکه هر سال و حتی امسال 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزانه به این کار اختصاص یافت.

 وی افزود:ما ابتدا صمیمانه به مردم توضیح دادیم و 2 میلیون و 400 هزار نفر از گرفتن یارانه انصراف دادند و بقیه اعلام نیاز کردند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد:پایگاه اطلاعاتی ما کامل نیست و ما به سرعت داریم تلاش می کنیم که آن را به گونه ای تنظیم کنیم که همه را بشناسیم ولی تا آن زمان قطع یارانه برخی و باقی ماندن برخی دیگر موجب احساس تبعیض می شود. در مورد سبد کالا هم که دولت توزیع کرد، نارضایتی زیادی اظهار شد، چرا که شناسایی کاملی انجام نشده بود.

  نوبخت گفت:ما یارانه برخی خارج نشینان را تا آنجا که شناسایی کردیم، قطع کردیم و باید تلاش کنیم با اطلاعات درست اقدام کنیم و موجب نارضایتی مردم نشویم.

 وی افزود:ما یک گام به جلو برداشتیم و 4800 میلیارد تومان در جهت ارزان کردن بهداشت و درمان هزینه کردیم و برای سال آینده دو گام دیگر داریم، هم 1300 میلیارد تومان فقط از بابت پرداخت مابه التفاوت سود برای تسهیلات ارزان قیمت مسکن می خواهیم استفاده کنیم، یعنی علاوه بر این که مشکلات مسکن مهر را می خواهیم با همین هدفمندی اصلاح کنیم، می خواهیم سال آینده در جهت مسکن حمایتی هم اقدام کنیم.

 نوبخت تصریح کرد:سال آینده 5200 میلیارد تومان برای تولید خواهیم داد و همین امسال 500 میلیارد تومان تاکنون برای تولید دادیم.

وی افزود:ما قرارمان نیست مبالغی که از هدفمندی یارانه ها به دست می آید، به شکل یارانه به واحدهای تولیدی بدهیم. ما می خواهیم به صورت تسهیلات ارزان قیمت و به شکل مابه التفاوت سود بدهیم.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت:هزار میلیارد تومان هم برای اشتغال فارغ التحصیلان و جوانان علاوه بر آن 1300 میلیارد تومان گذاشتیم، ضمن آنکه 4800 میلیارد تومان هم سال آینده برای بهداشت و درمان گذاشتیم.

 وی تصریح کرد:به هیچ وجه رئیس جمهور اجازه نداد که ما مردم را به خاطر محدود بودن اطلاعاتمان بیازاریم، چرا که مردم ما هستند، وقتی کتبی می نویسد نیازمندم، چه اصراری عده ای دارند که ما یارانه آنها را قطع کنیم و آنها را آزار بدهیم.ما علاوه بر اینکه به همه یارانه یکسان 45500 تومان را می دهیم، به قشرهای کم درآمد به صورت ویژه داریم یارانه مضاعف برای امنیت غذایی پرداخت می کنیم.

وی افزود:ما تمام تلاش خود را می کنیم تا در این شرایط سخت تا آنجا که دستمان برسد، رفاه مردم را افزایش دهیم، ضمن اینکه انتظار داریم همه به دولت کمک کنند. 

یارانه نقدی این افراد قطع می شود

یارانه نقدی این افراد قطع می شود
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 44
برگرفته از جام نیوز/ن
این مطلب مفید بود ؟ 34 10
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف