یارانه

درآمدتان بالاتر از این مبلغ باشد یارانه تان حذف می شود

تاریخ انتشار : 5 بهمن 1396کد مطلب : 63524زمان مطالعه : 5 دقیقه
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: دولت باید کسانی را که درآمدشان در سال بالای 35 میلیون تومان است شناسایی و در نهایت از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

میزان درآمد برای حذف یارانه نقدی چقدر است؟

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت:دولت باید کسانی را که درآمدشان در سال بالای 35 میلیون تومان است شناسایی و در نهایت از دریافت یارانه نقدی حذف کند، برای مثال مدیری داشتیم که با 19 میلیون درآمد یارانه نقدی دریافت می کرد.

بررسی انضباط مالی دولت موضوع گفت وگوی ویژه خبری دیشب 4بهمن ماه بود که با حضور عادل آذر رئیس دیوان محاسبات برگزار شد.
آذر با اشاره به کارنامه مالی دولت اظهار کرد:تخلفات دولت در سال 95 نسبت به سال 94 رشد داشته است و کارنامه مالی دولت نمره منفی دارد.

رئیس دیوان محاسبات افزود:بخش عمده بودجه به قوه مجریه مربوط می شود و احکام بودجه به طور کامل رعایت نشده است. رعایت احکام بودجه از سوی دولت در سال 94، سی و سه درصد بود که در سال 95 به بیست درصد رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا 24هزار میلیارد تومان توسط شرکت های نفت، پالایش و گاز به خزانه واریز نشده است، بیان کرد:از این مبلغ، 11هزار میلیارد مربوط به شرکت ملی گاز است.

رئیس دیوان محاسبات کشور اظهار کرد:اینها پول هایی است که در شرکت ها دخل و خرج می شود و چون این شرکت های دولتی هستند طبق اصل 55قانون اساسی و قوانین برنامه و بودجه باید به خزانه واریز و سهم صندوق توسعه ملی مشخص شود که این چرخش های مالی صورت نگرفته و قطعا تخلف محسوب می شود.

وی ادامه داد:تا زمانی که نظام حسابداری ملی ثبت و ضبط و اطلاعات نظام مالی کشور سامان پیدا نکند و از مسیر خزانه نگذرد از نظر دیوان محاسبات کشور تخلف محسوب خواهند شد.

آذر تاکید کرد:بی انظباط ترین شرکت دولتی به لحاظ گردش مالی در سال 95 شرکت ملی گاز ایران است.

رئیس دیوان محاسبات کشور در پاسخ به این سوال که در بودجه شرکت های دولتی چند درصد صرف هزینه های جاری و سرمایه گذاری می شود، اظهار کرد:75 درصد از بودجه های شرکت های دولتی صرف هزینه های جاری و 25درصد صرف سرمایه گذاری می شود و این در حالی است که حداقل 30 درصد از بودجه شرکت های دولتی باید صرف سرمایه گذاری در کشور شود.

عادل آذر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا یک میلیارد و 177 میلیون دلار از سهم صندوق توسعه ملی هنوز واریز نشده است، اظهار کرد:بخش عمده سرمایه گذاری و برنامه ریزی ها در حوزه تولید و اشتغال با اتکا به صندوق توسعه ملی صورت می گیرد و عدم واریز سهم این صندوق از سوی شرکت هاگرفتاری های خاص خود را ایجاد می کند.

عادل آذر


وی افزود :به نظر می رسد عدم واریز 24هزار میلیارد از سوی شرکت نفت به خزانه موجب عدم واریز سهم صندوق توسعه ملی شده باشد.

رئیس دیوان محاسبات کشور اضافه کرد:مهم ترین عدم تحقق بودجه 95، مربوط به عدم فروش اوراق مشارکتی است که برای توسعه میادین شرکت گاز ایران با کشورهای مجاور در نظر گرفته شده بود و 5هزار میلیارد تومانی که در این بخش پیش بینی شده بود، بلا استفاده ماند.

وی ادامه داد:تنها 0/9 درصد از فاینانس ها از سوی شرکت ها استفاده شده است؛ به نظر می رسد جنجال آفرینی ها در فضای بین المللی موجب بی استفاده ماندن فاینانس ها شده است.

رئیس دیوان محاسبات بار دیگر با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران یکی از بی انضباط ترین شرکت های کشور است عنوان کرد:دولت با انتشار اوراق مشارکت آینده فروشی می کند، ما آینده فرزندانمان را می فروشیم و این از علائم بی انضباطی مالی عمومی است.

عادل آذر با اشاره به اینکه باید کاری کرد تا حداقل سه دهک بالای درآمدی کشور از دریافت یارانه نقدی حذف شوند اظهار کرد:128 میلیون دلار خالص گاز صادراتی داشتیم که برای شرکت ملی گاز ایران است و همچنین یک میلیارد و 48 میلیون دلار بابت فروش 5 فرآورده پالایش پخش داریم، به طوری که بانک مرکزی وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه امسال 14 ماه را تفریغ کردیم، زیرا مجلس اعتبارات عمرانی و مالی اسلامی را دو ماه بیشتر به دولت فرجه داد و ما در فشردگی عجیبی قرار داشتیم اظهار کرد:گزارش ما سه بخش منابع، مصارف و پیشنهادات برای بهبود فرآیند بودجه ریزی به خصوص در مجلس دارد.

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه تعدادی از شرکت های دولتی و نهاد ها و موسسات عمومی غیر دولتی در پیوست بودجه قرار ندارند، گفت:در گفت وگو با شهرداران توانستیم هماهنگی لازم را برقرار کنیم تا حسابرسان نظارت لازم را داشته باشند.

عادل آذر با اشاره به اینکه از سال گذشته به گفتمان با نمایندگان مجلس پرداختیم افزود:آثار آن را در بررسی لایحه دولت دیدیم و هفته آینده کمیسیون تلفیق قرار است لایحه را به صحن مجلس بیاورد، لذا مقرر شد تا معاونین فنی ما در جلسه حضور داشته باشند و پیشنهادهای دیوان محاسبات در قانون درج شود تا برای سال آینده شفافیت و جامعه بیشتر شود.

وی با اشاره به تنازل قانون در حد دستورالعمل ادامه داد:بدهکاری وزارت بهداشت و درمان به آزمایشگاه ها، داروخانه ها و بیمارستان ها بابت طرح تحول سلامت 10 هزار میلیارد تومان است.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در سال 95 در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها شاهد 38 درصد انحراف بودیم اظهار کرد:نظام ثبت اطلاعات اقتصادی خانوار در کشور نداریم، هر نهادی اطلاعات خود را دارد، ولی متاسفانه به اشتراک گذاشته نمی شود و اطلاعات به صورت جزیره ای است که فایده ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه هر چه بودجه عمومی کشور است صرف یارانه نقدی، حقوق کارکنان دولت و صندوق های بازنشستگی می شود، اضافه کرد:در این صورت برای پروژه های عمرانی، ساخت و ساز، طرح تحول سلامت و محیط زیست چیزی نخواهیم داشت.

عادل آذر با اشاره به اینکه مصارف هدفمندی یارانه ها 44 هزار میلیارد بود افزود:به 76 میلیون نفر یارانه پرداخت می کنیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه برای اجرایی کردن طرح تحول سلامت 500 میلیارد تومان داده شده است یعنی سهم این طرح از هدفمندی یارانه ها 10.4 درصد است اظهار کرد:دولت باید کسانی را که درآمدشان در سال بالای 35 میلیون تومان است شناسایی و در نهایت از دریافت یارانه نقدی حذف کند، برای مثال مدیری داشتیم که با 19 میلیون درآمد یارانه نقدی دریافت می کرد.

عادل آذر با اشاره به اینکه باید دعا کرد تا قیمت نفت بالا نرود تا قصه مالیات در این کشور به طور کامل حل شود گفت:یکپارچه سازی اطلاعات افراد در کشور باید نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه بودجه سال 95 از اقتصاد مقاومتی فاصله گرفته است، ادامه داد:میزان فروش اموال مازاد بانک ها صفر است، بانک مرکزی و بانک های تابعه به تکلیف مقرر خود عمل نکردند، لذا بیش از هزار پرونده در سال 95 به دادگاه ارجاع شده است.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی قرار بود از افراد صاحب دانش حمایت کند گفت:پول خوبی از صندوق توسعه ملی برداشت شده، حدود 2 هزار میلیارد سرمایه این صندوق است که حدود 500 میلیارد به جامعه هدف تسهیلات ارائه داده شد است.

وی خاطرنشان کرد:طی سه سال، یک سوم از اموال بانک های دولتی و شرکت های تابعه باید کاهش پیدا می کرد.

درآمدتان بالاتر از این مبلغ باشد یارانه تان حذف می شود

310
این مطلب مفید بود ؟64
برگرفته از خبر فوری - /م
برچسب :
نظرات
وبگردی