نمناک ورزشفوتبال آشنایی با یاغی های دربی فوتبال ایران از ابتدا تا به حال
عیاغی ، یاغی فوتبال
چشم و هم چشمی بین دو تیم مطرح پایتخت یعنی استقلال و پرسپولیس از همان زمان تاسیس دو باشگاه تا کنون وجود داشته است و در این بین بازیکنانی بودند که لباس هر دو تیم را بر تن کردند و از سوی هواداران یاغی نام گرفتند.

یاغی های دربی

سال های سال رقابت و چشم و هم‎چشمی بین دو تیم بزرگ تهران، همچنان در شرایط ویژه قرار دارد. بنابراین اگر بازیکنی تجربه پوشیدن هر دو پیراهن آبی و قرمز را داشته باشد، حتما تجربیات خاصی از این رفت وبرگشت خواهد داشت

یاغی در فوتبال ایران، علاوه بر بازیکنان پر حاشیه و سرکش به بازیکنانی گفته می شود که هم در استقلال و هم در پرسپولیس بازی کرد ه اند گفته می شود. در تاریخ این دو باشگاه کم نبوده اند بازیکنانی که از یکی از دو تیم پرسپولیس و استقلال به تیم رقیب رفتند و به اصطلاح یاغی شدند.

اولین یاغی چه کسی بود؟

اولین بازیکنی که سابقه پوشیدن پیراهن هر دو تیم را پیدا کرد، بیوک وطنخواه بود که ا بتدا در استقلال و پس از آن پیراهن پرسپولیس را پوشید. البته زمانی که وطنخواه در استقلال بازی می کرد، هنوز تیم پرسپولیس تاسیس نشده بود و از استقلال به شاهین و با با تاسیس باشگاه پرسپولیس به این تیم رفت و در این تیم هم بازنشسته شد.

 

داریوش مصطفوی

داریوش مصطفوی

داریوش مصطفوی اولین فردی است که در زمانی که هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وجود داشتند از استقلال به تیم رقیب رفت و به اولین یاغی فوتبال ایران معروف شد. مصطفوی در سال 1349 تصمیم گرفت که از فوتبال کنار برود و به تحصیلات خود ادامه دهد به همین دلیل استقلال را ترک کرد اما زمانی بود که همه ستاره های پرسپولیس از این تیم رفتند و مصطفوی هم که با همایون بهزادی رفاقت نزدیکی داشت در خواست وی را برای پیوستن به پرسپولیس قبول کرد.

بعد از مصطفوی بازیکنان زیادی بودند که پیراهن هر دو تیم را بر تن کردند. اما از میان آنها چند بازیکن، از تیم اول خود به تیم رقیب رفتند و پس از مدتی دوباره پیراهن تیم اول خود را پوشیدند.

غلامرضا فتح آبادی یک سال پیراهن استقلال را پوشید سپس پنج سال برای پرسپولیس بازی کرد و دوباره از پرسپولیس به استقلال رفت و سه سال برای این تیم توپ زد.

کورش شهبازی زاده هم دومین نفر از این حیث بود که ابتدا دروازه بانی پرسپولیس را بر عهده داشت سپس به استقلال رفت و دوباره درون دروازه پرسپولیس ایستاد.

شاهرخ بیانی دیگر بازیکنی بود ابتدا در استقلال بازی کرد و پس از یک سال در پرسپولیس بود و دوباره به استقلال بازگشت.

علیرضا نیکبخت

بعضی از بازیکنان هم بودند که به صورت یار کمکی برای تیم رقیب بازی کردند. جلال طالبی، اصغر شرفی، داریوش یزدانی، علی لطیفی و فرشاد فلاحت زاده بازیکنان استقلال بودند که در جام باشگاه های آسیا به صورت کمکی به پرسپولیس آمدند و در چند بازی برای این تیم توپ زدند.

محمود خوردبین، فریدون معینی و سید علی افتخاری هم بازیکنان پرسپولیس بودند که در آسیا یار کمکی استقلال شدند.

بعضی از بازیکنان هم فقط در یک یا دو مسابقه در تیم رقیب بازی کردند:ناصر حجازی، سعید مراغه چیان، شاهین بیانی، خسرو پارسا، جواد زرینچه، غلام وفا خواه، رحیم یوسفی و حمید روزبهانی این بازیکنان بودند.

 مهدی هاشمی نسب

احمد رضا عابدزاده

درخشش احمدرضا عابدزاده با پیراهن تام اصفهان مقابل استقلال در سال 69 و پیشنهاد سرمربی آن روزهای استقلال ،حسین چرخابی که گفته بود این پسر را می خواهم و باید در استقلال باشد.

عابدزاده

سایر مردان مشترک سرخابی :

بهمن نوروزی
اکبر افتخاری
سعید عزیزیان
رضا احدی
محمود کلهر
بهزاد داداش زاده
محمدرضا مهرانپور
محمدرضا مهدوی
علی اکبریان
مهدی صالح پور
علی علیزاده
میثم بائو
محمد قاضی
فرزاد حاتمی
محمد محمدی
مثیم حسینی
پژمان نوری
امیر موسوی نیا
الونگ الونگ
حوار ملا محمد
مهرداد اولادی
فرزاد آشوبی
ابراهیم تقی پور
منصور رشیدی
مجید نامجو مطلق
علی انصاریان
مهدی هاشمی نسب
علیرضا واحدی نیکبخت
قلیچ خانی
جواد اله وردی

آشنایی با یاغی های دربی فوتبال ایران از ابتدا تا به حال

آشنایی با یاغی های دربی فوتبال ایران از ابتدا تا به حال
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 17
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - /م
این مطلب مفید بود ؟ 17 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف