فرودگاه مسکو

یک ایرانی صاحب 14 میلیارد دلار از ثروت صدام + عکس

تاریخ انتشار : 8 مهر 1392کد مطلب : 4363زمان مطالعه : 4 دقیقه
فرزین کروریان مطلق با نام اصلی 'فرزین علی کروریان مطلق' یک ایرانی است که در سال 2010 متهم شده بود به اینکه مغز متفکر تلاش برای دزدیدن 14 میلیارد دلار از بانک مرکزی ابوظبی با استفاده از اسناد جعلی است.

محموله ای که اکنون در فرودگاه مسکو در انبار کالا شدیدا تحت نظر قرار دارد به روی 200 پالت چوبی قرار داده شده، مبلغ پول روی هر پالت معادل 100 میلیون یورو است که هر کدام از آنها برای آنکه مدت دو ماه سازمان بهداشت ملی انگلیس را تامین کند، کافی است.

مقامات گمرک روسیه تقاضا کرده اند که صاحب حقیقی این پول ها بیاید و ثروتش را تحویل بگیرد. با وجود آنکه تلاش های مذبوحانه ای برای تصاحب این پول ها انجام شده هیچ کدام از مدعیان، مقامات روسیه را راضی نکرده اند.

یک منبع خبری اطلاعاتی روسیه که نام خود را فاش نساخت به یک روزنامه این کشور گفت:این احتمال هست که این پول ها متعلق به صدام باشد.

این پول های نقد عظیم در هفتم اوت 2007 با پروازی وارد فرودگاه بزرگ شرماتیو مسکو شد. این پول ها که همگی در قالب اسکناس های صد یورویی هستند از فرودگاه فرانکفورت به مسکو فرستاده شده و از آن زمان تاکنون همچنان دست نخورده در فرودگاه مسکو مانده است.

بنا به گفته منابع خبری روسی، مقامات مسکو هنوز از شناسایی هویت صاحب نهایی این پول ها ناتوان مانده اند و زمانی که پول ها به فروگاه مسکو آمده به طرزی عجیب گیرنده آن در محموله مشخص نشده است.

این سوال مطرح است که چرا صدام باید چهار سال پس از سرنگونی اش و هشت ماه پس از اعدامش پول هایش را از آلمان به روسیه بفرستد؟ البته این فرضیه تنها فرضیه موجود درباره اصالت پول ها نیست. ادعا شده است که صدام در داخل کیف های دیپلماتیک 7.5 میلیارد یورو را به مسکو منتقل کرده هر چند که این میزان همه ثروت صدام نبوده است.

یک تئوری دیگر نیز این پول ها را متعلق به معمر قذافی می داند. یک منبع خبری امنیتی گفت:امکان های دیگری نیز وجود دارند.

وی می گوید:یک امکان دیگر این است که این پول برای مافیای روسیه و یا پول مقامات فاسد روسیه باشد اما ادعای این پول ها توسط هر کسی به علت مبلغ زیاد آنها ممکن است خطرناک باشد.

آنچه که جالب توجه است این است که در بارنامه اگر چه نام گیرنده پول ها مشخص نشده اما نام صاحب پول ها یک ایرانی 45 ساله به نام "فرزین کرُوریان مطلق" ذکر شده است. اما مقامات گمرک روسیه و دیگر سازمان های این کشور فکر نمی کنند که این ایرانی صاحب نهایی پول ها باشد.

وی نیز به فرودگاه مسکو نیامده تا پول هایش را پس بگیرد. گزارش ها حاکی از آن هستند که این پول نقد قرار بوده به دست یک بنیاد پنهانی به نام بنیاد "جهان مردم مهربان" که مقر آن در اوکراین بوده برسد.

وادیم لیالین، یک کارشناس امور گمرکی روسیه گفت:فرستنده محموله دریافت کننده ای برای پول ها مشخص نکرده است. این نسبتا عجیب است و نشان می دهد یک جای کار درباره این پول ها ایراد دارد.

وی اضافه کرد:مطمئنا از همان ابتدای کار که این پول ها فرستاده شده یک نفر مدعی این محموله بوده است اما مشخص نیست که دقیقا چه کسی از ابتدا مدعی پول ها بوده است.

وی خاطرنشان ساخت:احتمالا طرح اصلی این بوده که این پول ها از مرز روسیه بگذرند تا به مقصد نهایی برسند، چرا که هیچ کس آنقدر بی خرد نیست که چنین پولی را به ناکجاآباد بفرستد. اما در نهایت یک جای نقشه ایراد پیدا کرده و آقای "ایکس" نتوانسته به پول هایش برسد. پس از چند بار تلاش شکست خورده برای به دست آوردن پول ها اکنون احتمالا صاحب پول ها تصمیم گرفته به واسطه یک بنیاد پول هایش را دریافت کند. این کار در پولشویی یک کار رایج است.

وی تاکید کرد:دولت روسیه تاکنون پول را برای خود تصاحب نکرده است چرا که دلایل منطقی برای تصاحب آن نداشته است. نام صاحب پول ها به روی کاغذ نوشته شده، پول ها واقعی هستند و از طرف یک بانک آلمانی فرستاده شده اند.

فرزین کروریان مطلق با نام اصلی "فرزین علی کروریان مطلق" یک ایرانی است که در سال 2010 متهم شده بود به اینکه مغز متفکر تلاش برای دزدیدن 14 میلیارد دلار از بانک مرکزی ابوظبی با استفاده از اسناد جعلی است.

گزارش شده که فرزین کروریان مطلق برای فرار از محاکمه در امارات متحده عربی به ایران فرار کرده است.

یک منبع خبری آگاه اظهار داشت:حدود 12 گروه تاکنون برای ادعای این پول ها آمده و همه آنها مدعی بوده اند که از جانب آقای کروریان مطلق صاحب اختیار هستند. آنها شامل مجرمان، گروه های چچنی و گنگسترهای اوکراینی بوده اند.

منبع خبری امنیتی اضافه کرد:آقای کروریان مطلق احتمالا مجری طرحی بوده که کنترل ثروتی را که به نمایندگی از منافع پنهانی یک دیکتاتور، مقامات فاسد و یا یک مافیای بزرگ هدایت می کرده، از دست داده است.

یک ایرانی صاحب 14 میلیارد دلار از ثروت صدام + عکس

4.322
این مطلب مفید بود ؟193
برگرفته از inn.ir
برچسب :
نظرات
وبگردی