آفت دهان در کودکان ، آفت دهان
آلرژی غذایی ، عفونت ویروسی و کمبود مواد غذایی (به خصوص عدم دریافت آهن ، فولیک اسید ، روی و ویتامین B12 کافی) می تواند از عوامل تحریک کننده بروز آفت دهان در کودکان باشند .
بازدید : 15,679 نفر

آفت دهان در کودکان چه علتی دارد و چگونه درمان می شود

آفت دهانی مشکل جدی به شمار نمی رود ، اما می تواند حین خوردن ، آشامیدن یا تماس بر روی آن برای کودک ایجاد درد نماید .اگر کودک شما نیز دچار آفت دهان شده است در این مطلب با علت ،علائم ، درمان آفت دهان در کودکان آشنا شوید.

آفت دهان کودکان علت ،علائم و درمان

زخم های آفت که زخم های دهانی نیز نامیده می شوند در کودکان زیر 10 سال نادر می باشند اما احتمالاً می توانند علت ناراحتی کودک شما باشند.زخم آفت یک زخم باز زرد یا سفید گرد است که توسط هاله ای قرمز رنگ احاطه شده است. زخم های آفت معمولاً درون لپ ها یا لب ها و همچنین روی زبان، لثه ها و سق نرم دهان ظاهر می شوند. (بافت نرم و پیرامون و پشت سقف سفت دهان). این زخم ها معمولاً به صورت تکی ظاهر می شوند اما می توانند به صورت چند تایی نیز ظاهر شوند. زخم های آفت حاد نیستند اما ممکن است دردناک باشند به خصوص وقتی این زخم ها لمس می شوند و یا نوزاد در حال خوردن یا نوشیدن است.

عامل ایجاد زخم های آفت چیست؟
واقعاً مشخص نیست دلیل ایجادکننده زخم چیست. این زخم ها معمولاً در یک خانواده ظاهر می شوند بنابراین به نظر می رسد آن ها دارای یک پیوند ژنتیکی باشند. بعضی از افراد وقتی تحت استرس شدید قرار می گیرند، مستعد زدن آفت هستند. زخم های آفت پس از آسیب رسیدن به دهان مانند ترکی که روی پوست توسط روش های دندان سازی یا توسط گاز زدن زبان یا لپ نیز ظاهر می شوند.همچنین شواهدی دال بر تأثیر آلرژی های غذایی، عفونت های ویروسی و کمبود مواد مشخصی در رژیم غذایی (مانند آهن، فولیک اسید، B12 و زینک) بر ایجاد زخم های آفت وجود دارد.
 
آفت دهان در کودکان

با علت و درمان آفت دهان در کودکان آشنا شوید

علت آفت دهان در کودکان

علت دقیق این بیماری ناشناخته است ، ولی عوامل مختلفی وجود دارد که به نظر می رسد در پخش شدن و گسترش این زخم های دهانی در کودکان موثر باشد ، از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • سیستم ایمنی ضعیف بدن
 • آلرژی به غذاهایی مانند قهوه، شکلات، پنیر، مغز ها (میوه های مغزدار) و مرکبات
 • استرس
 • ویروس و باکتری
 • زخم های داخل دهان
 • تغذیه نامناسب
 • داروهای خاص

اولین بروز افت دهانی در کودکان و نوجوانان بین 10 تا 19 سال اتفاق می افتد که در حدود یک سوم این کودکان، این زخم ها تا سال ها بعد ، به طور مکرر ظاهر می شود .این زخم ها مسری نبوده و از کودکی به کودک دیگر منتقل نمی گردد .

آیا زخم های آفت همانند تب خال هستند؟
خیر، آفت و تب خال دو چیز متفاوت هستند. آفت ها مسری نیستند اما در بافت های نرم دهان ظاهر می شوند. تب خال (که توسط ویروس تب خال ایجاد می شود) مسری بوده و عموماً در سطح خارجی لب ها ظاهر می شوند.
 
آفت دهان در کودکان

آشنایی با علت و درمان آفت دهان در کودکان 

آفت چگونه درمان می شود؟
در مدت زمان ایجاد آفت، به نوزاد خود غذاهای تند، داغ و مرکبات ندهید. ازآنجایی که استفاده از نی به جای استفاده مستقیم از لیوان زخم را کمتر تحریک می کند، از او بخواهید نوشیدنی هایش را با نی بخورد. تکه های یخ و غذاهای سرد یا منجمد مانند پاپ های یخ می توانند به بی حس کردن ناحیه زخم کمک نماید.
شما می توانید یک ژل و یا کرم دندان درآوردن را امتحان کنید، اما در استفاده از آن ها دقت کنید زیرا تماس با زخم ممکن است به آن آسیب برساند. در صورت به کار بستن یک درمان خانگی، 1 جزء پروکسید هیدروژن و 1 جزء آب را با هم ترکیب کنید. به آرامی روی آفت را با پنبه ضربه بزنید. روی سطح آفت را با کمی شیر منیزی نیز ضربه بزنید. این کار را 3 الی 4 بار در روز انجام دهید تا به تسکین زخم و التیام آن کمک کنید.
اگر حقیقتاً نوزادتان ناراحت به نظر می رسد، دوز مناسبی از یک مسکن موجود در بازار مثل ایبوپروفن یا استامینوفن را به او بدهید. هیچ گاه به کودک خود آسپرین ندهید زیرا باعث ایجاد یک بیماری ویروسی نادر اما کشنده به نام سندروم ریس در کودکان می شود.
 
چنانچه کودکم زخم آفت داشته باشد آیا باید او را نزد پزشک ببرم؟
چنانچه از اینکه زخم ایجاد شده در دهان نوزادتان یک آفت است یا خیر و اینکه آیا بیش از دو هفته طول خواهد کشید یا خیر مطمئن نیستید، به منظور تشخیص دقیق تر او را نزد پزشک ببرید. اگر نوزاد دارای علائم دیگری مانند یک جوش چرکی متورم یا تب بود یا اگر آفت باعث شد که نوزاد نتواند مقادیر کافی آب بنوشد، پزشک را در جریان بگذارید. همچنین اگر به نظر می رسید که نوزادتان به طور مکرر آفت دهانی بزند، به پزشک او اطلاع دهید.
 
از علت تا درمان آفت دهان در بزرگسالان
آفت دهان علت مشخص و خواصی ندارد ولی برخی متخخصان در زمینه بیماری های aphthous معتقدند که این بیماری دلایلی همچون استرس , مشکلات مربوط به ترکیبات موجود درخون , آلرژی و سیگار می دانند. همچنین کمبود املاحی مانند روی و منیزیم این مشکل را ایجاد می کنند.این بیماری با سوزش و درد در زمان آشامیدن موجب ناراحتی فرد می شود.
 
آفت دهان در کودکان

آفت دهان در کودکان چه علتی دارد

عوامل به وجود آورنده و نشانه آفت دهان

آفت در سه شکل عمده وجود دارد که شایع ترین آنها آفْت های کوچک (مینور) با شیوع 80٪ و آفت های بزرگ (ماژور) با شیوع حدود 10٪، و 10٪ بقیه نیز به صورت تبخال شکل دیده می شود. علائم آفت محدود به دهان هستند و بیمار علائم عمومی (مانند تب) ندارد. علامت اصلی درد یا سوزش در محل آفت است. ممکن است درد با بعضی غذاها و آشامیدنی ها (مانند اسیدها) تشدید شود. با بهبود زخم، درد نیز کاهش می یابد.

 • استرس های عاطفی یا جسمانی، اضطراب یا ناراحتی و عصبی بودن پیش از عادت ماهانه
 • آسیب به مخاط دهان بر اثر فشار موضعی دندان های مصنوعی، غذاهای داغ، مسواک زدن خشن و با شدت یا کار دندانپزشکی
 • آزردگی و تحریک ناشی از خوراکی هایی مثل شکلات، غذاهای ترش و اسیدی (سرکه) و غذاهای دودی، آجیل ها یا چیپس های نمک زده شده، گردو،فندق، پسته، پنیر و بادنجان
 • کمبود آهن و اسید فولیک و ویتامین ب

درمان آفت دهان

قدم اول حذف فاکتورهای منفی و استرس زا است که به تسکین و رهایی از این مشکل کمک می کند.
بهداشت دهان در ایجاد و درمان آفت نقشی مهم دارد که آب نمک در زمان هایی که دهان آفت ندارد به بهداشت دهان تقویت می بخشد.
از دهان شویه هایی مانند بنزیدامین و دیفن هیدامین استفاده کنید.
ویتامین های گروه B به تحلیل و تسکین آفت کمک می کنند.
مریم گلی و عصاره گل میخک درمان سنتی این مشکل است.
ویکس هم چاره ساز است یه طوری که مقداری از ان را به کمک انگشت به ناحیه آفت بمالید .
مواد غذایی سرشار از آهن و اسید فولیک همچون سبزیجات سبز برگ و غذاهای دریایی و.. برای درمان آفت توصیه می شود.
میوه هایی مانند سیب , خرمالو و خرما به درمان سرعت بخشند.

نکته

 • در زمان بروز آفت دهان این مواد غذایی را هرگز مصرف نکنید:
 • غذاهای آلرژی زا مانند بادمجان, گوجه فرنگی, توت فرنگی، شکلات و گردو
 • مایعات ترش مانند آبلیمو و مدا غذایی شور التهابات آفت دهان را تشدید می کنند.
 • غذاهای سفت و خشک نخورید که باعث ایجاد زخم در دهان می شوند.
 • غذاهای زیاد سرد و خوراکی های سرد مانند بستنی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

علت آفت دهان در کودکان

علت آفت دهان در کودکان
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 25
منبع : نی نی بان _ نمناک / ف
این مطلب مفید بود ؟ 22 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف