نمناک سرگرمیدیدنی ها علت عجیب انفجار موشک فالکون 9 فاش شد + عکس
موشک فالکون ، انفجار موشک فالکون
مدیرعامل و مالک شرکت فضایی اسپیس ایکس در یک اظهارنظر تلویزیونی از کشف علت عجیب انفجار موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب در ماه گذشته خبر داد.
تاریخ انتشار : 17 آبان 1395
بازدید : 1,060 نفر

 کشف علت انفجار موشک فالکون 9

راز انفجار موشک فالکون 9 پس گمانه زنی های فراوان بلاخره کشف شد،مدیرعامل و مالک شرکت فضایی اسپیس ایکس در یک اظهارنظر تلویزیونی اعلام کرد که مهندسان این شرکت علتی عجیب برای انفجار موشک فالکون 9 روی سکوی پرتاب در ماه گذشته کشف کرده اند.

فالکون 9 پس از آن که به نظر می رسید به مرحله قابل اعتمادی برای پروازهای فضایی رسیده است، ناگهان در میانه های سپتامبر (شهریور 95) روی سکوی پرتاب منفجر شد. انفجاری که به همراه خود میلیون ها دلار ماهواره یک شرکت اسرائیلی را نیز دود کرد و قراردادهای ناسا را نیز از دست الون ماسک درآورد.

روز گذشته بنیانگذار اسپیس ایکس، در یک اظهار نظر کوتاه تلویزیونی در شبکه ان بی سی کانادا گفت:«آن انفجار به دلیلی رخ داد که تاکنون در تاریخ فضانوردی و راکت ها سابقه نداشته است».

 انفجار موشک فالکون

انفجار موشک فالکون 9 

ماسک توضیح مفصلی در این باره نداد اما گفت که یخ زدگی اکسیژن که در اثر نقص مخزن های هلیوم از جنس فیبر کربن پیشرفته روی داده است، منجر به انفجار شد که در هیچ سابقه راکتی در جهان چنین چیزی ثبت نشده است.
او تأکید کرد مهندسان اسپیس ایکس قادرند مشکل مخزن هلیوم را حل کنند و به زودی شاهد پرواز دوباره فالکون خواهیم بود. او قول داد شاهین شرکتش (فالکون9) حداکثر تا اواسط دسامبر (یک ماه دیگر) دوباره روی سکو برود.
پیش از این ناسا اعلام کرده بود که کلیه قراردادها با اسپیس ایکس برای ارسال تجهیزات و پشتیبانی به ایستگاه فضایی را لغو و با شرکت رقیب یعنی Orbit ATK قرارداد بسته است. به گزارش آنا، اکسیژن مایع در دمای منفی 362 درجه یخ می بندد و در راکت های سوخت مایع اسپیس ایکس در دمای منفی 340 درجه به سوی مرحله دوم پرتاب حرکت می کند.
در این مسیر اکسیژن از کنار مخازن هلیوم عبور می کند که دما در آنها تا منفی 452 درجه پایین می رود و در نتیجه نقص این مخازن، اکسیژن یخ زده است. الون ماسک هیچ توضیحی درباره این که اکسیژن یخ زده چطور باعث انفجار شده است نداد.

موشک فالکون 9 چرا منفجر شد + عکس

علت عجیب انفجار موشک فالکون 9 فاش شد + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از خبر آنلاین - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف