نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان مشکلات روانی اعتیاد به سلفی گرفتن
سلفی گرفتن ، اعتیاد به سلفی گرفتن
روانشناسان معتقدند کسانی که بیش از حد به سلفی گرفتن می پردازند با اختلالات روانی روبرو هستند .

اعتیاد به سلفی گرفتن چه خطرا تی دارد

ثبت لحظه ایی خاطرات می تواند یکی  از لذت بخش ترین اعمالی باشد که انجام می دهیم ولی اعتیاد به سلفی گرفتن مشکلات سویی به همراه دارد.افراط در سلفی گرفتن باعث به وجود آمدن خطرات روانی فراوانی میشود .اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به سلفی گرفتن اعتیاد دارید در ادامه همراه ما باشید.

گرفتن عکس سلفی چه مضرات و اسیب های روانی با خود به همراه دارد و کسانی که اقدام به این کار می کنند از لحاظ روحی چه کمبودهایی دارند و شخصیت آنان چگونه است و این کار برای چه افرادی مضر و خطرناک است در این مطلب بیشتر به این موضوع می پردازیم.

چندی پیش گروهی از متخصصان آسیب شناسی و روانشناسان روسیه اعلام کردند اوج گرفتن تب سلفی به بروز اختلالات روانی جدی منجرخواهد شد. شاید شنیدن این موضوع در ابتدا عجیب به نظر برسد اما با کمی تامل می بینیم این نگرانی خیلی هم بجاست. درعروسی وعزا، در بیمارستان و گورستان، از جهنمی ترین موقعیت ها گرفته تا بحرانی ترین درگیری های خیابانی و. . . سلفی گیران حضوری فعال دارند. چنین شد که افراط در سلفی گرفتن به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت روانی سلفی نگارانی که زیاده روی کردند، مورد توجه کارشناسان قرارگرفت.

عواقب خطر ناک اعتیاد به سلفی گرفتن

وقتی در سال 2013، کلمه «سلفی» وارد فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد شد، مشخص بود که ماندگار خواهد شد. البته، قرن هاست که افراد پرتره خودشان را نقاشی می کنند یا از خودشان عکس می گیرند، ولی سلفی های سریع و فوری در زندگی معاصر فراگیر شده است. اما کی یک عکس ساده و سرگرم کننده تبدیل به اختلال روانی و وسواس می شود؟ اگر دائما تلفن همراهتان را در دست دارید و مدام در حال عکس گرفتن از خودتان هستید، احتمالا از سلفیتیس رنج می برید.
 
این کلمه که به معنای «وسواس سلفی گرفتن» است اولین بار در سال 2014 در اینترنت پخش شد و توسط انجمن روانپزشکی آمریکا در دسته اختلالات روانی جای گرفت. ابتدا شوخی به نظر می رسید، اما تحقیقات واقعی در این زمینه انجام شد و مقاله ای که به تازگی از دو محقق در مجله بین المللی اعتیاد و سلامت روانی منتشر شده، نشان می دهد که این بیماری واقعی است.
 
محققان «بالاکاریشنان» و «گریفیتس» رفتار بیش از 600 دانشجوی هندی را بررسی و سلفیتیس را به سه سطح حاد، مزمن و مرزی تقسیم بندی کرده اند. آن ها برای انجام این کار، مقیاس رفتار سلفیتیس را ایجاد کرده اند که به چند زیرشاخه نشان دهنده علت های سلفی گرفتن تقسیم می شود.
دانشجویان با میانگین سنی 20 سال، بهترین سن برای بررسی این پدیده بودند. محققان با 225 دانشجو برای ایجاد این مقیاس آغاز کردند سپس یافته های خود را در یک گروه 400 تایی دیگر بررسی کردند. ارتقای محیطی، رقابت اجتماعی، جلب توجه، تعدیل خلق و خو، اعتماد به نفس و انطباق اجتماعی شش عامل اصلی سلفی گرفتن بودند و برای مقیاس رفتار سلفیتیس استفاده شدند تا سطح سلفیتیس را در هر یک از گروه های آزمایش مشخص کند.
 سلفی گرفتن

ریشه یابی روانشناسی سلفی گرفتن چگونه است؟

از شش زیرشاخه، سطح بالای رقابت اجتماعی یکی از شاخص های اصلی کسانی بود که از سلفیتیس مزمن رنج می بردند. در واقع محققان خاطر نشان کردند که رقابت اجتماعی یک عامل مهم در رفتارهای وسواسی آن هاست. بعد از ایجاد مقیاس، آزمایش روی 400 دانشجو نتایج جالبی داشت. مشخص شد 34 درصد از افراد از سلفیتیس مرزی، 40.50 درصد از سلفیتیس حاد و 25.50 درصد از سلفیتیس مزمن رنج می برند. مردان با 57.50 درصد نسبت به زنان با 42.50 درصد، کمی بیشتر از زنان به این اختلال دچار می شوند و افراد جوان تر هم میزان بیشتری از این اختلال را نشان می دادند. کمی بیش از نیمی از شرکت کنندگانی که 16 تا 20 سال داشتند از نوعی سلفیتیس رنج می بردند و تعداد آن ها بعد از 25 سالگی به شدت کمتر می شد. معمولا کسانی که از این بیماری رنج می برند کمبود اعتماد به نفس دارند و به دنبال یکرنگ شدن با آدم های اطرافشان هستند و ممکن است علائمی شبیه سایر رفتار های اعتیادآور نشان دهند.
اما فکر می کنید این دانشجویان چه تعداد سلفی در روز می گرفتند؟ نه به اندازه ای که شما فکر می کنید، 55 درصد از آن ها 1 تا 4 سلفی در روز و تنها 9 درصد از آن ها بیش از 8 سلفی در روز می گرفتند؛ و جالب است بدانید که 34% از آن ها هرگز سلفی های خود را به صورت آنلاین پست نمی کنند؛ شما چطور؟ فکر می کنید در کجای مقیاس رفتار سلفیتیس قرار داشته باشید؟ برای درک این موضوع می توانید نگاهی به مقیاس رفتار سلفیتیس بیندازید و میزان رفتارهای وسواسی خود را بسنجید.
 
فکر می کنید در کجای مقیاس رفتار سلفیتیس قرار داشته باشید؟
عامل اول:ارتقای محیطی
 • گرفتن سلفی حس خوبی به من می دهد تا از محیطم بهتر لذت ببرم
 • می توانم از طریق سلفی خودم را بیشتر در محیطم ابراز کنم
 • گرفتن سلفی خاطر بهتری درباره مناسبت ها و تجربیاتم فراهم می کند
 • برای ایجاد خاطرات آینده ام سلفی می گیرم
عامل دوم:رقابت اجتماعی
 • به اشتراگ گذاری سلفی ها رقابت سالمی با دوستان و همکارانم ایجاد می کند
 • گرفتن سلفی های مختلف موقعیت اجتماعی مرا افزایش می دهد
 • من سلفی های فراوانی منتشر می کنم تا لایک و کامنت بیشتری در رسانه های اجتماعی به دست آورم
 • من از ابزارهای ویرایش عکس استفاده می می کنم تا سلفی هایم بهتر از دیگران به نظر برسد

سلفی گرفتن

سلفی گرفتن اختلال روانی زیادی به همراه دارد.

عامل سوم:جلب توجه

 • با اشتراک گذاری سلفی هایم در شیکه های اجتماعی توجه زیادی کسب می کنم
 • وقتی سلفی هایم را در رسانه های اجتماعی منتشر می کنم احساس محبوب تر بودن دارم
 • با پست کردن سلفی ها، انتظار دارم دوستانم مرا ارزیابی کنند
عامل چهارم:تعدیل خلق و خو
 • من با سلفی گرفتن می توانم استرسم را کم کنم
 • گرفتن سلفی های بیشتر خلق و خوی مرا بهتر می کند و باعث می شود شادتر باشم
 • گرفتن سلفی فورا حالم را عوض می کند
عامل پنجم:اعتماد به نفس
 • وقتی سلفی می گیرم احساس اعتماد به نفس دارم
 • وقتی سلفی می گیرم احساس مثبت تری درباره خودم پیدا می کنم
 • سلفی می گیرم و شخصا آن ها را نگاه می کنم تا اعتماد به نفسم بیشتر شود
عامل ششم:انطباق اجتماعی
 • وقتی سلفی می گیرم و در شبکه های اجتماعی پست می کنم پذیرش بیشتری از گروه همتایان خودم کسب می کنم
 • با پست کردن سلفی هایم، در گروه دوستان و همکارانم عضو قوی تری می شوم
 • وقتی سلفی نمی گیرم، احساس می کنم از گروه همتایانم جدا افتاده ام
چطور بفهمید از سلفیتیس رنج می برید؟ به هر یک از موارد بالا از 1 تا 5 امتیاز دهید (کاملا مخالف 1 و کاملا موافق 5) و سپس امتیازات را جمع کنید. هرچه مجموعتان بیشتر شود از نوع شدیدتری از سلفتیس رنج می برید.

مشکلات روانی اعتیاد به سلفی گرفتن

مشکلات روانی اعتیاد به سلفی گرفتن
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از برترین ها _ مشرق / ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف