نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مری است!
سوزش مری ، اندام های گوارشی
مری لوله ای است که غذا، مایعات و بزاق دهان را به معده می رساند. شایع ترین مشکل بیماری مری سوزش مری و ریفلاکس معده به مری است که افراد دچار این عارضه باید نکاتی را رعایت کنند.

بیماران دچار سوزش مری چه نکاتی را باید رعایت کنند

مری که اصطلاحاً با عنوان لوله غذایی نیز شناخته می شود، یکی از اندام های گوارشی انسان است که غذا را از حلق به معده منتقل می کند. اسید معده تحت شرایط خاصی می تواند از سمت پایین مری به داخل آن وارد شود به دیواره های این قسمت از مری آسیب وارد کند. منقبض شدن سریع معده در اثر ضربه یا نیروی شدید هم می تواند محتوای اسیدی معده را به داخل مری براند. این عوامل منجر به ایجاد سوزش مری خواهد شد.بیماران دچار سوزش مری باید نکاتی را رعایت کنند که در این مقاله به بیان این نکات پرداخته ایم.

چند نکته برای آن هایی که سوزش مری دارند

یک فوق تخصص گوارش گفت:راه یابی اسید معده به مری به دلیل شل شدن عضلات نگهدارنده اسلیتر تحتانی مری است، در این حالات اسید معده دیواره های نازک و حساس مری را سوزانده و آن را دچار خراش و زخم می کند.
وی با بیان این مطلب افزود:سوزش مری علامت شایعی است که در بیماری رفلاکس دیده می شود و زمانیکه ترشحات معده به سمت مری می رود باعث احساس سوزش و ترش کردن در بیماران می شود.
وی ادامه داد:این عارضه در افراد چاق، پرخور و کم تحرک بیشتر دیده می شود و متاسفانه در کشور ما این عارضه بیشتر شده چون فست فود خوری و اضافه وزن بیشتر شده است.

سوزش مری

سوزش مری نتیجه ورود اسید معده به مری است

وی اضافه کرد:یکی از علل راه یابی اسید معده به مری شل شدن عضلات و ساختمان نگهدارنده اسلیتر تحتانی مری است، وقتی غذا می خوریم بعد از عبور لقمه از مری به معده، مری باید بسته شود، اما در افرادی که این عارضه را دارند یا به خوبی بسته نمی شود یا زیادی بسته می ماند
این فوق تخصص گوارش اظهارداشت:در این حالات اسید معده که ماده ای بسیار قوی است به سمت مری برمی گردد و دیواره های نازک و حساس مری را سوزانده و آن را دچار خراش و زخم می کند.
وی با اشاره به راه های درمان این عارضه تصریح کرد:یکی از مهمترین اقدامات کاهش وزن است، عدم مصرف دخانیات، الکل، غذاهای چرب و پرنمک نیز از دیگر راه های کنترل این عارضه است. مصرف داروهایی موسوم به پروتن پمپ لیپیتور مانند امپرازول، پنتوپرازول و … در درمان این بیماران به کار می رود.

سوزش مری

برگشت غذا از معده به مری(ریفلاکس )از علل سوزش مری است.

برگشت غذا از معده به مری(ریفلاکس ) : به برگشت محتویات معده به مری ریفلاکس گفته می شود در حالت عادی ممکن است مقدار کمی اسید از معده به مری وارد شود که این مقدار اسید با حرکات مری که سریعاً حجم مایع برگشتی را از مری پاک می کند،‏ خنثی می شود. عوامل حفاظتی دیگر مری عبارتند از :ترشح بزاق که حاوی مواد پاک کننده و قلیایی است. هنگامی که این حالات شدید باشد یا آسیب به مخاط مری (پوشش درون مری) همراه باشد این برگشت غذا به صورت بیماری در می آید. ، مقاومت گردش خون مری، کاهش یا فقدان انقباض دریچه تحتانی مری، نقص در حرکات مری، مقاصد غیر طبیعی بزاق و اسید معده، تاخیر در تخلیه معده، افزایش فشار داخل شکمی (بخصوص در بارداری) و برخی هورمونها می توانند در ایجاد برگشت غذا از معده به مری دخیل باشند. مهمترین علامت این بیماری سوزش سردل است که با خوردن آنتی اسید بهبود می یابد. در بیماری علائمی وجود که عبارتند از :درد قفسه سنیه، اختلال تنفسی، مشکلات مربوط به گوش و حلق و بینی (شامل خشونت صدا، گلو درد، احساس ناراحتی در گلو احساس پری) و مشکلات تنفسی شامل سرفه مزمن، ورود مواد غذایی به دستگاه تنفس و آسم می باشد

اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مری است!

اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مری است!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 8
برگرفته از دکتر سلام / بهداشت نیوز / ف
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف