ویتامین دی
بدن ما به ویتامین دی مانند سایر ویتامین ها احتیاج دارد . کمبود ویتامین دی با برخی از بیماری ها در ارتباط است که در این مطلب با این بیماریها آشنا می شویم .

کمبود ویتامین دی در بدن با این بیماریها در ارتباط است

ویتامین دی یکی از ضروری ترین ویتامین ها برای سلامت افراد است. در کشور ما فقر ویتامین دی یکی از مشکلات اساسی در بین کودکان و زنان می باشد .کمبود ویتامین دی باعث بروز برخی مشکلات در بدن می شود که در ادامه مطلب میخواهیم درباره ی آن صحبت کنیم.

احتمالا می دانید که منبع اصلی ویتامین دی خارج از خانه شما و از طریق نور خورشید است. رشد عضلات و تقویت استخوان ها، کاهش فشار خون، کاهش دردهای ناشی از بیماری فیبرومیالژیا، و کاهش پیشرفت علائم ام اس، همگی با سطوح کافی ویتامین دی در بدن مرتبطند.

چرا بدن به ویتامین D احتیاج دارد

ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند، که برای تشکیل و حفظ استخوان ها و دندان هایی محکم حیاتی است. تحقیقات همچنین نشان داده است که ویتامین D همانند یک هورمون در بدن عمل می کند و ممکن است نقش مهمی در تنظیم وزن، فشار خون و خلق و خو داشته باشد. یک مطالعه جدید نشان می دهد که حتی داشتن سطح مناسبی از این ویتامین می تواند در برابر مرگ و میر زود هنگام از شرایطی مانند سرطان و بیماری های قلبی محافظت کند.
هنگامی که بزرگسالان به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنند، ممکن است از نرمی استخوان، پوکی استخوان، درد استخوان و ضعف عضلانی رنج ببرند.
همچنین ویتامین D یکی از اجزای مهم در رشد مغز است و کمبود آن ممکن است به کم انرژی شدن و یا افسردگی منجر شود.

با این حال کمبود این ویتامین علائمی از قبیل درد استخوان، ضعف عضلانی، افزایش فشار خون و افسردگی را به همراه دارند. حتی گفته شده که شیوع ام اس در مناطقی از دنیا که نور خورشید به میزان کافی وجود ندارد، بیشتر است. با این حال شاید ندانید که بسیاری از بیماری های مزمن با کمبود ویتامین دی در بدن ارتباط مستقیم دارند:

 ویتامین دی

نور خورشید منبع اصلی ویتامین دی است

مطالعات نشان داده که کمبود متوسط و شدید ویتامین دی در افراد مسن با خطر ابتلا به دمانس و بخصوص آلزایمر وجود دارد. دمانس شامل کاهش تفکر، رفتار و حافظه است و زندگی روزانه را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. بر اساس گزارش انجمن آلزایمر آمریکا، بیماری آلزایمر شایع ترین شکل دمانس است و 80 درصد موارد ابتلا به دمانس را تشکیل می دهد.

کمبود ویتامین دی وبروز این بیماری ها

سرطان پروستات:ارتباط بین سطوح پایین ویتامین دی و سرطان پروستات در مردان اروپایی، آمریکایی و آفریقایی-آمریکایی ثابت شده است. سرطان پروستات بیشتر در مردان مسن رخ می دهد و بنا به اعلام انجمن سرطان آمریکا، شایع ترین سرطان در میان مردان و دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در آنها است.

اسکیزوفرنی: موسسه ملی سلامت روان در آمریکا اعلام کرده اسکیزوفرنی یک اختلال شدید مغزی است که 1,1 درصد از بزرگسالان را در آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد. علائم این بیماری معمولا بین سنین 16 تا 30 سالگی آشکار می شود و شامل توهم، سخن گفتن نامطلوب، و مشکلات تمرکز و توجه است. افرادی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، دو برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. اسکیزوفرنی نیز در اقلیم های سرد و بدون آفتاب شایع تر است.

 ویتامین دی

بیماری قلبی یکی از بیماری هایی است که با کمبود ویتامین در مرتبط است

بیماری های قلبی:سطوح پایین ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را به میزان 32 درصد افزایش دهد. همچنین، کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های قلبی دیگر که سیستم رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهند را به میزان 20 درصد افزایش می دهد. از سوی دیگر، پژوهشگران کالج قلب شناسی آمریکا اعلام کردند که سطوح کافی از ویتامین دی (حداقل 600 واحد بین المللی در روز) سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می کند و کاهش التهاب ناشی از ایمنی که می تواند خطر کلی ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد را در پی دارد.

 

کمبود ویتامین دی باعث بروز چه بیماری هایی میشود؟

4.335
این مطلب مفید بود ؟305
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از آوای سلامت _ فردا / ف
وبگردی