نمناک ورزشفوتبال 3 میلیارد درآمد “ستارگان فوتبال” به همه رسید به جز بیماران
ستارگان فوتبال ، بازی ستارگان فوتبال جهان
بازی “ستارگان فوتبال” جهان و ایران برای حمایت از بیماران ام اس برگزار شد و اکنون خبرها حکایت از درآمد 3 میلیاردی این مسابقه دارد که تنها 54 میلیون از آن به بیماران ام اس رسید.
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1394
بازدید : 2,704 نفر

درآمد ستارگان فوتبال جهان و ایران چه شد؟

یک بمب خبری واقعی؛ بازی فوتبال ستارگان جهان با بزرگان و هنرمندان ایرانی، خبری که حکایت از حضور بسیاری از بزرگان دهه های قبل فوتبال جهان در ایران داشت. فوتبالیست هایی که از نزدیک دیدنشان برای اکثر فوتبال دوستان یک آرزو یا بهتر بگوییم رؤیا بود. مهم تر از همه، اینکه قرار شد این بازی خیریه باشد و عواید آن به بیماران ام اسی تعلق گیرد. به همین دلیل از همان ابتدا بسیاری از خیرین و حتی کسانی که علاقه ای به فوتبال نداشتند هم وارد میدان شدند تا نقشی در این عمل خداپسندانه داشته باشند. اما هنوز چند هفته از این بازی نمی گذرد که شنیدیم از مجموع 2 میلیارد و 897 میلیون تومان درآمد حاصل از این دیدار فقط 54 میلیون تومان به بیماران «ام اس» اختصاص یافته است؛ رقمی که با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید سهم مبتلایان به «ام اس» به رغم تبلیغات گسترده حمایتی که از آن ها به عنوان مبنای برگزاری دیدار تیم های فوتبال ستارگان جهان و ایران، تنها سهمی معادل 8/1 درصد بوده است. 

کمتر از 20 روز پیش بود که تیم ستارگان جهان با سر و صدای زیاد وارد ایران شد. با اینکه ترتیب دهندگان بازی سعی می کردند به هر طریق ممکن خود را به صدر اخبار برسانند اما مردم بیشتر به خیریه بودن بازی و حمایتی که قرار بود از بیماران ام اسی شود فکر می کردند. 
گواه این ادعا همین بس که قبل از بازی و در حاشیه نشست خبری ستارگان ایران و ستارگان فوتبال جهان، یک اتفاق خوب نظر همه را به خود جلب کرد و آن هم اینکه یک قطعه بلیت این بازی توسط یکی از خیرین کشور به نام دکتر جمالیان به نفع جامعه حمایت از بیماران ام اسی ایران به قیمت 5 میلیون تومان خریداری شد. 
 
علی کریمی در بازی ستارگان
 
در همان زمان عنوان شد این شیوه که «همت عالی» نام دارد، قرار است تا روز برگزاری مسابقه یعنی ششم شهریور ادامه داشته باشد و با به مزایده گذاشتن تعدادی از بلیت های این بازی برای کمک به بیماران ام اسی مبالغی نیز از این طریق به دست آید. 
 
بی درایت های بدهکار! 
به هر حال ششم شهریورماه از راه رسید و ساعت 19 دو تیم ستارگان ایران و دنیا در مقابل هم صف آرایی کردند و این بازی با حواشی خاص خودش به پایان رسید. حالا این بیماران ام اسی بودند که چشم انتظار نشسته بودند تا ببینند برگزارکنندگان مسابقه با آن همه دبدبه و کبکبه و در بوق و کرنا دمیدن، چه گلی به سر آن ها خواهند زد و چه مقدار پول به حسابشان واریز خواهند کرد. 
برای این کار یک نشست خبری برگزار شد و اعداد و ارقام به روی میز ریخته شدند و با هزار جمع و تفریق و ضرب و تقسیم، اعلام شد 54 میلیون تومان به ام اسی ها می رسد؛ پولی که می شد ده ها برابر آن را در یک مراسم گلریزان، توسط معمولیترین اقشار جامعه جمع آوری کرد تا این همه منت هم پشت سرش نباشد. نشست خبری مربوط به هزینه های دیدار تیم های فوتبال ستارگان جهان و ایران در حمایت از بیماران ام اس، در شرایطی برگزار شد که در مجموع میزان درآمدهای حاصل از این بازی، 2 میلیارد و 897 میلیون تومان و میزان کسورات 3 میلیارد و 210 میلیون تومان اعلام شد، یعنی با یک جمع و تفریق ساده باید گفت، در مجموع این دیدار برای مسئولان برگزار کننده 312 میلیون تومان بدهی به بار آورده است. 
حمید ثنایی، معاون بازرگانی باشگاه هنرمندان درباره میزان درآمد و هزینه های مسابقه بدون سود ستارگان ایران و جهان گفت:«قرارداد ما با کرمان موتور 2میلیارد و 268میلیون تومان، تبلیغات محیطی 410 میلیون تومان، فروش بلیت 219میلیون تومان درآمد حاصل و با مبلغی که اشتباهی به شرکت ایران نوین واریز شده، در مجموع 2میلیارد و 897 میلیون تومان درآمد باشگاه بود.» 
 وی درباره ریز هزینه ها نیز اعلام کرد:«68میلیون تومان مالیات قرارداد کرمان موتور بود، 27میلیون تومان به هزینه چاپ بلیت و60 میلیون تومان به هزینه کسر از تبلیغات محیطی اختصاص یافت، تیم ستارگان جهان یک میلیارد و 303میلیون و 500 هزارتومان برای حضور در این بازی دریافت کرد و 95 میلیون تومان برای اقامت ورزشکاران در هتل المپیک پرداخت و 524 میلیون تومان نیز هزینه ویزا و بلیت و CIP فرودگاه شد.» 
 
بازی ستارگان فوتبال جهان و ایران
 
ثنایی ادامه داد:«حمایت کننده اولیه این قضیه 500میلیون دریافت کرد و هزینه چاپ و لباس و توپ و سایر اقلامی که در این بازی استفاده شد و دستمزد و هدایا و تشریفات نیز رقمی معادل 98 میلیون تومان بود. شرکت عصر قلم نیز که در زمینه اسپانسر تبلیغات فعالیت کرد 465 میلیون تومان دریافت کرد که هنوز 160میلیون از این مبلغ را بدهکاریم. علاوه بر این ورزشگاه آزادی تخفیف 50 درصدی را برای ما در نظر گرفت تا هزینه ورزشگاه 29 میلیون تومان شود، در نهایت هم جمع کسورات این بازی 3 میلیارد و 210 میلیون تومان بود تا با این حساب باشگاه هنرمندان 312 میلیون بدهکار شود.» 
 
همه بردند الا ام اسی ها
این بازی و نوع درآمدزایی آن را باید یک افتضاح منحصربه فرد دانست. شاید زمانی که شال های نارنجی، همان شال هایی که نماد حمایت از بیماران مبتلا به ام اس در دیدار ستارگان جهان و ایران بود به عنوان دلیل اصلی رقم خوردن حضور ستارگانی همچون فیگو، کاناوارو، روبرتو کارلوس، هیرو، داویدز، سالگادو و... در ایران مطرح شد، این مژده را می داد که درآمد زیادی از این دیدار برای این بیماران جمع می شود؛ موضوعی که بدون چون و چرا مورد تأیید و استقبال مردم هم قرار داشت. 
اما بعد از بازی و در پی گزارش مسئولان برگزارکننده این مسابقه که به بدهی 312 میلیون تومانی! منتهی شد، هزاران اما و اگر و شک و شبهه به میان آمد. چطور یک دیدار کاملاً تبلیغاتی که بسیاری از شرکت های خصوصی و دولتی حاضر به پرداخت هزینه های گزاف آن برای معرفی برند خود در مقابل دوربین های تلویزیونی داخلی و خارجی هستند، بدهی بالا آورده؟ حال آیا فقط باید بپذیریم که به دلیل سوء مدیریت و اینکاره نبودن و سوء تدبیر و ضعف مسئولان برگزار کننده این افتضاح به بار آمده؟ یا شاید اعداد و ارقام کمی بالا و پایین شده باشند؟ 
 
لوئیز فیگو در ایران
 
بیماران ام اسی که از روز اول همه بازی ها با نام آن ها شروع شده بود بعد از بازی فهمیدند که چه بازی بدی خورده اند و چطور سرشان بدون کلاه مانده است. آن ها خوب می دانستند در ایران حداقل صد ها خیر وجود دارد که بیایند و بلیت های یک بازی را 5 میلیون، 5 میلیون بخرند تا منافعش عاید یک گروه خاص و نیازمند شود، تا اینکه به بازی بگیرندشان و دست آخر صدقه ای هم به آن ها بدهند. با توجه به اعلام معاون بازرگانی باشگاه هنرمندان «تن ها پولی که به بیماران ام اسی از این بازی رسیده، سهم 30 درصدی از بلیت فروشی بوده، این رقم که معادل 54 میلیون تومان محاسبه شده به جامعه حمایت از بیماران ام اسی ایران پرداخت شده است.» 
با این تفاسیر باید گفت اگر یک مسابقه معمولی در حد بازی ام اسی ها با هم در استادیوم آزادی برگزار می شد و فقط 10 نفر خیر مثل دکتر جمالیان به استادیوم می آمد، دیگر نیاز به این همه شلوغ کردن و بریز و بپاش و میلیون میلیون به این و آن پول دادن و از نام بیماران ام اسی سوء استفاده کردن نبود. 
بازی ستارگان به نام ام اسی ها و به کام خیلی های دیگر تمام شد. از این بازی همه بردند الا آن ها که همه کار ها به نامشان شروع شده بود. 
اینجا ایران است؛ کشوری با 75میلیون خیر و همنوعدوست، کشوری که چند نفر در آن اجازه دارند یک بازی تبلیغاتی را در سطح بین المللی چنان برگزار کنند که به یک افتضاح و آبروریزی ختم شود.

ستارگان فوتبال ، درآمد بازی ستارگان فوتبال جهان و ایران چه شد؟

3 میلیارد درآمد “ستارگان فوتبال” به همه رسید به جز بیماران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 13
برگرفته از روزنامه جوان - /م
این مطلب مفید بود ؟ 13 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف