نمناک فرهنگ و هنر

تاریخ و تمدن

شهناز پهلوی

سرنوشت شهناز پهلوی دختر محجبه شاه + عکس


شهناز پهلوی اولین دختر محمدرضا شاه و فوزیه که تولدش با خشم و ناراحتی خاندان پهلوی توأم شد. چرا که این خانواده برای به دنیا آمدن فرزند پسری که جانشین محمدرضا پهلوی باشد نقشه کشیده بودند.
امیر کبیر

سنگ قبر امیر کبیر در کربلا + عکس


میرزا تقی خان هزاوه ای مشهور به امیر کبیر، صدر اعظم معروف و شهیر عصر ناصرالدین شاه است که به دستور وی در 1298 ق در حمام فین کاشان به قتل رسید و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد.
شهرگمیشان

گمیشان شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است


شهرستان گمیشان یکی از شهرستان های استان گلستان ایران است این شهرستان از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به شهرستان ترکمن، از شرق به شهرستان آق قلا و از غرب به دریای خزر محدود می شود.
دختر كوروش كبير

زندگی نامه آتوسا دختر کوروش کبیر


آتوسا از شهبانوهای ایران بود. وی دختر کورش کبیر، و خواهر خوانده کمبوجیه، و همسر دو پادشاه هخامنشی کمبوجیه و داریوش یکم، و مادر خشایار شاه بود.
یزیدیان در کربلا

یزیدیان در "کربلا" چند لشکر بودند؟


واقعه کربلا یا واقعه عاشورا نبرد و شهادت حسین بن علی(ع) امام سوم شیعیان، به همراه یاران کم تعدادش در مقابل لشکری از یزیدیان در روز دهم محرم سال 61ق اتفاق افتاد.
چینی‌خانه

آشنایی با چینی خانه اردبیل


چینی خانه محلی است که درآن همه ی چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است. چینی هایی که بهانه پیشکش آنها احیای جاده ابریشم و بهبود روابط چینی ها و ایرانی ها بود.
فال حافظ

تاریخچه فال حافظ


فال حافظ یکی از محبوب ترین فال ها در بین ایرانیان است و امروز در خانه هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می شود، در ادامه با تاریخچه فال حافظ آشنا میشوید.
همسر کوروش

کاساندان همسر کوروش کبیر


همسر کوروش کبیر و ملکه 28 ساله ایران کاساندان نام داشت و حاصل ازدواج او با کوروش پنج فرزند به نام های کمبوجیه ، بردیا ، آتوسا ، آرتیستون و رکسانا بود.
ماه مهر

چرا مهر هفتمین ماه سال است؟


ماه مهر ماه مهربانی هاست که ریشه و تاریخچه انتخاب آن به عنوان هفتمین ماه سال به 1400 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.