آتش سوزی خودرو
آتش سوزی برای بسیاری از خودروها به دلایل مختلفی اتفاق می افتد اما علامت هایی وجود دارد که شما را از خطر حادثه آتش سوزی آگاه می کند.

هر آنچه باید در مورد آتش سوزی خودرو بدانید و رعایت کنید

بسیار وحشتناک است که هنگام حرکت کردن ماشین با آتش گرفتن آن روبرو شویم و ببینیم که دود در حال بلند شدن از آن است. حادثه ی آتش گرفتن ماشین را در خبرهای روز زیاد می شنویم , معمولا در اتوبان ها نیز شاهد این قضیه هستیم.

برخی از خودروها نیز بیش از همه آتش می گیرند، بدون اینکه هیچ تصادفی برای آن ها وجود داشته باشد. بیش از 3000 تا از این حوادث، به علت نقص در خود ماشین است و علت آن هم این است که قانونی در ساخت این ماشین زیر پا گذاشته شده است.

نشانه های اینکه خودوری شما در خطر آتش سوزی است

راه هایی وجود دارد که می توان از طریق آن ها از خطر اتش گرفتن ماشین آگاه شد و این اتفاقات معمولا در مناطقی رخ می دهد که برای شما قابل شناسایی نیستند و معمولا ماشینی که در معرض خطر آتش گرفتن باشد، ممکن است که علائم زیر را داشته باشد:

 • سطح بنزین یا سوخت آن به سرعت تغییر می کند.
 • دمای موتور به سرعت بالا می رود.
 • اگزوز آن صدای بسیار بلند و گوش خراشی را تولید می کند.
 • فیوزهای آن پشت سر هم دود می کنند.
 • نشت بنزین یا هر نوع سوخت دیگر.
 • خودرو به طور ناگهانی داغ و داغ تر می شود.
 • دود کردن عجیب و غیرطبیعی اش را می بینید.
 • بوی پلاستیک سوخته از ماشین بلند می شود.

بهتر است که در صورت مشاهده هر کدام از مواردی که در ابتدای این بخش از دانستنی های خودرو نمناک گفتیم ، خودتان را به سرعت از خودرو دور کنید یا حتی ممکن است که این ها دلیل قطعی آتش گرفتن نباشد اما نباید ریسک کرد.

آتش سوزی خودرو

عکس العمل و اقدامات صحیح در برابر آتش سوزی خودرو

آرام باشید

این تجربه بسیار ترسناک است اما ترس و وحشت کار را برای شما سخت می کند و اگر کودکان و مسافران نیز ترسیده بودند، بهتر است که آن ها را آرام کنید و با آرامش با آن ها صحبت کنید و مطمئنشان کنید که هیچ اتفاق بدی رخ نخواهد داد و سعی کنید که به پیدا کردن محل مشکوک به آتش سوزی بپردازید و این کار را با امنیت بالا انجام دهید و ماشین دیگری را پیدا کنید تا مسافران به آن انتقال پیدا کنند و جانشان در امان بماند.

هر کار و هر قدم را با رعایت شرایط ایمنی بردارید؛ مثلا اینکه کنار جاده در حالت خطرناک ماشین را پارک نکنید.

سیستم احتراق را خاموش کنید

اگر علت اتش گرفتن، عملکرد نادرست خط بنزین یا لوله بنزین باشد، باید موتور را خاموش کنید تا جریان بنزین را متوقف کند و از پخش شدن آتش جلوگیری کنید.

ماشین را پارک کنید و دستی آن را بکشید

ماشین آتش گرفته در حال حرکت به خیلی چیزها آسیب خواهد زد.

ماشین را به سرعت ترک کنید

چون شما راننده هستید پس مسئولیت اعلام این وضعیت بر عهده شماست، پس از مسافران بخواهید که لوازم خود را بی خیال شوند و فقط با سرعت هرچه تمام تر از ماشین پیاده شوند و درهای ماشین را ببندید تا آتش به بیرون پرتاب نشود و اگر شخص ناتوان، سن بالا یا بچه کوچک در ماشین است خودتان برای بیرون آوردن او اقدام کنید و اگر مجبورید که جسم کسی را با خود بکشید، سعی کنید که با فریاد زدن شخص دیگری را به یاری بطلبید و از این کار خجالت نکشید.

اگر پرنده ای درون قفس در ماشین شماست، قفس را باز کرده و سریع آن را بیرون بکشید .

علامت آتش سوزی خودرو

تا جایی که می توانید از ماشین دور شوید

دانستنی های خودرو نمناک توصیه می کند حداقل سی تا 45 متر از ماشین فاصله بگیرید، به طوری که گرمای آن هم به شما برخورد نکند و اگر کسی قصد دارد که برای برداشتن لوازمش به ماشین برگردد، جلوی او را بگیرید. اتش گرفتن ماشین بسیار خطرناک است و امنیت، شرط اول است ، لوازم را می توان دوباره تهیه کرد اما جان را خیر.

از مسافران بخواهید در محل امن و با فاصله از ماشین بایستند

با اورژانس و آتش نشانی تماس بگیرید و اگر به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، از فردی کمک بگیرید و صبر کنید تا اورژانس از راه برسند و هرگز به سمت ماشین برنگردید و تا جایی که می توانید به دیگران نیز هشدار دهید.

تنها اگر شرایط زیر را دارید، می توانید اقدام به خاموش کردن ماشین کنید:

 • خاموش کننده مناسب آتش دارید.
 • می توانید از این وسیله در حالت امن استفاده کنید.
 • نسبت به کار با آن کاملا مسلط هستید.
 • آتش را به راحتی می بینید و می دانید که مقدار آن کم است و نزدیک باک بنزین این کار را انجام ندهید.

شما نمی توانید بوی پلاستیک را حس کنید، علاوه بر اینکه سمی بودن این بو بسیار بالاست و اگر ندانید که چگونه باید آتش را خاموش کنید و دست به عمل بزنید، احتمال منفجر شدن باک ماشین بسیار بالا خواهد رفت پس در این حالت تنها باید از محل فرار کنید و اگر نوع آتش سوزی خارج از کنترل بود یا رنگ آن سیاه بود و از بوی آن مطمئن نبودید، نباید خودتان برای خاموش کردن تلاش بیهوده کنید.

در صورت اینکه رفتار با کپسول های اتش نشانی را بلدید، می توانید اقدام به خاموش کردن آتش کنید:

کلاهک ان را جدا کنید و این کلاهک را هرگز بالا و پایین نکنید زیرا با انجام این کار اکسیژن وارد کپسول می شود که بسیار آسیب زننده است و به سرعت کلاهک را جدا کنید و هر قسمتی که اتش سوزی در آن به وجود خواهد آمد را با کپسول خنک کنید.

کپسول آتش نشانی ماشین

مهار کردن آتش داخل کابین ماشین:

کپسول را مستقیما به اتش بگیرید و هرگونه آتش باقیمانده را با کپسول خاموش کنید و به سرعت از محل فاصله بگیرید.

مهار کردن آتش ماشین در تونل :

اگر نشانه های آتش سوزی ماشین را در تونل مشاهده کردید، خودتان را به کناری ترین قسمت ممکن در تونل برسانید و اگر فرمان در سمت راست به سمت چپ و اگر سمت چپ است، به سمت راست بروید و بعد سیستم حریق را خاموش کنید و چراغ خطر را روشن کنید و سریعا از ماشین پیدا شوید.

بعضی از تونل ها در میانه خود محل های فراری دارند که می توانید از آن قسمت ها خارج شوید و در بعصی از تونل ها سیستم اطفا حریق نیز وجود دارد پس نزدیک ترین آن را پیدا کنید و هرگز برای باز کردن در ماشین تلاش نکنید.

مدیریت عواقب بعد از آتش سوزی خودرو

سریعا با آتش نشانی تماس بگیرید و فقط حتما هنگام آتش سوزی و بعد از آن از ماشین عکس بگیرید و آن را به بیمه نشان دهید و اگر می خواهید که وسیله ای را از ماشین خارج کنید، حتما آن را از آتش نشان درخواست کنید تا این کار را با امنیت انجام دهد و از اتش نشان بخواهید که در صورت امن بودن شرایط، باتری ماشین را خارج کند و در نهایت حتما اگر جای امیدی وجود داشت، ماشین را به یک تعمیرگاه ببرید.

خاموش کردن آتش خودرو

نبایدهای مهم هنگام آتش گرفتن خودرو

درب کاپوت را باز نکنید

برخلاف تصور خیلی از رانندگان باز کردن درب کاپوت با بیشتر کردن عرضه هوا می تواند شدت آتش را بیشتر کند پس چنانچه این بخش از نمناک توصیه میکند هنگام آتش گرفتن ماشین هرگز خودتان وارد عمل نشده و کاپوت را باز نکنید.

هرگز بر روی آتش آب نریزید

طبیعی است که در لحظه ی اول به فکر ریختن آب روی ماشین در حال اتش بیفتید که این اشتباه است به این علت که آتش ناشی از روغن یا گازوئیل باعث شناور شدن آب بر آن شده و آتش را بیشتر می کند.

چگونه از آتش گرفتن خودرو پیش گیری کنیم؟

می توانید مراحلی را در پیش بگیرید که از آتش گرفتن ماشین پیشگیری کند:

 • سردیس ماشین را به طور منظم انجام دهید و اگر روغن ریزی داشته اید یا قسمتی از ماشین به درستی کار نمی کرد، حتما آن را چک کنید زیرا که ماشینی که همیشه بررسی شود، کمتر در معرض آتش سوزی قرار می گیرد.
 • با میزان روغن و بنزین در ماشین در حالت متناسب آشنا شوید و دمای ماشین در حالت عملکرد طبیعی را بسنجید.
 • اگر بوی گازوئیل را در ماشین احساس کردید، حتما شیشه را پایین دهید.
 • سیلندرهای پروپان و بنزین نباید به قسمت نشیمن برسد.
 • ماشین را هرگز در محل های قابل اشتعال مثل چمن پارک نکنید که می تواند دما را به 1000 درجه فارنهایت برساند.

علامت قبل آتش سوزی خودرو + اقدامات بعد آتش گرفتن ماشین

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
منبع : consumerreports / wikihow / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی