آرش برهانی
آرش برهانی بازیکنی که روزگاری نه چندان دور در خط حمله استقلال یکه تازی می کرد آنطور که شایسته بود خداحافظی نکرد!

آرش برهانی با پیراهن استقلال وداع نکرد

از این رفتن ها و آمدن ها در فوتبال بسیار است اما ای کاش مسوولان سابق باشگاه استقلال تدبیری می اندیشیدند و یا مشاوره درستی به شماره 9 افسانه ای می دادند تا او با پیراهن استقلال از میدان فوتبال خداحافظی کند اما سرنوشت برای آرش هم همانطور رقم خورد که برای عنایتی خورده بود. آرش نیز به مانند رضا عنایتی بی آنکه پیراهن استقلال را به تن داشته باشد از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. شاید برای خیلی ها اساسا چنین وداعی بی اهمیت باشد اما درباره این دو بازیکن اگر مدیریت بهتری می شد می توانستند در فضای مناسب تری با فوتبال وداع گویند. به هر حال آنچه از برهانی در این سال ها دیدیم سرانجام به پایان رسید.


پس از رضا عنایتی که استقلال روزگار خوشی را با او پیمود نوبت به آرش آقای گل رسید تا به مانند رضای آقای گل خداحافظی اش از فوتبال را رسما اعلام کند. وداعی که هواداران استقلال را به یاد روزهای خوش با او می اندازد. آن گل های بیشماری که در لیگ ها و جام ها برای استقلال به ثمر رساند. آن گل های ارزشمندش در شهرآوردها و حتی گل هایی که با لباس تیم ملی به ثمر رساند. آرش برهانی در گلزنی ستاره ای بود که شاید آیندگان بیشتر بزرگی اش را درک کنند.

بازیکنی پرقیمت که موفق شد در لیگ ایران به تنهایی 119 گل به ثمر برساند و دومین گلزن فوتبال ایران پس از رضا عنایتی لقب بگیرد. آرش با همه این بزرگی اما به واسطه کج سلیقگی های برخی گزارشگران سیما بارها با واژه گل نزن خطاب داده شد در حالی که ذات او با چنین برداشت نامانوسی فرسنگ ها فاصله داشت و نه تنها به او این برچسب نمی چسبید بلکه همواره مهاجمی بود خطرناک که دل هر دروازه بانی را خالی می کرد.
 
 
 
آرش برهانی

خداحافظی نکردن آرش برهانی با پیراهن آبی

 
آنها که برهانی را گل نزن می خواندند شاید اگر آرش بازیکن تیم محبوب شان بود او را تا قامت اسطوره بالا می بردند و چنان مدح و سنایش می گفتند که صدایش به همه جا می رسید اما چون آرش بازیکن تیم رقیب بود و لباس استقلال را تن می کرد کوشش می شد تا دستاوردهای بزرگش خار و خفیف شود. تاریخ اما هرگز از یاد نمی برد یکی از برترین گلزنان لیگ ایران را که هیچ دروازه ای را از تیغ خود مصون نگذاشت.

به واقع آیا می شود به آرش لقب گل نزن داد در حالی که می بینیم تمام تیم ها و تمام دروازه بان های دوران خود را به زانو درآورد و هیچ مدافعی نبود که مات و مبهوت فرارهای سریعش نباشد؟


آرش برهانی از نگاه آنها که فوتبال را از دروازه منطق می بینند و رنگ ها برای شان اهمیتی ندارد بازیکنی بود سرشار از استعداد و بسیار اثرگذار.چرا برهانی با پیراهن استقلال وداع نکرد؟


خداحافظی برهانی از فوتبال آنطور نبود که خیلی ها تصورش را می کردند. آن بازیکنی که روزگاری نه چندان دور در خط حمله استقلال یکه تازی می کرد و تا همین فصل پانزدهم هم عضو این باشگاه بود بی شک اگر از سوی مدیران باشگاه استقلال بهتر هدایت می شد می توانست با پیراهن استقلال از میادین خداحافظی کند و آنطور که شایسته است کفش ها را بیاویزد.

حقیقت اینکه صورت خوشی نداشت شماره 9 رویایی آبی ها در حالی که عضو هیچ تیمی نبود با دنیای حرفه ای خداحافظی کند. بی شک اگر بهرام افشارزاده با فضای فوتبال آشنا بود و قدرت تحلیل بهتری داشت و می توانست مشاوره بهتری به این بازیکن دهد هرگز با جدایی اش از استقلال و رفتن به پیکان موافقت نمی کرد و بساطی را فراهم می کرد تا برهانی همان فصل قبل و در شرایطی که عضو باشگاه استقلال است با فوتبال خداحافظی کند.

نا آشنایی افشارزاده با فضای فوتبال و بی تفاوتی مربیان فصل پیش سرانجام باعث شد تا برهانی فوتبال را درحالت غریبانه ای کنار بگذارد در شرایطی که می شد آرش را در وضعیت مطلوب تری خداحافظی داد.

البته بخشی از این اتفاقات که برای رضا عنایتی هم رخ داده بود برمی گردد به حضور برخی بازیکنان و جریان ها که در سال های گذشته استقلال را به محلی برای تاخت و تاز و تسویه حساب های شخصی خود بدل کردند.
 
 
آرش برهانی

خداحافظی نکردن آرش برهانی با پیراهن آبی

 
در واقع آرش برهانی هم به دلیل حضور همین افراد دیگر تمایلی به بازگشت نداشت و وقتی قبل از نوشتن نامه خداحافظی به او گفته شد که لااقل برای نیم فصل هم که شده به استقلال برگردد تا با پیراهن این تیم خداحافظی کند وی مخالفت کرد و حضور برخی افراد در استقلال را دلیلی بر امتناع خود برای پوشیدن دوباره پیراهن آبی دانست. البته کاملا مشخص است که منظور آقای گل چه کسی است و او به دلیل حضور چه شخصی حاضر به بازگشت نشده است.
 

افتخارات برهانی در یک قاب

قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران 83-1382 به همراه تیم پاس تهران

قهرمانی در جام حذفی 87-1386 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران 88-1387 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در جام حذفی 91–1390 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران 92-1391 به همراه تیم استقلال تهران


این بازیکن توانست در کل ادوار لیگ ایران با زدن 116 گل عنوان دومی آقای گلی لیگ برتر ایران را کسب کند همچنین رضا عنایتی با 142 گل بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر ایران است. همچنین در سال 1387- 1388 آرش برهانی از استقلال با 21 گل به آقای گلی رسید.
آرش برهانی در لیگ برتر ایران سال 88–87 در بازی مقابل پیکان در کمتر از 9 دقیقه 3 گل به باشگاه پیکان زد. وی با 2 گلی که مقابل مس کرمان در هفته 21 لیگ برتر 92–91 به ثمر رساند، با پیشی گرفتن از علی جباری بازیکن اسبق استقلال با 89 گل زده، به 91 گل زده با پیراهن استقلال رسید و عنوان برترین گلزن تاریخ باشگاه استقلال را از آن خود کرد. وی صدمین گل خود را در دیدار مقابل سایپا در روز 20 بهمن 1392 به ثمر رساند و پس از آن اشک شوق ریخت.

چرا آرش برهانی با پیراهن استقلال خداحافظی نکرد؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از ایران ورزشی/ی
برچسب : آرش برهانی
وبگردی