آشپزخانه
بخش کثیری از روزمرگی خانم ها در آشپزخانه های منزل خود سپری می شود که این موضوع داشتن آشپزخانه ای با فضای خوب و امکانات مناسب را می طلبد.

آشپزخانه کوچک را با نکات کلیدی بزرگتر کنید

خوشبختانه خانم ها توجه زیادی به جزئیات دارند. همین صفت باعث می شود که در استفاده ی بهینه از فضا موفق تر باشند. بکارگیری این مزیت در رابطه با محیط منزل به خصوص آشپزخانه اهمیت بیشتری پیدا می کند. حال اگر آشپزخانه ما کوچک باشد کمی خلاقیت و دقت را نیز باید چاشنی انتخابمان کنیم. در ادامه ترفندهایی را جهت بزرگتر شدن فضای آشپزخانه با شما درمیان می گذاریم پس با ما همراه باشید.

1. لوازم بزرگ آشپزخانه را توکار انتخاب کنید

بدون شک کالاهای بزرگ آشپزخانه از جمله هود، سینک ظرفشویی، اجاق و فر فضای زیادی در آشپزخانه اشغال می کنند. پس در انتخاب و خرید آنها علاوه بر کارایی ابعاد را نیز در نظر داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که از مدلهای توکار جهت اشغال فضای کمتر استفاده کنید. ابتدا بهتر است که گروه توکار این لوازم را بیشتر بشناسیم.

هود مخفی- یک هود کم جا و پرقدرت بخرید

هود مخفی به مدلی گفته می شود که کلیه ی بخش های آن ( جز صفحه ی مکش) داخل کابینت بالای اجاق قرار می گیرد. موتور هود داخل محفظه ای فلزی نصب شده است. این محفظه یا باکس را داخل کابینت نصب می کنند. جالب است بدانید که هود مخفی به دلیل قرار گیری کامل بالای اجاق گاز از قدرت مکش بالایی نیز برخوردار است. این مدل نمای ظاهری ندارد همین امر باعث بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه می شود. همچنین برای نصب آن تنها به یک کابینت نیاز خواهیم داشت.

امکانات آشپزخانه

سینک توکار - 10 سانت به صفحه کابینت اضافه کنید

در چیدمان آشپزخانه ی کوچک دقت بالا حرف آخر را می زند. توجه به هر سانتی متر در دکوراسیون آن برایمان اهمیت دارد. این امر در رابطه با صفحه کابینت ما نیز صادق خواهد بود. یکی از راهکارها این است که سینک آشپزخانه توکار را جایگزین مدل های روکار کنید. زیرا  سینک توکار 10 سانتی متر کمتر از مدل های روکار بر روی صفحه کابینت فضا اشغال می کند. همچنین از تنوع جنسی بالاتری نیز برخوردارند.

از زیر مجموعه های این گروه می توان به سینگ گرانیتی موادی، استیل، شیشه ای و زیر کورین اشاره کرد.

آشپزخانه کوچک

اجاق گاز و فر توکار – دو کالای ضروری و مکمل

اجاق گازهای صفحه ای بهترین گزینه برای آشپزخانه هایی با فضای محدود به شمار می روند. اما این اجاق ها بر خلاف مدل های مبله فاقد فر هستند. همین امر باعث شده که تقاضا برای فر آشپزخانه افزایش یابد. در اینجا پیشنهاد می کنیم که اولویت را به فر آشپزخانه توکار بدهید زیرا به شما آزادی حرکتی بیشتری می دهند.
فضاسازی آشپزخانه کوچک

2.به داخل کابینت ها نظم دهید

برقراری نظم در آشپزخانه هایی با مساحت کم نسبت به مدل های متوسط و بزرگ از اهمیت بالاتری برخوردار است. زیرا یک بینظمی کوچک کافیست تا کار کردن برای کدبانو سخت شود. از طرفی استفاده از ارتفاع در فضای محدود نیز نکته ی قابل توجهی است. پیشنهاد فامیلا کالا در این زمینه نصب سبدهای نظم دهنده یا ارگنایزرهایی است که تنوع بالایی به لحاظ سایزبندی دارند.

این دو مدل بهترین گزینه برای کابینت های بلند هستند!

در میان انواع سبدهای سوپر مارکت دو مدل وجود دارد که از ارتفاع زیادی (60 الی 220 سانتی متر) برخوردارند 1- سبدهای سوپری ریل وسط 2- سبدهای سوپر یخچالی. هر یک از این سبدها مزایای مربوط به خود را دارا هستند. به عنوان مثال سوپر ریل وسط برایمان امکان استفاده از فضایی بسیار کم عرض مانند محیط کنار یخچال را فراهم می کند. زیرا این مجموعه از عرض هایی مختلف شامل 20 تا 60 سانت تشکیل شده است. در مدلهای یخچالی نیز با نصب سبدهایی بر روی در کابینت از کلیه ی فضای داخل آن حداکثر استفاده را خواهیم کرد.
آشپزخانه آپارتمانی

کابینت کنج را دست کم نگیرید!

معمولا به دلیل دسترسی سخت کابینت کنج یا گوشه کاربرد کمتری نسبت به سایر کابینت ها دارد. اما توجه داشته باشید که در آشپزخانه ی کوچک هیچ فضایی پرتی محسوب نمی شود. پس برای این کابینت برنامه ریزی کنید و سبدهای ویژه کابینت کنج را در لیست خود قرار دهید. این سبدهای ریلی به صورت کامل از داخل کابینت خارج می شوند و دسترسی به لوازم داخل آن ها بسیار راحت خواهد بود.
آشپزخانه بزرگ

3.سطل زباله را از دید خارج کنید

با قرار دادن سطل زباله داخل کابینت فضای تردد بزرگتر خواهد شد. برای این منظور می توان از سطل های ریلی استفاده کرد. این مدل از سطل ها از نظر سایزبندی (کوچک، متوسط و بزرگ)، نحوه ی خروج (تاندم و معمولی) و تعداد مخزن ها (تک، دو، سه و چهار مخزنه) دارای تنوع هستند.
آشپزخانه بزرگ

 4.از فضای دیوارها غافل نشوید!

با کم شدن مساحت آشپزخانه باید نگاهمان را نیز دقیق تر کنیم. به عنوان مثال دیوار بین کابینت های بالا (دیواری) و پایین (زمینی) محل مناسبی جهت آویزان کردن برخی از لوازم دم دستی است. پیشنهاد می کنیم یک لوله 100 یا 150 سانتی خریداری کنید. سپس تجهیزاتی مانند جالیوانی، جااسکاچی، جا ادویه ای و جا قاشق چنگالی را از آن بیاویزید.
آشپزخانه بزرگ

 5.آبچکان دیواری را از لیست خود خط بزنید

اگر آشپزخانه شما آبچکان دیواری دارد آن را بیرون آورده و یک تخته کف کابینت قرار دهید. با این کار یک کابینت به چیدمان آشپزخانه شما اضافه خواهد شد. برای شستشوی ظروف نیز یکی از مدل های آبچکان روی سینک، آویز یا تاشو را انتخاب و خریداری کنید.
آشپزخانه بزرگ
 
تصمیم نهایی
بدون شک تصمیم گیری نهایی به بودجه و سیلقه ی شما بستگی دارد. اما همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که آشپزخانه مکانی پرکاربرد است که نقش مهمی در منزل دارد. پس ابعاد آن کوچک یا بزرگ برای چیدمان نیاز به زمان و جستجو خواهیم داشت. 

پیشنهادات عالی برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه های کوچک

4.824
این مطلب مفید بود ؟231
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی