آموزش دکوپاژ

آموزش کامل دکوپاژ روی انواع سطوح و گوشه کنار خانه

کد مطلب : 45166تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
دکوپاژ یا ترانسفر یکی از بهترین روش ها برای نو کردن وسایل قدیمی می باشد که با آموزش تکنیک های آن به راحتی می توانید در منزل بر روی سطوح مختلف استفاده کنید.

آموزش دکوپاژ روی سطوح مختلف و بخش های مختلف خانه

دکوپاژ روشی تزیینی است که می توان با این روش به وسایل کهنه و خسته کنند با طراحی جدید جلوه دوباره بخشید تا مجددا مورد استفاده قرار بگیرند. در این تکنیک بسیار ساده و زیبا از عکس، روزنامه، کاغذ کادو یا دستمال سفره استفاده می کنند و وسایلی را که از کاربری خارج شده اند، احیا می کنند.

شما می توانید این تکنیک ساده را بر روی وسایل چوبی ، دیوار، درهای کابینت، روی شیشه، سنگ یا حتی سطوح پارافینی مانند شمع اجرا کنید بنابراین اگر از وسایل کهنه و قدیمی منزلتان خسته شده اید و پول کافی برای تعویض آنها را ندارید ، پیشنهاد این بخش از دنیای مد نمناک به شما این است که با از تکنیک دکوپاژ یا ترانسفر استفاده کنید و به خانه تان ظاهر زیبایی بخشید.

آموزش دکوپاژ

آموزش دکوپاژ روی چوب

مواد مورد نیاز برای انجام دکوپاژ

  • انتخاب سطح ( در اینجا یک سینی را انتخاب کرده ایم )
  • طرح مورد نظر
  • چسب چوب شفاف
  • چسب DM5
  • اسپری فیکساتور یا تثبیت کننده

این تکنیک معرفی شده در دنیای مد نمناک روی سطوح چوبی بیشترین جلوه را دارد . می توانید از این تکنیک برای مکان های مختلف خانه تان استفاده کنید و با کاغذهای رنگی و دستمال سفره ها به جان در و دیوار خانه تان بیفتید و هنرنمایی کنید.

ابتدا یک سینی چوبی لبه کنگره دار تهیه کنید و کف سینی طرح مورد نظرتان را اجرا کنید.

می توانید برای تهیه طرح از یک قطعه عکس یا طرح رنگی پرینت بگیرید. می توانید حتی به مغازه های فروش لوازم آشپزخانه بروید و طرح تان را از میان آنها انتخاب کنید.

دکوپاژ روی سینی

دقت کنید هر چه تصویر نازک تر باشد، کارتان زیباتر می شود پس در صورت استفاده از دستمال کاغذی دو لایه پشت دستمال که معمولا ساده و سفید رنگ هستند را از آن جدا کنید.

سپس طرح را دقیق و تمیز ببرید.

کف سینی شما اگر صاف نیست آن را با یک تکه سمباده کاملا صاف کرده و گرد و خاکش را با یک دستمال مرطوب تمیزکنید.

دقت کنید رنگ زمینه چوب، روی رنگ پایانی کار تاثیر می گذارد پس اگر زمینه طرح مورد نظر یا عکس تان سفید یا روشن است سطح چوب را یک لایه رنگ آکریلیک بزنید بدین صورت که رنگ را با چند قطره آب رقیق کرده و سپس با قلم مو سطح سینی را رنگ کنید .

قبل از چسباندن طرح آن را روی کار قرار دهید تا مطمئن شوید محل قرار گیری آن صحیح است .

کاغذ را روی کار با چسب چوب بچسبانید و به آرامی روی آن با انگشتان تمیز بکشید و سطح را صاف کنید.

وقتی کاغذ خشک شد روی آن را یک لایه نازک از چسب5 DM بزنید. استفاده از چسب DM5 روی کار یک لایه محافظ محسوب می شود.

برای خشک شدن چسب ها، عجله نکنید و اجازه دهید در هر مرحله به طور کامل خشک شوند.

برای انتقال طرح دستمال، از چسب DM5 استفاده کنید اما طرح را در چسب غرق نکنید زیرا ممکن است دستمال پاره شود.

دکوپاژ ظروف آشپزخانه

برای چسباندن طرح دستمال کاغذی با یک قلم مو چسب را به سطح کار زده و سپس دستمال را روی آن بگذارید تا کاملا خشک شود. اگر دستمال تان پاره شد ، دور تا دور یک گل یا طرح کوچک را جدا نمایید و روی همان قسمت بچسبانید اما باید این کار با دقت انجام گیرد تا در پایان به چشم نیاید.

در پایان کار، روی کار را فیکساتور بزنید اما فیکساتور را در فاصله نزدیک به کار اسپری نکنید زیرا ذرات روی کار به صورت دانه های درشت و قابل دید می نشیند.

در فضای باز روی کار را فیکساتور بزنید و هنگام زدن فیکساتور جلوی دهان خود را بپوشانید. می توانید از فیکساتور یک یا دو بار استفاده کنید اما هربار بگذارید سطح کار کاملا خشک شود و دوباره اسپری بزنید.

اسپری فیکساتور سبب براق شدن سطح کار می شود. اگر از فیکساتور زیاد استفاده نمایید ، سبب محو شدن لبه های تصویر شده و نمای کار طوری به نظر خواهد رسید که طرح با زمینه جدا نیست.

بعد از پایان کار خطوطی را با یک تکه سیم ظرفشویی روی کار ایجاد کنید تا کارتان حالت پتینه و قدیمی به خود بگیرد زیرا این خطوط حالت رنگ رفتگی را القا می کند. این کار را روی سطوح پوشیده از رنگ که تنها چند طرح روی آن ترانسفر شده، اجرا کنید.

ترانسفر یا دکوپاژ

اجرای دکوپاژ در اتاق خواب

  • برای اجرای این تکنیک در اتاق خواب، کشوهای میز یا کمدتان را رنگ کنید .
  • سپس تکه های گلدار را از یک طرح جدا نموده و روی آن بچسبانید.
  • اگر تازه کار هستید این تکنیک را در سطح داخلی کشوها اجرا کنید تا برای اجرای آن برای سطح خارجی توانایی پیدا کنید.
  • از آباژور و آرک یا کتیبه بالای پرده می توانید برای هماهنگ کردن استفاده کنید.

دکوپاژ کنار کشوها

اجرای دکوپاژ در آشپزخانه

اگر سطح کابینت هایتان یکنواخت و آزار دهنده است ، از تکنیک دکوپاژ استفاده نمایید و آشپزخانه تان را زیبا و دلنشین نمایید بدین صورت که طرح مورد نظرتان را روی کابینت منتقل کنید.

می توانید طرح مورد نظر خود را روی دستگیره هایی با سطح صاف مثل دستگره کابینت نیز اجرا کنید.

اجرای طرح تان روی مگنت یخچال نیز آشپزخانه تان را زیبا می کند.

از یک وردنه چوبی ساده که طرح مورد نظرتان را روی آن اجرا کرده اید ، برای داشتن یک جای آویز دستمال یا جای آویز کفگیر و ملاقه، استفاده کنید . می توانید وردنه را روی یک آویز سه تایی پیچ کنید. اگر هم وسایل سنگینی از آن آویزان نمی کنید، آویزها را با چسب قوی به پشت وردنه چسبانده و روی دیوار نصب کنید تا نمای آشپزخانه شما منحصر به فرد شود.

دکوپاژ در کابینت

آموزش دکوپاژ روی راه پله

می توانید پروژه دکوپاژتان را در راه پله ها اجرا کنید. این کار را روی خود سطح پلکان اجرا نکنید زیرا پاخوردن طرح باعث از بین رفتن آن در زمان کوتاه می شود پس برای هدرنرفتن تلاش تان این تکنیک را روی سطوحی که از روبه رو دیده می شود، انجام دهید.

طرح کاشی برای اجرای دکوپاژ در راه پله یا دیوارها بسیار زیبا می شود و نمایی مانند نمای کاشیکاری را به بیننده القا می کند بنابراین ازاین طرح استفاده نمایید.

دکوپاژ راه پله

آموزش دکوپاژ روی انواع سطوح

چهارپایه کوچک جلوی میز آرایش تان را نیز می توانید با طرح ظریفی که روی آن اجرا می کنید ، زیبا نموده تا جایی که بتوان آن را در گوشه ای از اتاق پذیرایی قرار داد.

شما می توانید این تکنیک را روی جعبه دستمال کاغذی، سطل و طبقه مخصوص مجلات نیز اجرا نمود.

آموزش کامل دکوپاژ روی انواع سطوح و گوشه کنار خانه

4.3223
این مطلب مفید بود ؟19132
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دکوپاژ
1 نظر به ثبت رسیده است
فاطمه1397-02-18
اگر روی سطح کار را رنگ یا سمباده نزنیم چطور مشود
6919
وبگردی