آنفلوانزا
ویروس آنفلوانزا معمولاً از طریق هوا یا عطسه گسترش می یابند.و باور بر این است که این روش در فواصل نسبتاً کوتاه رخ می دهد.همچنین توسط تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان نیز ممکن است منتقل شود.

آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشورهای مختلف

فصل آنفلوانزا 2018- 2017 در بسیاری از کشورها بویژه در آمریکا بسیار بد بود. نگرانی شدیدی از اثربخشی و حفاظت کامل واکسن آنفلوانزا در بین مردم وجود داشت. اما این سوال مطرح می شود که آیا فصل شیوع آنفلوانزا امسال به اتمام رسیده است؟

ویروس آنفلوانزا و انواع آن

ویروس آنفلوانزا نوعی از RNA ویروس بوده که متعلق به خانواده ارتومیکسو ویریده (Orthomyxoviridae) است. این ویروس انواع مختلفی دارد و براساس پروتئین مرکزی خود به سه زیر گروه A، B و C تقسیم می شود.

نوع B صرفاً باعث ایجاد بیماری در انسان شده و به طور معمول هر دو تا چهار سال یک بار منجر به ایجاد همه گیری محدودی می شود. نوع C این ویروس نیز تنها منجر به ایجاد بیماری در انسان و خوک شده، علائم بالینی ناشی از آن در انسان بسیار خفیف بوده و در اکثر مواقع علامت بالینی آشکاری وجود ندارد.

ویروس آنفلوانزای نوع A که موضوع اصلی این گزارش و همان عامل اصلی آنفلوانزای پرندگان است، بسیار شایع بوده و قادر است منجر به ابتلای گونه های مختلف پستانداران و پرندگان شود، ویرولانس (قدرت ویروس برای نشان دادن اثر خود) بیشتری نسبت به آنفلوانزای B و C داشته و تقریباً همه ساله شدت های مختلفی از اپیدمی را در نقاط مختلف جهان منجر می شود.

ریچارد وبی (Richard Webby)، متخصص آنفلوانزا و از اعضای هیئت مشاور سازمان بهداشت جهانی (WHO) درخصوص وضعیت شیوع آنفلوانزا گفت:در نیمکره جنوبی، استرالیا شاهد یکی از فصل های همه گیری شدید طی سال های اخیر بود و شیوع ویروس H3N2 مشابه آمریکای شمالی بودیم. وضعیت شیوع در نیوزلند هم بسیار خفیف بود و در اروپا شاهد شیوع آنفلوانزا نوع A ویروس H1N1 و آنفلوانزا نوع B بودیم.

آنفلوانزا

میزان شیوع آنفلوانزا و انواع آن در بسیاری از کشورها

آمریکای شمالی
ادامه همه گیری آنفلوانزا در ایالات متحده و کانادا
افزایش تشخیص ابتلا به آنفلوانزا نوع B و برابری با موارد ابتلا به آنفلوانزا نوع A ویروس H3N2
افراد بالای 65 سال، اصلی ترین موارد ابتلا و بستری شدن در بیمارستان مرتبط به آنفلوانزا

اروپا
ادامه فعالیت آنفلوانزا در اکثر کشورها
غالب بودن آنفلوانزا نوع B در اکثر کشورها
افزایش تشخیص آنفلوانزا و بیماری شبه آنفلوانزایی (ILI) در شرق و شمال اروپا
افزایش موارد تشخیص آنفلوانزا نوع B در دانمارک، استونی، سوئد، نروژ و افزایش موارد بستری شدن در بیمارستان مرتبط به آنفلوانزا در بریتانیا
 
آفریقای شمالی
بالا بودن آمار تشخیص آنفلوانزا در الجزایر، مصر، مراکش
غالب بودن آنفلوانزا نوع A ویروس H1N1 در الجزایر و تونس
افزایش موارد تشخیص آنفلوانزا نوع A ویروس H1N1 و آنفلوانزا نوع B در مصر و مراکش
 
غرب آسیا
ادامه فعالیت آنفلوانزا در منطقه
افزایش فعالیت در شبه جزیره عربستان
افزایش موارد تشخیص آنفلوانزا نوع A ویروس H1N1 در عراق
تشخیص آنفلوانزا نوع A ویروس H1N1 در ارمنستان

آسیای مرکزی (میانه)
افزایش موارد تشخیص آنفلوانزا نوع A و B در منطقه

شرق آسیا
ادامه فعالیت آنفلوانزا در منطقه
کاهش بیماری شبه آنفلوانزایی (ILI) در شمال و جنوب چین
غالب بودن آنفلوانزا نوع B در هنگ کنگ، چین
کاهش بیماری شبه آنفلوانزایی (ILI) در کره جنوبی، بالا بودن آنفلوانزا نوع A ویروس H3N2
 آنفلوانزا

 وضعیت آنفلوانزا در کشورهای مختلف

آمریکا و بحران شیوع شدید آنفلوانزا

ایالت های کالیفرنیا، اورگان، یوتا و نوادا همچنان با ادامه فعالیت و همه گیری متوسط آنفلوانزا مواجه هستند. وضعیت شیوع در واشنگتن، آیداهو و هاوایی نیز حداقلی گزارش شده است.

در هفته منتهی به آخر فوریه، 10286 مورد جدید ابتلا به آنفلوانزا در آمریکا گزارش شد. کارشناسان CDC همچنان هشدار می دهند که افراد در معرض خطر بویژه سالمندان، واکسن آنفلوانزا را تزریق و افراد، اقدامات احتیاطی برای مانند ضدعفونی کردن تلفن همراه و صفحه کلید رایانه را برای جلوگیری از انتقال بیماری را رعایت کنید.

در فصل جاری شیوع آنفلوانزا در آمریکا 114 کودک جان خود را از دست دادند، درحالیکه این آمار سال گذشته 101 کودک بود.

شاید شیوع آنفلوانزا 2018 در آمریکا به پایان رسیده باشد، اما متخصصان هشدار می دهند که سویه ثانویه (secondary strain) این ویروس تنفسی می تواند خطرساز باشد. مقامات بهداشتی معتقدند که آنفلوانزا امسال تا اواسط آوریل (پایان فروردین 97) به طول می انجامد و شیوع آن بدتر از همه گیری آنفلوانزای خوکی 2010-2009 خواهد بود.

میزان اثربخشی واکسن آنفلوانزا این فصل (2018- 2017) درکل حدود 36 درصد گزارش شد. اثربخشی در برابر سویه H3N2 حدود 25 درصد، در برابر سویه H1N1 حدود 42 درصد گزارش شد. همچنین اثربخشی و حفاظت واکسن برای کودکان کمتر از 9 سال بیشتر از سایر گروه ها گزارش شد. میزان مرگ و میر کودکان در آمریکا بیش از فصل 2015- 2014 باشد که به 148 مورد رسید.

نشانه های آنفولانزا و فصل شروع و پایان بیماری آنفولانزا

2.56
این مطلب مفید بود ؟33
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سیناپرس - سرپوش / ر
وبگردی