رابطه تلفن همراه و سرطان
تلفن همراه از وسایلی است که همیشه با ماست حتی زمانی که به دسشویی می رویم یا استراحت می کنیم این یک خطر جدی برای سلامت بشر است و باعث سرطان می شود.

شناخت ارتباط اشعه تلفن همراه و سرطان

اگر مانند اکثریت افراد هستید، تلفن همراه شما فقط دوست شما نیست بیشتر شبیه ضمیمه شماست. یک نظرسنجی اخیر توسط سازنده تلفن همراه، شرکت موتورولا نشان داد که افرادی به تلفن های همراه خود متصل هستند، در صورت آتش سوزی، اکثر افراد، تعلقات خود را رها می کنند تا گوشی های هوشمند خود را بردارند.

 تلفن همراه

گوشی های هوشمند تا حد زیادی گورد برای ارائه دارند علاوه بر استفاده از آن برای برقراری تماس و ارسال پیامک، می توانید با اینترنت کار کنید، از سازماندهی شخصی تا بازی و گرفتن عکس ها و ویدیوهایی که مدام کیفیتشان بالا می روند بنابراین تلفن همراه شما واقعا دوست است، یا دشمن؟ آیا تلفن های همراه باعث سرطان می شوند؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت نمناک می خوانید.

تلفن همرا و سرطان 

خطرات استفاده از تلفن همرا چیست؟

تلفن های همراه یک شکل از میدان الکترومغناطیسی به نام رادیو رادیویی (RF) را منتشر می کنند.ما در مدت طولانی به این باور رسیده ایم که این تابش به خاطر سطح کمش، بی ضرر است و غیر یونیزه می باشد.

موبایل

متاسفانه، این اشعه تلفن همراه توانایی نفوذ به بدن ما و ایجاد آسیبی را دارد شاید بزرگترین پرچم قرمز، سازمان بهداشت جهانی (WHO) است.در سال 2011، WHO در نهایت موضع گیری در مورد موضوع و طبقه بندی اشعه تلفن همراه به عنوان احتمال برای سرطان زایی داده.

درست است، WHO فقط تشعشعات تلفن همراه را به عنوان یک عامل سرطان زا طبقه بندی کرد، نه اینکه قطعا عامل سرطان است اما تعداد روزافزون کارشناسان بر این باورند که این طبقه بندی به اندازه کافی از مردم محافظت نمی کند سپس هزاران مطالعات بررسی شده توسط همکاران وجود دارد که ادعا می کنند تلفن های همراه باعث ایجاد سرطان می شوند.

خطرات تلفن همراه

آیا تلفن های همراه باعث سرطان مغز می شوند؟

با استفاده از نیم ساعت تلفن همراه در روز خطر ابتلا به تومور مغزی 40% افزایش می یابد ؛ هزاران مطالعات، تشعشع تلفن همراه را به لیست بلند بیماری های جدی مربوط می دانند اما آیا تلفن های همراه باعث سرطان مغز می شوند؟

قرار گرفتن در معرض اشعه تلفن همراه عمدتا به دو نوع تومور مغزی گلیوماس و نورومای صوتی مرتبط است. گلیوماس نوعی تومور که در مغز یا ستون فقرات شروع می شود، معمولا بدخیم است و کشنده می باشد اکثر افراد بعد از تشخیص این نوع تومور تنها 1 تا 3 سال زنده می مانند.

تومور

چگونه تلفن همراه باعث بروز سرطان مغز می شود؟

نورومای صوتی هر چند خوش خیم است (سرطان درجه پایین)، اما در بسیاری موارد، تهدید کننده زندگی می باشد، به این دلیل که آنها تومور داخل جمجمه هستند. تحقیق اینترفرون، پدربزرگ تمام یافته های تحقیقی در مورد تشعشعات تلفن همراه و ایمنی تلفن های همراه برای انسان است.

با هزینه 25 میلیون دلاری، این بزرگترین مطالعه در مورد استفاده از تلفن همراه و خطر سرطان به حساب می آید. این تحقیق دریافت کرده است که "استفاده منظم از یک تلفن همراه توسط بزرگسالان با استفاده از 1640 ساعت و یا بیشتر می تواند به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به گلیوما را تا 40% افزایش دهد" ؛ این میزان در حدود 30 دقیقه در روز برای ده سال استفاده است.

در حال حاضر مطالعات زیادی وجود دارد که تشعشعات رادیویی تلفن همراه را با گلیوم و نوروم های صوتی مرتبط می داند، گروه تحقیقاتی هاردول در سوئد به طور گسترده ای مطالعاتی را انجام می دهند. مطالعه ای در سال 2013 که روی 790،000 نفر از زنان میانسال انجام شد، دریافتند " زنانی که به مدت ده سال یا بیشتر به تلفن همراه عادت کرده اند، دو و نیم برابر بیشتر خطر ابتلا به نورومای صوتی را افزایش می دهد.

خطرات تلفن

سرطان هایی که بر اثر اشعه تلفن همرا ایجاد می شود

مطالعات متعددی وجود دارد که آیا تلفن های همراه باعث ایجاد سرطان می شوند یا خیر ؛ علاوه بر سرطان مغز، این تحقیقات نشان دادند که اشعه تلغن همراه می تواند باعث بسیاری سرطان های دیگر نیز شود، از جمله:

موبایل عامل سرطان

نکات حفاظتی از اشعه تلفن همراه برای جلوگیری از سرطان:

موثرترین روش محافظت از اشعه موبایل، اجتناب کامل است اگر مایل هستید قبول کنید که تلفن همراه شما می تواند باعث سرطان شود، اما آمادگی برای ول کردن آن را ندارید.بهترین گزینه این است که این مراحل پیشگیرانه را به روزانه انجام دهید:

  • محدود کردن تماس های تلفنی با کسانی که کاملا ضروری هستند .
  • اجتناب از ایجاد یا دریافت تماس ها در مکان هایی با آنتن بد.
  • هنگامی که با آن کار نمی کنید، روی حالت هواپیما قرار دهید.
  • اجتناب از گذاشتن تلفن همراه خود در جیبتان و یا در هر جایی از بدن خود هنگامی که روشن است.

حالت پرواز

روش استفاده صحیح از تلفن همراه و تکنولوژی برای جلوگیری از سرطان

  • استفاده نکردن از هدست، ترجیحا هدست سیمی، بنابراین شما باید تلفن همراه خود را نزدیک به سر خود قرار دهید (توجه:از هدست بلوتوثی که اشعه دارد، استفاده نکنید).
  • تلفن همراه خود را در شب در اتاق خود نگذارید.
  • اگر نمی توانید، آن را در حالت پرواز قرار دهید و تا جای ممکن از سر خود دور نگه دارید.
  • تا جای ممکن از پیامک به جای تماس استفاده کنید.
  • اگر مکالمه طولانی دارید، تصمیم بگیرید که مستقیما خود فرد را ملاقات کنید یا با یک خط ثابت تماس بگیرید. 

امواج گوشی موبایل و تلفن همراه سرطان زاست؟ راه پیشگیری چیست؟

4.328
این مطلب مفید بود ؟244
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی