دلشوره و اضطراب

راه از بین بردن دلشوره و اضطراب + علائم اصلی

کد مطلب : 337تعداد نظرات : 33 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
تپش قلب، تندتند نفس کشیدن و لرزش دست ها تنها نشانه کوچکی از دلشوره و اضطراب داشتن است که البته با رعایت چند نکته می توان به راحتی به مبارزه با آنها بروید.

علائم و راه درمان بیماری دلشوره و اضطراب

دلشوره و اضطراب شاید به ظاهر ساده و بی ضرر باشد اما پنهانی تمامی اعضای بدن شما را تحت تاثیر خودش قرار می دهد و ممکن است در یک لحظه شما را از پا در بیاورد. نحوه ی زندگی، محیط اجتماع و شرایط اقتصادی در هر منطقه از عوامل مهم بروز استرس در افراد است. امروزه ماشینی شدن کار ها باعث شده است، بیشتر فعالیت ها با نیروی فکری انجام شود و نیروی بدنی کاربرد کمتری پیدا کند.

همین مسئله باعث می شود که افراد به مشکلات روحی زیادی برخورد کنند که از اصلی ترین این مشکلات، مسئله ی دلشوره و فشار های روحی است. از جمله این عوارض ایجاد دل درد، دل پیچه، گرفتگی عضلات، مشکلات گوارشی، احساس سوزش سرمعده یا لرزش عضلات و خوردن ناخن نمونه ای از تاثیرات دلشوره است. با ما در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه باشید تا با علائم و راه درمان دلشوره و اضطراب بیشتر آشنا شوید.

استرس و اضطراب

علایم فیزیکی اضطراب و دلشوره

 • لرزش و گرفتگی عضلات یا پرش عضلات
 • احساس گرفتگی یا پری در ناحیه گلو یا قفسه سینه
 • نفس تنگی و افزایش ضربان قلب
 • سبکی سر یا گیجی
 • عرق سرد و دستان مرطوب
 • دردهای عضلانی
 • خستگی مفرط
 • مشکلات خواب (مشکل در به خواب رفتن یا بیدار ماندن به مدت طولانی یا احساس ناراحتی در به خواب رفتن)

استرس و اضطراب  

علایم احساسی اضطراب و دلشوره

 • نداشتن احساس راحتی، بی قراری، احساس تحریک پذیری بیش از اندازه
 • نگرانی بیش از حد
 • ترس دایم از اینکه اتفاقی بد در حال وقوع است یا احساسی مبنی بر اینکه دنیا به آخر رسیده است
 • عدم توانایی در تمرکز و احساس اینکه همه چیز را فراموش می کنی

علائم احساسی اضطراب

راه حلی برای درمان دلشوره

درمان قطعی برای رفع دلشوره وجود ندارد بلکه رفتار خود شخص است که می تواند بهترین درمان باشد. در زیر به برخی از این رفتارهای درمانی اشاره می کنیم.کار با شبکه های مجازی می تواند یکی دلهره آور ترین و دور کننده ترین عامل آرامش از انسان باشد حذف اکانت اینستاگرام یا هر شبکه مجازی دیگری بعید نیست که بتواند مقداری از استرس و حجم نگرانی شما را کاهش دهد. روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، روش های تایید شده ای هستند که به راحتی می توانید از آنها بهره مند شوید.

با تغییر افکار خود کنترل دلشوره را بدست بگیرید

همه چیز از یک فکر شروع می شود که نخستین نشانه اش این است که احساس می کنید همه عضلات بدنتان گرفته است اما کنترل کردن این حس در دست شماست.
قبل از هر چیز مانع افکار منفی خود باشید و به آن ها شاخ و برگ اضافه ندهید آگاهانه افکارتان را تحت کنترل بگیرید و روی آن ها تمرکز کنید. می توانید برداشت های قابل قبول و مثبت تری را از شرایط بحرانی که برایتان پیش آمده برای خود ایجاد کنید وقتی توانستید فکر خود را به صورتی دیگر درآورید دلشوره شما هم به همان سرعت تغییر می کند.
در شرایطی که دلشوره به سراغتان می آید اگر تنها باشید بیشتر به این حس دامن می زنید اما اگر این مواقع وقت خود را با دوستان و افراد خانواده تان بگذرانید و احساسات خود را با آن ها در میان بگذارید نگرانی هایتان را کم کرده اید و سعی کنید با شخصی مثبت اندیش و خونسرد دلشوره هایتان را در میان بگذارید.
چرا که در این مواقع فرد خونسرد و مثبت اندیش می تواند با جملاتی مثبت آرام تان کند و دلشوره هایتان را کم کند. سعی نکنید در تنهایی بمانید و حتماً اطراف خود را در موقعیت های استرس زا شلوغ کنید تا خود را گرفتار افکار منفی نکنید.
ورزش را از یاد نبرید که اگر اکسیژن و هوا ی تازه مدام به شما برسد تاثیر زیادی در بالا بردن روحیه و اعتماد به نفس شما دارد و افکار شما را قوی تر خواهد کرد.

تغییر افکار

در وقت استرس زایی کنترل کلمات را از دست ندهید

شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده اید اما به همان اندازه ای که داشتن فکر بد و منفی می تواند باعث به وجوه آمدن دلشوره شود استفاده نادرست کلمات می تواند به این موضوع شدت بیشتری ببخشد.
در موقعیت استرس زا و شرایطی که دلشوره کسی یا چیزی را پیدا می کنید مراقب نوع کلماتی که به زبان می آورید باشید.
باید از این جملات به مثل:می ترسم اتفاقی افتاده باشد و احساس بی تابی می کنم و ... که دلشوره و نگرانی هایتان را شدت می بخشد دوری کنید.
جایگزین کردن این جملات به جملاتی مثل هیچ اتفاقی پیش نیامده و ... کمک زیادی به از بین بردن دلشوره شما می کند.

برطرف کردن دلشوره

چند روش دیگر درمان اضطراب و استرس

1. ابتدا ترس و اضطراب خود را در رابطه با موقعیت خاص بشناسید و قبول کنید که شما دچار این اضطراب هستید و برای مواجهه با این موقعیت برنامه ریزی کنید. برای مثال اگر شما دایم در خصوص مسایل مالی اضطراب دارید، یک برنامه پس انداز طراحی کنید یا بودجه را به طور مجزا در نظر بگیرید.

2.در مشکلات قبلی خود باقی نمانید. تغییراتی در شرایط ایجاد کنید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و اجازه دهید تا مشکلات را پشت سر بگذارید.

3. با روح و جسم خود مهربان باشید.

4. سعی کنید تنش ها را با ورزش سنگین و ماساژ رها کنید.

5. از تکنیک های آرام سازی و رها سازی (Relaxation) استفاده کنید.

6. به اندازه کافی استراحت کنید و اگر در خواب مشکل دارید به پزشک مراجعه کنید.

7. از کافئین و شکلات و نیکوتین دوری جویید.

8. فکر خود را مشغول مسایل مثبت و غیراضطراب زا کنید.

9. برای لذت بردن برنامه ریزی کنید، مثلا به دیدن یک فیلم کمدی، پیاده روی یا کوهنوردی بروید.

10. برنامه ریزی روزانه داشته باشید، داشتن کار بیش از حد یا بیکار بودن در طول روز می تواند به اضطراب شما بیفزاید.

11. علایم اضطرابی خود را یادداشت کنید و گاهی به همسر یا دوست صمیمی خود آنها را بگویید، برخی مواقع گفت وگو با یک دوست از اضطراب شما می کاهد.

12. در گروه های فعال اجتماعی یا خیریه شرکت کنید یا به طور داوطلبانه به دیگران کمک کنید.

راه از بین بردن دلشوره و اضطراب + علائم اصلی

4.12893
این مطلب مفید بود ؟2395498
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
33 نظر به ثبت رسیده است
10201397-09-01
بدون شک پیش ی مشاور خوب حتما برو نزار بشه ی عادت برات
6620
رویا1397-08-30
من چند روزیه خیلی دلشوره دارم وقتی بابام میره سرکار همش نگرانم که خدایی نکرده دیگه نیاد یا حتی وقتی مادرم یا خواهرم میره بیرون میرن همش فکر های عجیب غریب به ذهنم میاد تا وقتی که برمیگردن و تمام علاعمی که میگین رو دارم از جمله سرگیجه سوزش سر دل درد وغیره اگه نظری دارید بدید لطفا
13127
هستی1401-11-20
سلام رویا ،رفتین پیش مشاور بهتون چی گفت
110
رویا1397-08-30
من تمام علاعم هایی که گفتین دارم
649
مریم1397-08-14
چرا ما ایرانیا انقدر اضطراب داریم 10 ساله گرفتارم از این دکتر به اون دکتر حالا هم چند ماهه عقد کردم دلشوره و اضطراب دارم قران میخونم ودعا .دارو هم میخورم ولی باز خوب نیستم . خدایا کمک کن
9314
زیبت1397-08-11
سلام چقدر ناراحتم که ایرانیا انقدر درد وناراحتی واضطراب دارن حتی از خوندن نوشته هاتون گریه کردم خدا به همه ما ی دل آروم بده.من خودم ی ساله که شب وروز ندارم احساس میکنم تو قفس زندگی میکنم.ترسام شدیدشدن انقدر که تو طبقه دوم حالم خراب میشه سرگیجه میگیرم از تاریکی وتنهایی وحشت میکنم ودایم کابوس روزای سخت زندگیم میبینم وهی تکرار میشن برام.احساس تنگی نفس دارم ونفسم تو سینم گیرمیکنه ودهنم وگلوم خشکه انقدر دلشوره اضطراب دارم که نمیتونم بشینم تمرکزم شدیدا افت کرده وفراموشی دارم.هی عصبانی میشم بی دلیل وباهرحرفی گریه میکنم وهیجان زده میشم.جای بدش اینجاس که انقدر مشکل داریم که نمیتونم توخونه مطرح کنم شما با دل پاکتون برام دعا کنین ایشالا میرم دنبال درمانش
13417
ندا 1397-04-11
من همش استرس ودلشوره دارم مدام درطول روز قرص آلپروزلام میخورم فقط اون آرومم میکنه
7732
ندا1397-03-02
سلام من هیچ مشکلی تو زندگیم نداشتم همه چی خوب بود تا اینکه 2 سال پیش مامان و پسرم مریض شدن از اون روز به بعد من همش استرس دارم که نکنه پسرم مریض شه نکنه مامانم خدای نکرده ... تمام زندگیم مربوط میشه به حال مامانم اگه اون خوب باشه منم خوبم اگه خوب نباشه من دیگه تو این زندگی هیچ دلخوشی ندارم،خیلی حس بدیه،تو زندگیم آرامش ندارم اصلا،همه چی دارم ولی آرامش ندارم خدایا کمکم کن
12128
بی نام1397-02-28
من چند روز دیگه امتحان دارم و الان خیلی استرس دارم و دلم شور میزنه برای همین نمیتونم رو درسم تمرکز کنم چیکار کنم الان خیلی عصبی شدم چون امتحان پایانی هم هست
7313
مریم1397-02-27
من از اول اضطراب و استرس داشتم ولی الان با وجود سنم بالا رفته ۳۵ سالم شده این اضطرابم بیشتر شده چرا اضطراب جمع و اجتماعی شدید دارم خواهشا کمک کنید
13927
ابوالفضل1397-02-09
چند وقت پیش با واحد کناریمون بخاطر اینکه واقعا رفت و امد خیلی زیادی دارن و اصلا شرایط اپارتمان نشینی رو درک نمیکنن و واقعا ازار دهندست رفتارشون، مشاجره لفظی پیدا کردیم.. و زنگ زدم حتی به پلیس هم شکایت کردیم..چند روز پیش تو پارکینگ ماشینمونو خط انداختن و چند هفته قبل ترش هم انباری خونمون رو زدن که من اون موقع خونه نبودم.. خلاصه من با پسر واحد بغلی سر همین قضییه بحثم شد که اره خط تو انداختی اونم گفت انقدر راحت تهمت نزن..(منم دقت کرده بودم که قبل این قضییه ماشین اون قسمت هیچ خطی نداشت) تموم شد رفت ولی در کل بعد اون قضییه یکم استرس گرفتم چون کلا اهل بحث کردن و این مسائل نیستم .. این مطلب شمارو خوندم موردهای مناسبی داشت که برای من خیلی خوب جواب داد.. به نظرم بیشتر این مسائل از ضمیر ناخودآگاه میاد که چون مدام بهش فکر میکنیم باعث میشه استرس بگیرم ..بهترین راه اینه که تو برگه یا تو یادداشت گوشی این شرایطو بنویسیم و بعد یکی دور روز که شرایط بهتر شد بندازیم دور یا پاکش کنیم من از این روش خیلی نتیجه گرفتم.
458
سمیرا1396-12-18
سلام چندین وقته همش استرس و اضطراب دارم اخه مادرم مریضه ووهمش فک میکنم الان اتفاقی براش میفته حال مامانم خوبه ولی این استرس من باعث شده ارامشم از بین بره بدنم شدید بهم ریخته به خاطر استرس زیاد لطفا راهنماییم کنین دارم دیونه میشم
9829
مهدی1397-09-04
خداشفات بده
5621
زهرا1396-07-10
16 سالمه اضطراب افتضاحی دارم طوری که هی دوست دارم تنها باشم و گریه کنم لطفا کمکم کنید دیگه دارم دیونه می شم خدا جون کمک
17327
زهرا1396-06-22
از وقتی بابام فوت کرده خیلی دلشوره مییرم همش احساس میکنم همیرم طوریش میشه تا چندماه پیش همینجوری شدم همسرم تصادف کرد مخصوصا وقتی همسرم ازم دور میشه دلشورم بیشتر میشه نمیدونم چکار کنم میترسم خودم سکته کنم
8823
ناشناس1397-07-15
نماز بخون وازخدا وائمه کمک بخواه ماهواره نگاه نکن، اخبار گوش نکن قرآن بخون حتی سوره های خیلی کوچک با خداحرف بزن و دردو دل کن دیگه نیازی به کسی نداری،قول میدم نتیجه بگیری ولی زود ناامید نشو ادامه بده آرامش پیدا میکنی برای منم دعا کن ،،دعا زیاد کن هم برای خودت هم دیگران نگو الکی و خرافاته من نتیجه گرفتم
14261
ستس1396-05-29
احساس من اینه که همش هرجایی که هستم یک نفر هست کسی که نمیتونم ببینمش...گاهی حتی فکر میکنم دستی روی گلوم هست که داره خفم میکنه... وقتی نفس میکشم سینه ام سنگین میشه سر گیجه دارم یه ترس مبهمی همیشه همرامه ....حتی چای سبز و چای بابونه ... هیچی ارومم نمیکنه
5721
ناشناس1397-07-15
نه وقتی ی خانمی بخواد بره یا بمونه بستگی به خودت داره هرچقدر از مهر و محبت و دوست داشتن براش سرمایه گذاری کنی موندنش کنارت بادوامتر میشه و اینکه باهاش دوست و صادق باشی زنها به ی همدم و رفیق ناب احتیاج دارند که واقعا دوستشون داشته باشه اگه این خصوصیاتو داری ازرفتنش نترس اون داره ناز میکنه برات،،من خودم ی زنم
5315
محمد1397-06-27
داداش میخواد ازت جدا شه این مورد دقیقا واسه منم پیش اومده
4619
امیر1396-04-31
من همش فکر میکنم که نامزدم میخواد بره همش فکر میکنم با یکی رابطه داره چون ی چند مدتیه ک کمتر بهم توجه میکنه صبحا همیشه زنگ میزد این موقعا زنگ نمیزنه و من باید زنگ بزنم هی میگم بخدا میترسم ک روزی بری گفت بخدا نمیرم ب جون مادرم نمیرم.پس میگم چرا اینجوری میکنی چرا نسبت بهم سرد شدی بهم میگه نمیدونم ی مدتیه اخلاقم عوض شده.
10846
بهرام1396-04-06
آخه اضطراب دیگه چی بود...خدایا خودت کمکمون کن این اضطراب لعنتی از بین بره
15320
عسل1396-03-04
من امروز امتحان ریاضی دادم خیلی استرس دارم که معدلم کم‌بیا و نهم می خونم همش گریه می کنم و دل شوره عجیبی دارم
6634
یما دانش 1397-08-15
از طرف شب همیشه ناراحت بودم کوشش کردم که این مشکل را حل نمایم و برای خود برنامه ریزی نمودم و بعد از طرف غذای شب به مدت دو ساعت مطالعه را برای خود عادت دادم و دیگر از طرف شب بسیار راحت و بدون اینکه کدام تشویش داشته باشم به خواب رفتم و فردا از خواب بسیار با یک اینگیزه خوب و راحت بیدار شدم.
3814
Abolfazl1396-10-29
سلام من این مشکل رو خیلی وقت پیش داشتم فقط با رفتن پیش یه دکتر روانپزشک حل میشه
7128
محسن1396-03-26
از خداوند و اهل بیت کمک بگیر حتما خوب میشی
12670
محسن1396-03-26
از خداوند و اهل بیت کمک بگیر حتما خوب میشی
15688
نجفی1396-02-20
منم 40روز پیش مادر زنعموم فوت کرده ازاونروز من همش به مردن فک میکنم همش فک میکنم میمیرم چندوقتی بود که بعد گذروندن روزای بعد که نمیتونستم ازترس واسترس بخوابم بلاخره خوب شده بودم تااینکه 2.3روز پیش صحبت مادر زنعمورو پیش کشیدن و حرف زدن که من باز اعصابم بهم ریخت تامجبور شدم رفتیم دکتر آرامبخش زدن قرص دادن ولی خوب نشدم فقط گریه میکردم دستام اونقد سست شده بود همش میگفتم من الان بمیرم یه دختر3ساله دارم منکه ازاون سیر نشدم بدتر میشد گریم .چای سبز خوردم احساس کردم دلم سبک شد اما روزای بدی رو پشت سر میگذرونم همش احساس میکنم که میمیرم این فک افتاده به دلم که اینجوری فک میکنم .ازاین وضع روحیم خیلی ناراحتم خیلیییییی.اما از فامیلامون شنیدم که میگن ماهم یه بار فامیل نزدیکمون فوت شده بود اینطوری شده بودیم اما الان خوبیم.منکه فعلا خوب نیستم برا فردا وقت روانشناس گرفتم.توروخدا شما اگه راه حلی دارید بگید
22967
نرگس1396-06-21
سلام من دختری 7 ساله دارم که تو خواب میلرزد حالا از ترس هست یا استرس بعضی اوقات هم عصرها سردرد میگیره به خاطر همین خودم هم اضطراب ودلشوره گرفته ام تورو خدا راهنمایم کنید نوار مغز وام ار ای هم براش گرفت، مشکلی شکر خدا نداشته
13643
ابوالفضل1396-02-17
سلام من خوابم بهم ریخته بود صبح خوابم میبرد تا ظهر یک روز تصمیم گرفتم درستش کنم واسه همین بیدارم موندم ساعت ۸ شب خوابیدم(دو روز پیش بود) بعد ساعت ۱۰ شب یهو از خواب بیدار شدم و اضطراب و استرس شدید داشتم نگران بودم و گریه میکردم.رفتم خونه برادرم خوابیدم از علایمی که شما گفتید فقط یه مقداری سرگیجه رو داشتم و یکمیم مشکل در خوردن منتها.اضطرابم از بین رفته فقط دلشوره مونده اونم سعی کردم با چایی سبز بر طرف کنم فعلا یه روزه چایی سبز میخورم حالم بهتره. به نظر شما برم پیش دکتر خواهش میکنم جوابم رو بدید
28088
arohani087@gmail.com1395-11-15
متشکرم خوب بود
9633
......1400-12-11
ممنون از سایت تون

گاهی وقتا دلشوره دارم و درس هایی که میخونم از استرس یادم میره و گاهی وقتا ها احساس میکنم دستم یکم عرق کردن ، و شبها خوابم نمیبره
190
بهزاد1401-10-02
من موقعی که دخترم مریض
میشه دلشوره میگیرم.با اولین علایم مریضی دلشوره میگیرم مثل سرفه یا تب.واقعا حس بدیه خدا خودت کمک کن
82
امیرنت1402-11-07
وقتی کامنت ها رو میخونم مشکلاتم از یادم میره! انشاالله خدا بهتون کمک کنه.
آهنگ آرامش بخش خیلی خوبه
20
وبگردی