تولد
اسپری مو
اسپری ها و حالت دهنده های مو سلامت شما را تهدید می کنند به خصوص در دوران بارداری زیرا می تواند آسیب های غیر قابل جبران به جنین وارد کند.

باید و نبایدهای استفاده از اسپری مو در دوران بارداری برای مادر و جنین

در طی دوران بارداری اکثر خانم ها معتقدند که زیبایی در عین ساده بودن است اما برخی دیگر این تفکر را ندارند و بر این باورند که این دوره، دوره خاصی از زندگی شان است و حتماً باید خود را با زیبایی هرچه تمام نشان دهند. اما باید بدانید مهمترین افرادی که بایستی دقت بیشتری در استفاده از مواد آرایشی بکنند زنان باردار هستند چراکه مصرف هرگونه مواد آرایشی و تماس آن با پوست ممکن است از طریق جریان خون وارد بدن جنین شود بنابراین امکان دارد با استفاده ناصحیح از مواد آرایشی سلامتی خود و جنین را به خطر انداخته و عواقب جبران ناپذیری را تجربه کنند.

یکی از مواردی که در دوران بارداری عوارض قابل توجهی بر روی سلامتی جنین و مخصوصاً دستگاه ادراری نوزاد می گذارد استفاده ناصحیح از اسپری های مو است. ناگفته نماند درصد عوارض و تأثیرات بد استفاده از این مواد آرایشی در زنان باردار ، در مورد نوزادان پسر بالاتر از نوزادان دختر است.

در عصر کنونی مصرف مواد آرایشی همچون اسپری های مو نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. در زمان های قدیم از مواد گیاهی و سنتی بیشتر برای حالت دهی مو ها به کار می بردند ولی امروزه استفاده از اسپری های مو مخصوصا در بین جوانان بسیار رایج شده است. مطمئنا همه کسانی که از این اسپری برای زیبای موهایشان استفاده می کنند هیچ اطلاعی از عوارض آن بر روی سلامتی شان ندارند. طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان به تازگی هشدارهای مهمی برای کسانی که طرفدار این محصولات هستند داده شده و در آن تاکید بسیار زیادی به این شده است که از هر محصولی برای حالت دادن موهای خود استفاده نکرده و بیشتر حواس شان را جمع کنند.

عوارض اسپری مو

عوارض استفاده از اسپری مو در دوران بارداری

همانطور که میدانید از اسپری مو برای حالت دهی موها استفاده می شود موادی که معمولاً در ساخت این اسپری ها به کار برده می شود حاوی الکل می باشد که به شدت در معرض هوا فرار هستند و پس از این که تبخیر می شوند فقط پلیمر های مورد استفاده همچون ژل ها روی موی سر به جا می ماند. باید بدانید بر حسب ضخامت موها اسپری ها دسته بندی خاصی دارند و بایستی از آن نوع اسپری استفاده شود که متناسب با موهای شما می باشد چنانچه موهای ضخیمی دارید می توانید از اسپری های خشک و چنانچه موهایتان شکننده است پیشنهاد می کنیم از اسپری هایی که رطوبت بیشتری دارند استفاده کنید.

تولد نوزاد ناقص بخاطر تماس مادر باردار با اسپری مو

مادران باردار به هیچ عنوان نباید در معرض بوی اسپری مو قرار بگیرد چرا که خطرات بسیار زیادی برای سلامت جنین دارد. زنان بارداری که جنسیت جنینشان پسر است بیشتر در معرض خطر هستند و نقص اعضای تولید مثلی و مشکلات دیگر در آنها بیشتر بروز می کند. بر اساس مطالعات انجام شده ثابت شده است که طی دهه های اخیر این نقص عضو در کودکان پسر به شدت رو به افزایش بوده است. 

توصیه های لازم به هنگام استفاده از اسپری مو

اسپری به ریشه مو زده نشود

زمانی که از اسپری مو استفاده می کنید سعی کنید تماسی با ریشه مو نداشته باشد و تنها به ساقه مو بزنید چراکه زدن اسپری روی ریشه مو باعث می شود موها در زمان بسیار کم ریزش پیدا کنند. 

چشم ها و دهان خود را ببندید

دهان و چشم های خود را زمانی که از اسپری مو استفاده می کنید حتماً ببندید تا ذرات ریز آن به هنگام پخش شدن به چشم و بینی و دهان نفوذ نکند.

تاثیر اسپری مو  

در فضای آزاد اسپری بزنید

بهترین کار این است که در یک فضای آزادانه اقدام به اسپری کردن بکنید تا سلامت پوست و بدنتان در معرض مواد شیمیایی آن قرار نگیرد. 

اسپری را با فاصله بزنید

برای اینکه موهای تان حالت دهی بهتری به خود بگیرند قبل از استفاده حتماً قوطی اسپری را تکان داده و سپس اقدام به زدن آن از فاصله 30 سانتی متری بکنید. 

استفاده از حالت دهنده های گیاهی

چنانچه از هر حالت دهنده ای برای موهای خود به کار بردید حتماً در پایان شب موهای خود را شستشو دهید تا آسیب بیشتری به مویتان زده نشود، بهتر است بدانید چنانچه از حالت دهنده های گیاهی استفاده کنید عوارض کمتری نسبت به دیگر اسپری ها خواهید دید.

اسپری مو

اسپری سبز استفاده کنید

اخیرآ کمپانی ها به فکر ساختن محصولاتی افتادند که سازگاری بالاتری با محیط زیست و سلامتی انسانها دارد که این محصولات با واژه "سبز" روی خود شناسانده می شوند بنابراین توصیه ای که به شما داریم این است که از محصولاتی خریداری کنید که این واژه روی آنها حک شده است تا سلامت خود و دیگر افراد روی کره زمین را تضمین کنید.

عوارض خطرناک اسپری مو در بارداری برای جنین

4.144
این مطلب مفید بود ؟368
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی