پرسپولیس

ماجرای کارت کامرانی فر در بازی پرسپولیس و گسترش

تاریخ انتشار : 5 بهمن 1395کد مطلب : 43160زمان مطالعه : 4 دقیقه
دقایق پایانی نیمه دوم دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد به دلیل تصمیمات عجیب داور مسابقه صحنه ای تاریخی را به خود دید.

اشتباهات داوری در بازی پرسپولیس و گسترش فولاد

در آخرین بازی هفده هجدهم لیگ برتر تیم پرسپولیس تهران و گسترش فولاد در مقابل هم قرار گرفتند که به دلیل اشتباهات داوری از بازی های پرحاشیه لیگ شد . قضاوت این بازی را احمد صالحی بر عهده داشت. داوری این دیدار با حواشی خاصی همراه بود اما بارزترین آن اتفاقی بود که برای مسعود ابراهیم زاده، بازیکن گسترش فولاد رخ داد.

داور در نیمه اول بازی کارت زردی را به این بازیکن داد و نیمه دوم نیز دومین کارت زرد خود را دریافت کرد. در این لحظه همه انتظار اخراج ابراهیم زاده را داشتند اما در کمال تعجب این اتفاق رخ نداد.احمد صالحی داور بازی پرسپولیس و گسترش فولاد با اشتباهی عجیب صحنه ای تاریخی را رقم زد.

اشتباه عجیب داور بازی پرسپولیس

در شرایطی که مسعود ابراهیم زاده بازیکن گسترش بعد از خطا روی علی علیپور در دقیقه 81 با دریافت کارت زرد دوم باید از بازی اخراج می شد، صالحی از این کار سر باز زد چراکه ظاهرا شماره بازیکن دیگری را روی صحنه اول ثبت کرده بود.
 
بازی پرسپولیس

اشتباهات داوری در بازی پرسپولیس مقابل گسترش فولاد

مرور صحنه بازی در دقیقه 36 نشان می دهد که این ابراهیم زاده از پشت روی مهدی طارمی خطا کرده و کارت گرفته و اگرچه بعد از خطا پشت مگنو باتیستا قرار می گیرد اما داور کارت را به وی داده است. اخطار دوم ابراهیم زاده هم که کاملا مشخص و روشن بود و داور بلافاصله و بعد از خطای او روی علیپور در کنار خط این بازیکن را جریمه کرد.

جالب اینکه اعتراض شدید پرسپولیسی ها به داور مبنی بر اینکه ابراهیم زاده دوبار کارت گرفته به جایی نرسید و داور رای به ادامه کار ابراهیم زاده داد و بعد از آن فرشاد احمدزاده را جریمه کرد. نکته اینجاست که این بازیکن سابق سایپا که اخیرا به تیم ملی نیز دعوت شده در نیمه اول هم از باید به دلیل خطا پنالتی روی مهدی طارمی جریمه می شد اما داور به کل از این صحنه چشم پوشید.

اشتباه احمد صالحی که امروز با نوع قضاوتش بازی را به سمت بدی برد، در ذهن هواداران فوتبال ایران باقی خواهد ماند. او کاری را کرد که پیش از وی گراهام پل داور انگلیسی در دیدار برزیل و کرواسی در جام جهانی انجام داده بود.

توضیح کامرانی فر درباره جنجال کارت و فراموشی!

حسن کامرانی فر، رئیس دپارتمان داوری در این باره می گوید:«بلافاصله بعد از اتمام بازی بررسی خود را در این خصوص آغاز کردیم که آیا اخطار دقیقه 34 به بازیکن شماره 61 داده شده یا بازیکن شماره 5. داور چهارم که مسئول ثبت اتفاقات بازی است از داور وسط می پرسد که اخطار را به کدام بازیکن داده ای؟ داور وسط می گوید بازیکن شماره 5 به دلیل اعتراض به اعلام خطا به زبان فارسی. این مکالمه از سوی کمک های اول و دوم هم شنیده می شود و کمک های اول و دوم این مکالمه را تایید می کنند.»


وقتی به کامرانی فر تذکر می دهیم که در تصاویر تلویزیونی مشخص است که اخطار به ابراهیم زاده داده شده، او این طور پاسخ می دهد:«بعد از اینکه داور خطای بازیکن شماره 61 را اعلام می کند بازیکن شماره 5 با زبان فارسی به تصمیم احمد صالحی معترض می شود اما از آنجایی که بازیکن شماره 61 خطا می کند و تصاویر روی او زوم می شود این ذهنیت پیش می آید که داور به بازیکن شماره 61 اخطار داده است. در حالی که داور وسط می گوید به بازیکن شماره 5 اخطار داده است.»

 


رییس کمیته داوران در ادامه ادعاهای خود می گوید:«نکته دیگر هم این که وقتی داور چهارم که در سیستم رادیویی سوال خود را مطرح می کند تا اخطار را ثبت کند احمد صالحی می گوید به بازیکن شماره 5 اخطار داده ام به دلیل اعتراض به قضاوت. کمک های اول و دوم هم این صحبت ها را در سیستم رادیویی می شنوند و تایید کرده اند در آن صحنه احمد صالحی به بازیکن شماره 5 اخطار داد نه بازیکن شماره 61.»

 

کامرانی فر در پایان حرفهایش به ورزش سه گفت:«وقتی داور وسط و کمک هایش و هم چنین داور چهارم تایید می کنند اخطار آنها به بازیکن شماره 5 بوده نه 61 دلیلی وجود ندارد که اذعان کنیم داور اشتباه کرده. به خصوص که داور بعد از دادن اخطار شماره بازیکن را ثبت می کند و حتی اگر دادن لحظه اخطار دوم فراموش کند به بازیکن خاطی پیش تر هم کارت نشان داده با باز کردن برگه ثبت اخطار به راحتی متوجه می شود بازیکن خاطی باید اخراج شود. همان طور که اشاره کردم تصاویر تلویریونی بعد از خطای بازیکن شماره 61 روی او زوم می شوند و تصورها بر این است اخطار به بازیکن شماره 61 داده شده در حالی که نیت داور بازیکن شماره 5 بوده و حتی به صراحت می گوید بازیکن شماره 5 تیم گسترش فولاد که خارجی بوده به زبان فارسی به تصمیمش معترض شده است. همه چیز در این صحنه از نگاه داور محرز است و دلیلی وجود ندارد که بر این باور باشیم که او اشتباه کرده. وقتی داور می گوید به بازیکن شماره 5 که خارجی بوده و به زبان فارسی اعتراض کرده دیگر باقی حرفها بی معنی است.»


با این وصف کمیته داوران برای برائت از اتهامات می تواند فایل صوتی مکالمات بین داوران را منتشر کند.

ماجرای کارت کامرانی فر در بازی پرسپولیس و گسترش

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از ورزش سه / م.ف
وبگردی