افزایش کرونا

حریرچی: احتمال افزایش شیوع کرونا در بعضی استان ها

تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1399کد مطلب : 33093زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون کل وزارت بهداشت گفت: متاسفانه احتمال افزایش ابتلا و بستری در بعضی از استان ها کماکان وجود دارد و این ثبات نسبی کاهش شیوع بیماری، شکننده است.

فارس:ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری امروز خود که به صورت مجازی برگزار شد گفت:در 3 هفته اخیر به دلیل رفتار مناسب مردم و اقدامات وزارت بهداشت شاهد موفقیت قابل توجه در کاهش موارد ابتلا به کرونا و بستری و مرگ و میر بوده ایم. پیش بینی می شود که با روند کنونی، به شکل تدریجی و با احتیاط، بازگشایی ها ادامه پیدا کند. متاسفانه احتمال افزایش ابتلا و بستری در بعضی از استان ها کماکان وجود دارد و این ثبات نسبی، شکننده است. 

وی با بیان اینکه هشت درصد از درآمد ناخالص ملی کشور در حوزه سلامت هزینه می شود گفت:به عبارتی یک تومان از 11 تومان درآمد ایرانیان مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی است. با توجه به پیش بینی رشد منفی اقتصادی در اکثر کشورهای جهان به دلیل کرونا، حوزه سلامت هم آسیب خواهد دید. 

وی با اشاره به تحریم های اعمال شده بر علیه کشورمان گفت:تجربه 2 دوره تحریم ناجوانمردانه کشور و رشد اقتصادی منفی حاصل از آن، نشان می دهد که با کاهش رشد اقتصادی و درآمد کشور، هم دولت ها و هم مردم به عنوان تامین کننده اصلی منابع حوزه سلامت هزینه کرد خود را در این حوزه کاهش می دهند. این 2 عامل باعث فشار مضاعف برحوزه سلامت می شود. 

حریرچی افزود:873 هزار نفر در حوزه سلامت شاغل هستند. هرگونه کاهش منابع در حوزه سلامت قاعدتا بر منابع درآمدی این گروه اثر خواهد داشت. بخش خصوصی درمان دچار آسیب بیشتری می شود که ضرورت توجه بیشتر به این حوزه را نشان می دهد. خدمات بهداشتی درمانی برای مردم ، خصوصا واکسیناسیون و کنترل رشد کودکان، مراقبت های مادران باردار و .... حتما باید انجام شود. همه مراکز دولتی و خصوصی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی آماده پذیرش بیماران هستند. در ایران نشانه های اندکی از ابتلای بیشتر در مناطق پرتراکم شهری دیده می شود اما روند رسیدگی و درمان مناسب در ایران عادلانه بوده است. اثرات اقتصادی کرونا و تعطیلی های ناشی از آن بر معیشت افراد کمتربرخوردار بسیار بیشتر از اغنیاست. 

حریرچی افزود:مردم ما در رعایت مسائل بهداشتی و درمانی در جهان کم نظیر بوده است و نیازی به اعمال جریمه نیست. در برخی کشورهای قاره آمریکا مردم علیه قرنطینه شعار دادند و شیشه مراکز عمومی را شکستند و یا اینکه در فروشگاه ها غارت صورت گرفت، عملکرد مردم و کسبه ما بسیار خوب بوده است. 

وی ادامه داد:81 درصد کسبه پروتکل بهداشتی و درمانی که به آنها ارائه شده است را رعایت می کنند. کاهش موارد مرگ ومیر و مراجعات به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و درمانی است و تعداد اندکی نیز تخطی می کنند که سلامت عموم را به خطر می اندازند برای مردم فعلا جریمه مادی در نظر گرفته نشده است اما برای کسبه که تخلف کنند پلمپ یا جریمه نقدی در کمیته مقابله با کرونا در نظر گرفته شده است. 

حریرچی گفت:باید وضعیت درآمد مردم را در نظر بگیریم همین استفاده از ماسک برای مردم هزینه دارد لذا توصیه می شود مردم از ماسک خانگی استفاده کنند و خیرین نیز به این موضوع ورود کنند. 

معاون وزیر بهداشت گفت:در اکثر مبتلایان ویروس از بین رفته است. اما الان دو نظر وجود دارد اکثر این افراد علامت نداشتند و فقط تست آنها مثبت شده است، برخی می گیوند مثبت شدن تست به دلیل بقایای ویروس کشته شده است و برخی اعلام می کنند ویروس زنده است.

انتهای پیام/م

حریرچی: احتمال افزایش شیوع کرونا در بعضی استان ها

55
این مطلب مفید بود ؟50
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی