انسان و حیوانات
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، گونه ای از مورچه را شناسایی کردند که قادر به تولید آنتی بیوتیک است،در این بخش خواندنی به شباهت های جالب و دیدنی انسان و حیوانات پرداخته ایم.

شباهت عجیب و جالب بدن انسان و مورچه!

انسان و حیوانات شباهت های جالبی در رفتارهایشان شباهت دارند در ادامه با برخی از انها همراه می شویم .

مورچه ها مانند انسان ها با بیماری سروکار دارند. بعضی از مورچه ها برای دست و پنجه نرم کردن با باکتری های عامل بیماری، آنتی بیوتیک مخصوص خودشان را تولید می کنند.

یک بررسی مقایسه ای، برخی گونه های مورچه را شناسایی کرد که از عوامل ضدمیکروبی قوی استفاه می کنند اما مشخص شد که 40 درصد از گونه های مورچه آزمایش شده، آنتی بیوتیک تولید نمی کنند. این مطالعه در زمینه جستجو برای آنتی بیوتیک های جدید قابل استفاده روی انسان کاربرد دارد.

"کلینت پنیک" (Clint Penick)، استادیار پژوهشی "دانشگاه ایالتی آریزونا"(Arizona State University) و پژوهشگر فوق دکترای پیشین "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی" (North Carolina State University) که نویسنده سرپرست این گروه است، می گوید:این یافته ها نشان می دهند امکان دارد مورچه ها، منبع آینده آنتی بیوتیک های جدیدی باشند که به مبارزه با بیماری در انسان کمک می کنند.

"آدرین اسمیت" (Adrian Smith)، نویسنده این پژوهش، استادیار پژوهشی علوم زیستی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و رئیس آزمایشگاه پژوهش رفتار و زیست شناسی تکاملی موزه علوم طبیعی این دانشگاه اظهار می کند:از میان همه گونه های آزمایش شده و مورد آزمایش، گونه مورد بررسی ما یعنی "مورچه دزد" (Solenopsis molesta)، قوی ترین تاثیر آنتی بیوتیک را داشت و تاکنون هیچ کس حتی نشان نداده است که این مورچه ها از مواد ضدمیکروبی استفاده می کنند.

پژوهشگران برای انجام این بررسی، ویژگی های ضدمیکروبی مرتبط با 20 گونه مورچه را آزمایش کردند. این کار با استفاده از یک مایع حلال برای پاک کردن همه مواد روی سطح بدن هر مورچه انجام گرفت. سپس، محلول حاصل، در یک مایع باکتریایی قرار داده شد. پس از آن، رشد باکتری در این مایع، با رشد باکتری در گروه کنترل شده مورد مقایسه قرار گرفت.

اگر باکتری موجود در مایع باکتریایی که محلول به دست آمده از مورچه را شامل می شد، کمتر از گروه کنترل رشد می کرد، به این معنا بود که عامل ضدمیکروبی کار می کند. برای مثال، مایع شامل ترکیبات مورچه دزد، رشد هیچ باکتری را نشان نداد.

به گفته اسمیت، یافتن گونه ای که حامل یک عامل ضدمیکروبی است، خبر خوبی برای علاقمندان به یافتن عوامل آنتی بیوتیک است که به انسان کمک می کنند اما درحقیقت، به نظر می رسد بسیاری از گونه های مورچه، دفاع شیمیایی کمتری در برابر پاتوژن های میکروبی دارند و یا اصلا آن را ندارند.

پنیک می افزاید:ما فکر می کردیم همه گونه های مورچه ممکن است حداقل یک نوع از مواد ضدمیکروبی داشته باشند. در عوض به نظر می رسد بسیاری از گونه ها، راه های جایگزینی برای جلوگیری از عفونت پیدا کرده اند که به مواد شیمیایی ضدمیکروبی تکیه ندارد.

پژوهشگران هشدار می دهند که این پژوهش در مراحل اولیه است و محدودیت هایی دارد.

نتایج عجیب مقایسه انسان و حیوانات !

فهمیدن اینکه حیوانات نیز مانند انسان ها عواطف و احساسات دارند شاید کمی عجیب به نظر برسد اما رفتارشناسی محققان روی حیوانات باعث شده تا اشتراکات و مقایسه های جالبی از زندگی آنها در رسانه ها منتشر شود که در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد.

تمرکز انسانها از ماهی قرمز هم کمتر شده است

انسان و حیوانات

مایکروسافتی ها در پژوهش جدیدی نتیجه گرفتند که دامنه توجه انسان، در حال حاضر از ماهی قرمز هم کمتر است. این پژوهش که بر روی 2 هزار شرکت کننده کانادایی و بررسی مغز 112 نفر دیگر انجام شده نشان می دهد که دامنه توجه انسان از 12 ثانیه در سال 2000 به 8 ثانیه رسیده است در حالی که این دامنه برای ماهی قرمز حدود 9 ثانیه است. این تحقیق همچنین نشان می دهد که قابلیت انجام کارهمزمان از سوی انسان در حال حاضر نسبت به قبل ارتقاء پیدا کرده به طوریکه انسان های امروزی می توانند علاوه بر تماشای تلویزیون به طور همزمان دستگاه های نمایشگر دیگر مانند موبایل و تبلت شان را نیز چک کنند.

مورچه ها از انسان ها خوش سلیقه ترند

انسان و حیوانات

محققان در پژوهشی با اتصال فرستنده های کوچکی به مورچه ها و قراردادن دو لانه با ویژگی های متفاوت ، در مسیر آن ها به ارزیابی عملکرد مورچه ها پرداختند.
در این مطالعه مورچه ها لانه مجلل و زیباتر را انتخاب کردند اگر چه این لانه دورتر از لانه ساده بود ترجیح دادند راه بیشتری را برای رسیدن به آن طی کنند. این بررسی همچنین نشان می دهد مورچه ها مانند بسیاری از حشرات دیگر به طور اجتماعی و گروهی عمل می کنند و حتی تصمیم می گیرند. این در حالی است که بسیاری از انسان ها به دلیل خود رای بودن و مشورت نکردن با دیگران ممکن است تصمیم درستی نگیرند در حالی که مورچه ها باتوجه به زندگی اجتماعی خود همواره تصمیم مناسب تری می گیرند.

گربه ها احساسات انسان ها را به بازی می گیرند

انسان و حیوانات

در پژوهش جالبی هم که محققان دانشگاه ساکس روی گربه ها انجام دادند اعلام شد گربه ها هنگام مواجهه با انسان ها نوعی صدای التماس از خود ایجاد می کنند تا انسان را برای کمک به آنها ترغیب کنند. مطالعات جدید نشان می دهد گربه ها به خوبی قادرند از احساسات انسان نسبت به خود برای دستیابی به خواسته هایشان مانند غذا بهره ببرند. آنها با زیرکی تمام می توانند احساسات انسان ها را برای دستیابی به خواسته هایشان به بازی بگیرند. این جاندارن نوعی صدا شبیه صدای گریه را با صدای مخصوص خود ترکیب کرده و به این شکل صاحب خود را برای تهیه غذا ترغیب می کنند.

سگ ها از انسان ها 7 برابر بزرگتر هستند

انسان و حیوانات

سگ ها بسیار سریع تر از انسان ها بالغ و پیر می شوند. به همین خاطر اصطلاح رایجی برای سگ ها به نام «سن انسانی سگ» وجود دارد. به طوری که بلوغ یک سگ یکساله 7 برابر انسان است و به همین ترتیب رشد و بلوغ یک سگ 2 ساله معادل یک انسان 14 ساله است. به همین خاطر یک سگ 8 ساله بسیار پیر حساب می شود.

مورچه ها از بچه های پنجم ابتدایی باهوش ترند

محققان دانشگاه «نووسیبیرسک» و دانشگاه علوم رایانه ای و ارتباطات از راه دور سیبری می گویند مورچه ها به طور حتم در حل کردن مسائل ریاضی از یک بچه کلاس پنجمی باهوش ترند. به گفته محققان گونه های بسیار اجتماعی مورچه ها از قبیل مورچه های سرخ می توانند اطلاعاتی درباره ارقام را به اعضای گروه مورچه ها انتقال دهند و همچنین عمل های ساده ریاضی را انجام دهند.

انسان و حیوانات

دانشمندان برای آزمودن برتری مورچه ها، ابزاری مارپیچی و تو در تو را به وجود آوردند که در نقاطی خاص از آن غذا قرار گرفته بود. رها کردن مورچه ها در میان این مارپیچ نشان داد علاوه بر اینکه مورچه ها از طریق به جا گذاشتن رایحه از خود مسیر راه را به هم گروهی هایشان نشان می دادند، بلکه پیام هایی را درباره ارقامی مرتبط با مارپیچ ها، فاصله آنها و تعداد قدم هایی که باید برای رسیدن به غذا برداشته شوند را به یکدیگر منتقل می کنند.

عنکبوت ها عاشق بوی بدپا و خون انسان هستند

انسان و حیوانات

بر اساس آزمایشات دانشگاه کانتربری در نیوزلند، پای انسان نسبت به جوراب، بو را مدت بیشتری نگه می دارد و نوعی از عنکبوت ها عاشق این بود هستند. دانشمندان این دانشگاه این عنکبوت ها در یک شیشه قرار دادند طوری که آنها اجازه حرکت داشتند و سعی کردند بوی پای برهنه و پای دارای جوراب را وارد منطقه عنکبوت ها کنند و متوجه شدند عنکبوت ها به دنبال بوی پای برهنه رفته و 10 تا 30 دقیقه بیشتر برای این شکار صبر کردند.

شامپانزه ها بیشتر از انسان ها از خود گذشتگی دارند

انسان و حیوانات

محققان آلمانی دریافته اند که شامپانزه ها بدون هیچ چشم داشتی نسبت به انسان، که از گونه دیگری است، ایثار و از خودگذشتگی نشان می دهند.در آزمایش های این محققات، شامپانزه ها مرتب به انسان هایی که تلاش می کردند به چوبی در قفس شامپانزه ها برسند، کمک می کردند. با اینکه این افراد به شامپانزه ها هیچ غذایی نداده بودند اما این موجودات بامزه همچنان در تلاش بودند که به آنها کمک کنند. روزنامه تایمز در این باره می نویسد:« با اینکه انسان شناسان ایثار و از خودگذشتگی را یک عامل اصلی و مهم در ایجاد جوامع متمدن وپیچیده می دانند اما این آزمایش نشان می دهد که شامپانزه ها از خود گذشتگی بیشتری از خود نشان می دهند.»

طلاق میان مرغ عشق ها بیشتر از انسان است

انسان و حیوانات

نتایج محققان آلمانی نشان می دهد نسبت طلاق در میان این پرندگان حدود 50 درصد بوده در حالیکه نسبت طلاق در میان شهروندان آلمانی 44/2 درصد است. این تحقیقات که توسط موسسه پژوهشی «ماکس – بلانک» در شهر مونیخ صورت گرفته همچنین نشان می دهد این پرنده بسیار زیبا از فضولترین پرندگان و حیوانات است.علت اصلی بالا بودن نسبت طلاق در میان مرغ عشق ها، متهم شدن مرغ عشق های ماده از سوی مرغ عشق های نر به تخم گذاری کم است، به همین دلیل مرغ عشق های نر پس از طلاق به دنبال مرغ عشق های ماده ای می گردند که آمادگی بسیار برای تخم گذاری داشته باشند.

شباهت های جالب و دیدنی انسان و حیوانات + تصاویر

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
برگرفته از اعتدال - اقتصاد آنلاین - / ل
وبگردی