انعطاف پذیری عاطفی
افزایش و تقویت انعطاف پذیری عاطفی در زندگی به شما در مقابله با مشکلات و شرایط سخت زندگی کمک می کند.

بهتر است به فکر افزایش و تقویت انعطاف پذیری عاطفی خود باشید

انعطاف پذیری عاطفی چیزی نیست که بتوانید یک شبه به دست بیاورید و در واقع این موضوع یک مهارت می باشد که نیاز به تمرین دارد . اگر مایل هستید که این قابلیت را در خودتان پیدا کنید و همیشه آن را فعال نگه دارید ، خبر خوبی برایتان داریم .

در این قسمت از سایت نمناک راه هایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید انعطاف پذیری خود را افزایش دهید که با داشتن این انعطاف پذیری می توانید در هر چالشی از زندگی سربلند بیرون بیایید و از لحاظ عاطفی آسیب کمتری به شما برسد یا این که اصلا آسیب نبینید .

13 راهکار و پیشنهادی که انعطاف پذیری عاطفی شما را افزایش می دهد

1. ذهن خودتان را آرام کنید

اگر شخصی هستید که دوست دارید همیشه کارها را با سرعت انجام دهید و هیچ گاه آرامش ندارید ، چنانچه در نمناک میخوانید بهترین کار این است که در وهله اول ذهن خودتان را آرام کنید که آرامش ذهن یکی از بهترین راه ها برای کنترل افکار می باشد و اگر این کار را سعی کنید به طور روزانه تمرین کنید ، می توانید در مدت زمان طولانی به طور ناخودآگاه با یک ذهن آرام روبرو شوید و بسیار مهم است که اهداف خود را بشناسید و سعی کنید که در طول روز با انجام مدیتیشن اهداف آرام سازی ذهن را پیاده کنید و افکار خود را کنترل کنید .

انعطاف پذیری عاطفی

2. هر چیزی که هست را بپذیرید

قبول کردن واقعیت در زندگی یکی از اولین مراحل برای غلبه بر احساس استرس می باشد . همیشه سعی کنید که خودتان را با واقعیت ها روبرو سازید که این کار همچنین انعطاف پذیری عاطفی را بالا می برد.

خودتان را متقاعد کنید که باید هر چیز را بپذیرید ، حتی اگر خلاف میلتان باشد و انگیزه خود را بالا ببرید. اعتماد به نفس تان را افزایش دهید و روحیه رقابت را در خودتان ارتقاء بخشید .

قبول کردن واقعیت به این معنا نیست که باید در همه مسائل زندگی تسلیم شوید و بلکه این موضوع معنی این را می دهد که نباید از واقعیت ترس داشته باشید . شما انسان بسیار شجاعی خواهید بود و این به شما اجازه می دهد که به خودتان دروغ نگویید و خودتان را گول نزنید .

می توانید برای مقابله با شرایط سخت نیز قدرت بیشتری پیدا کنید . زمانی که سعی می کنید تا واقعیت زندگی را قبول کنید ، تاثیر اعجاب انگیز آن را مشاهده خواهید کرد .

3. به آشفتگی های ذهن زندگی خود بیشتر توجه کنید

سعی کنید با این موضوع مواجه شوید که آشفتگی های ذهنی تان به شما آسیب می رساند و سعی کنید که راه مقابله با آن ها را پیدا کنید . بهترین کار این است که گاهی اوقات آن ها را نادیده بگیرید و بیش از حد به این افکار دامن نزنید .

سری بعد زمانی که در حال بحث با دیگران هستید ، سعی کنید که روی احساس عصبانیت خود غلبه کنید و به این فکر کنید که هیچ چیز ارزش ندارد که بخواهد ذهن شما را درگیر و آشفته کند .

4. از دیگران کمک بگیرید

زمانی که می خواهید از پس شرایط سخت زندگی بر بیایید حتماً اصرار داشته باشید که خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید و سعی کنید از لحاظ عاطفی افرادی را دور و بر خود داشته باشید .

حمایت اجتماعی در تمام موارد می تواند باعث شود که شما راحت تر با چالش های زندگی روبرو شوید و گاهی اوقات سخت است که از دیگران درخواست کمک کنید ، مخصوصا اگر شجاعت کافی را در خودتان نمی بینید ، ولی در هر حال باید به خودتان غلبه کنید و بدانید که این کمک گرفتن ها می تواند باعث رشدتان شود و هیچ کس در این دنیا وجود ندارد که بتواند به تمام مسائل و مشکلات زندگی به تنهایی غلبه کند .

کمک دیگران

5. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

حتماً در طول روز مسئولیت های زیادی بر گردن شما قرار می گیرد و باعث می شود که خودتان را فراموش کنید. اما اگر بخواهید که انعطاف پذیری عاطفی را در خود افزایش دهید ، باید مراقبت از خود را یک جزء ضروری در زندگی بدانید .

مراقبت از خود تنها این نیست که حمام کنید و سعی کنید کارهای درمانی را انجام دهید و باید از روح و احساس خود مراقبت کنید و سبک زندگی را طوری تغییر دهید که به خودتان بیشتر از بقیه عشق بورزید .

عادت های دوست داشتن خود می تواند از لحاظ عاطفی شما را ارتقاء ببخشد و همچنین در جسم تان نیز اثر مثبت خواهد گذاشت . با دوست داشتن خود می توانید بهتر از همیشه با چالش های زندگی مواجه شوید .

6. خودتان را با چیزهای مثبت احاطه کنید

آیا افراد مثبتی اطراف شما هستند ؟ اگر حس می کنید که احساس بلند پروازی در شما کاهش پیدا کرده و خنده و شادی در زندگی شما کم شده، یعنی اینکه افراد منفی گرا اطراف شما هستند که انرژی شما را به حد زیادی می گیرند.

انرژی منفی شما را خسته و ناامید می کند. اگر می خواهید که همیشه در زندگی موفق باشید، باید سعی کنید که دوستان خود را هوشمندانه انتخاب کنید. همیشه باید اولویت انتخاب دوست را در این قرار دهید که این افراد افراد مثبت نگر و خوش بینی نسبت به آینده اطرافتان باشند و به خودتان یادآوری کنید که چه چیز در جهان مهم تر از مثبت بودن و آرامش داشتن است .

7. ترس خود را در آغوش بگیرید

ترس می تواند مانند یک هیولای زشت در نظر شما ظاهر شود که شما را به عقب بر می گرداند . بسیاری از افراد از ترس خود ترس دارند اما زمانی که ترس را تجربه می کنید ، به جای فرار کردن باید آن را در آغوش بگیرید .

شاید عمل کردن به این موضوع برای بسیاری از افراد سخت باشد اما باهوش ترین افراد کسانی هستند که از ترسیدن بیم نداشته باشند و یکی از بهترین راه ها برای انعطاف پذیری عاطفی این است که با ترس های خود روبرو شوید و با روی باز پذیرای آن ها باشید و زمانی که از چیزی می ترسید آن را با صدای بلند به خودتان بگویید .

ترس از مشکلات

8. از شکست خود درس بگیرید

عقیده بسیاری از متخصصان و روان شناسان این است که باید شکست را جشن گرفت . شکست خوردن بخش طبیعی در زندگی هر فرد می باشد و همه ما سعی می کنیم که خودمان را در وضعیتی قرار دهیم تا دچار خجالت و شرمندگی نشویم .

برای بسیاری از ما شکست خوردن ، خجالت و شرمندگی را به وجود می آورد اما اگر کمی هوشمندانه تر فکر کنیم ، متوجه می شویم که واقعاً اشتباهات می تواند پله ای برای پیشرفت ما باشند . از اشتباه کردن دوباره بیم نداشته باشید و دفعه بعدی که شکست خوردید ، از خودتان بپرسید که چه چیزی به تجربیات شما اضافه شد که می تواند شما را به انسان قوی تری تبدیل کند ؟

9. با هدف زندگی کنید

دلیل زندگی کردن رسیدن به اهداف می باشد و زمانی که هدفی در زندگی نداشته باشید ، در واقع اصلاً زندگی نمی کنید . اگر نمی دانید که هدف شما چیست ، باید دوباره نسبت به زندگی کردن خود تجدید نظر کنید و روش زندگی شما در صورت نداشتن هدف، کاملاً غلط می باشد .

همچنین می تواند روی توانایی انعطاف پذیری شما در مسائل عاطفی تاثیر گذار باشد و اگر یک هدف را برای خودتان مشخص کنید ، احساس با ارزش بودن بیشتری خواهید داشت و مهم تر این که انگیزه شما بالاتر می رود و کمتر چیزی می تواند شما را از پای بیندازد افرادی که با هدف زندگی می کنند ، راحت تر می توانند معنی زندگی را بفهمند و به احساسات خود کنترل بیشتری دارند .

10. شوخ طبع باشید

در طول زندگی برای این که بهتر به استرس و سختی های آن غلبه کنید ، می توانید با شوخ طبعی جدیت موضوعات را بکاهید و البته منظورمان این نیست که هر مسئله جدی را به شوخی بگیرید.

راحت گیر بودن و شوخ طبع بودن می تواند انعطاف پذیری روحیه شما را افزایش دهد و باعث شود از سختی های زندگی بیم نداشته باشید و گاهی اوقات آن ها را کوچک بشمارید . این کار باعث می شود که مشکلات در ذهن شما اهمیت کمتری پیدا کند و در نتیجه ترس تان نیز کاهش پیدا می کند و با آن مقابله می کنید .

شوخ طبع بودن

11. بدن خود را حرکت دهید

احساسات شما می تواند در جسم شما ذخیره شود و اگر آن ها را ابراز نکنید ، باعث می شود که به بدن تان آسیب برساند . باید از لحاظ جسمی فعالیت هایی را انجام دهید تا انرژی احساسی شما تخلیه شود این احساسات در بدن شما تجمع می کنند و باعث آسیب به آن می شود .

زمانی که نمی توانید با روحیه مثبت آن را تغییر دهید ، این انرژی های سمی به شما آسیب می زنند ، پس یکی از بهترین راه ها برای داشتن جسم سالم و بالا بردن انعطاف پذیری از لحاظ روحی این است که فعالیت خود را افزایش دهید و همیشه در یک جا ساکن نباشید .

12. خود واقعی تان را نشان دهید

سعی نکنید که در پیش دیگران تظاهر داشته باشید و از اینکه خود واقعی تان را نشان دهید ترس نداشته باشید . افرادی که شخصیت واقعی خود را از دیگران پنهان می کنند ، همیشه در درون خود احساس ضعف و ناامیدی دارند .

اگر می خواهید که پایداری و انعطاف پذیری عاطفی خود را قوی تر کنید ، نیاز دارید که حس درونی تان را نسبت به خودتان تغییر دهید و زمانی که خود را دوست داشته باشید ، می توانید به راحتی خود واقعی تان را به دیگران نشان دهید .

13. ابتکار خود را افزایش دهید

ابتکار و خلاقیت چیزی جز موفقیت را برای شما رقم نمی زند و زمانی که مهارت های خود را در کار افزایش دهید ، ناخودآگاه علاقه آن را در وجودتان بالاتر می برید و باعث می شود که راحت به مشکلات غلبه کنید و پایداری عاطفی پروسه ای است که می تواند بعد از افزایش خلاقیت و ابتکار در فرد ایجاد شود .

برای تغییر کردن در زندگی برنامه ریزی کنید و سعی کنید که در صورت مواجهه با بحران قبل از هرچیزی ابتکار عمل خود را به کار بگیرید و این کار باعث می شود که ترس شما از شرایط سخت کاهش پیدا کند زیرا به خودتان ایمان پیدا می کنید و در نتیجه انعطاف پذیری تان در مسائل عاطفی هم بالاتر خواهد رفت .

13 راهکار ساده برای تقویت انعطاف پذیری عاطفی

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : روانشناسی
وبگردی