اینستاگرام
این روزها کلمات و اصطلاحات خارجی به گوش شما میخورد که مربوط به اینستاگرام است و از آن بی خبرید. در ادامه با کلمات پرکاربرد اینستاگرام آشنا می شوید.

اینستاگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اینستاگرام به افراد اجازه می دهد که عکس ها را ویرایش کرده و آپلود کنند و همچنین می توانند ویدیو های کوتاه را به اشتراک بگذارند. کاربران علاوه بر عکس ها می توانند متن هایی که به اصطلاح کپشن نامیده می شوند را زیر پست های خود همراه با هشتگ ها و لوکیشن ها آپلود کنند. این هشتگ ها باعث می شود که افراد با هر برنامه ای از هر جای دنیا بتوانند موضوع مرتبط با هشتگ را سرچ کنند و پست مرتبط را سریعاً پیدا کنند.

طبق آنچه در این بخش از تکنولوژی نمناک و در مطلب تعریف کلی اینستاگرام می خوانید هر پست از طریق کاربر توسط کسانی دیده می شود که به اصطلاح فالوور های آن فرد هستند و کاربران همچنین برای خصوصی کردن یا عمومی کردن صفحه خود اختیار لازم را دارند و با خصوصی کردن می توانند پست های خود را فقط به فالوور های شان نشان دهند.

مانند تمام شبکه های اجتماعی دیگر، کاربران اینستاگرام می توانند لایک کنند، کامنت بگذارند و یا پست ها را ذخیره کنند و حتی می توانند پست ها را به افراد به صورت شخصی ارسال کنند . عکس ها را می توان به یک باره روی چند صفحه اجتماعی مثل توییتر، فیس بوک ، تامبلر با یک کلیک ارسال کرد. اینستاگرام نه تنها ابزاری برای افراد می باشد، بلکه برای تجارت نیز مناسب است.

عکس های به اشتراک گذاری شده می تواند کمپانی های خاصی را به افراد نشان دهد و در واقع یک راه رایگان و آزاد برای تبلیغات می باشد که کمپانی ها و تجارت های مختلف، حساب های تجاری را در اینستاگرام به وجود می آورند و می توانند تاثیر آن را روی افراد ببینند و همچنین قیاس هایی در اینستاگرام وجود دارد که می تواند تا حدودی نتیجه این تبلیغات را به آن ها نشان دهد.

طبق اعلام وب سایت اینستاگرام بیش از یک میلیون تبلیغ کننده در سراسر جهان از اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن استوری ها و نتایج تجارتی خود استفاده می کنند و علاوه بر آن 60 درصد از مردم اظهار داشتند که محصولات جدید را از این برنامه پیدا کرده اند.

ویژگی اینستاگرام

ویژگی های اینستاگرام

تاریخچه اینستاگرام

اینستاگرام اولین بار از سانفرانسیسکو کار خود را آغاز کرد و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرد. واژه اینستاگرام از اینستنت کمرا به معنای عکاسی سریع و تلگرام گرفته شده است. این برنامه در گوشی های آیفون دو سال زودتر از گوشی های اندروید در دسترس قرار گرفت اما مشهوریت آن به یکباره چند هزار برابر شد و اکنون بیش از 40 میلیون کاربر سالانه وارد اینستاگرام می شوند و به همین دلیل کم کم توجه ها از فیسبوک برداشته شد.

امکانات اینستاگرام

در سال 2013 افراد فقط می توانستند ویدیو های 15 ثانیه ای را در اینستاگرام به اشتراک بگذارند اما از سال 2016 به بعد تایم حداکثری این ویدئو ها به 60 ثانیه رسید و از طرفی افکت های زیادی به عکس ها اضافه شد و اینستاگرام به کاربران خود اجازه داد که عکس ها و ویدئوها را با سایز کامل به اشتراک بگذارند.

اینستاگرام در قوانین خدماتی و امنیتی خود از کاربران می خواهد که به او کمک کنند و محتوا های جذاب را به اشتراک بگذارند و همچنین تجارت خود را با استفاده از یوزرنیم ، عکس ها و علاقه مندی ها به دیگر افراد نشان دهند و اینستاگرام را یک محیط مفید با محتواهای جذاب برای همگان بسازند و البته کاربران حق ندارند محتوایی را به اشتراک بگذارند که خلاف ضوابط اینستاگرام می باشد . اینستاگرام تا قبل از سال 2016 عکس ها را به ترتیب زمانی نشان می داد اما بعد از آن الگوریتم دیگری را در نظر گرفت. اکنون در اینستاگرام عکس هایی که به احتمال زیاد علاقه بیشتری از طرف شما به سمت آن ها وجود دارد ، را زودتر از بقیه عکس ها به شما نشان می دهد . تا آوریل سال 2017 این کمپانی حدود 700 میلیون کاربر فعال داشت که چیزی دو برابر توییتر بود.

کپشن اینستاگرام

امکانات اینستاگرام چیست؟

ابزار ها و ویژگی های ویرایشی اینستاگرام

اینستاگرام فیلترهای دیجیتال را برای افراد فراهم می کند که می توانند آن ها را روی عکس های خود اعمال کنند ، مثلاً می توانند منظره ای از خود را محو کنند یا چیزی را پررنگ تر کنند و همچنین می تواند سایه های روشن یا هایلایت های تیره به عکس های خود اضافه کنند و در سال 2017 ویژگی دیگری به این برنامه اضافه شد و طبق این ویژگی افراد توانستند که چند عکس یا چند ویدئو را به یکباره به اشتراک بگذارد و همچنین این برنامه باعث شد که علاقه افراد به برنامه اسنپ چت افزایش پیدا کند و بتوانند استوری های خود را در سال 2016 نیز به اشتراک بگذارند که به کاربران اجازه می دهد که لحظاتی از همان روز را به دیگر افراد نشان دهند و بعد از 24 ساعت خود به خود آن استوری پاک می شود.

در استوری ها می توان همه جور محتوایی از جمله متن، نقاشی، ایموجی، لینک و عکس و ویدئو را به اشتراک گذاشت.

استوری های اینستاگرام حدود 200 میلیون کاربر فعال دارد که از اسنپ چت استفاده می کنند و همچنین افراد می توانند با استفاده از بومرنگ در استوری اینستاگرام از خودشان گیف هایی را درست کنند.

استوری اینستاگرام

ابزارها و ویژگی های ویرایشی

اصطلاحات اینستاگرام

پست (post)

به هر عکس یا ویدیو جدید آپلود شده در اینستاگرام ، پست می گویند. در صفحه پروفایل تان تمام پست های شما نمایش داده می شود و همه پست های جدیدی که فالوورهایتان می گذارند را شما می توانید ببینید.

هشتگ اینستاگرام

پست های اینستاگرام

فید (Feed)

اولین صفحه ای که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می شوید ، فید است که در صفحۀ home شما نشان داده می شود و در آن می توانید جدیدترین استوری و پست های فالوورهایتان را ببینید.

استوری (story) اینستاگرام

Story به معنای “داستان گفتن و روایت کردن” استو قابلیتی است که در سال 2017 به اینستاگرام اضافه شد. شما می توانید عکس یا ویدویی (با محدودیت 15 ثانیه) را برای مدت 24 ساعت با استوری کردن بین فالوورهای خود شر کنید. این عکس یا ویدیو بعد از 24 ساعت بعد خود به خود حذف می شود. برای نگه داشتن استوری می توانید آنرا به بخش highlight بیافزایید.

در استوری ، دنبال کننده هایتان نمی توانند شما را لایک کنند بلکه تنها می توانند برایتان کامنت بگذارند که این کامنت ها تنها توسط خود شما قابل دیدن است. شما می توانید ببینید که چه کسانی استوری شما را دیده اند و کامنت هایتان را بخوانید.

استوری دارای قابلیت های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو نیز دارد و قابلیت نظرسنجی در آپدیت های جدید اینستاگرام به استوری اینستاگرام اضافه شده است.

لایو (live) اینستاگرام

لایو (live)در اینستاگرام اینگونه است که شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی فیلم می گیرید و با فالوورهای خود به اشتراک می گذارید. لایو نیز بعد از 24 ساعت خودبه خود حذف می شود، برای نگهداری آن باید لایو را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

کسانی لایو شما را می بینند ، می توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. تمام فالوورهای شما می توانند این کامنت ها را ببینند.

لایو اینستاگرام

لایو در اینستاگرام

نوتیفیکیشن (Notification)

notification به معنای “اطلاعات رسمی دربارۀ موضوعی” می باشد و به تمام فعالیت هایی مربوط می شود که دیگران در مورد پیج و پست های شما انجام می دهند. زمانی که دیگران پست شما را لایک می کنند، کامنت می گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند، همه این ها به صورت نوتیفیکیشن های مجزا به شما گزارش می شود.

فالو (follow)

فالو به معنای “دنبال کردن” می باشد. اگر شما شخصی را در اینستاگرام فالو کنید و شما را اکسپت کند ، شما تمام پست هایش را می بینید و می توانید پست های جدید او را در صفحهتان مشاهده نمایید . شما با فالو کردن اشخاص مختلف می توانید ببینید که آنها چه پست هایی را لایک کرده اند و یا کامنت گذاشته اند.

فالوور (follower) در اینستاگرام

به دنبال کننده یا تعقیب کننده در اینستاگرام follower می گویند. اگر شما پیج کسی را فالو کنید به فالوورهای آن پیج اضافه می شوید و تمام کسانی که پیج شما را فالو (دنبال) می کنند به فالوورهای پیج شما افزوده می شوند.

فالویینگ (Following) اینستاگرام

فالویینگ هر پیج تعداد کسانی هستند که توسط آن پیج فالو شده اند و این کلمه در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. اگر شما کسی را فالو کنید، می توانید آنها را در قسمت فالویینگ (following) مشاهده کنید.

فالویینگ اینستاگرام

فالویینگ اینستاگرام چیست؟

K (کا) در فالوور و فالووینگ

اینستاگرام در بخش فالووینگ و فالوور از اصطلاح K (کا) استفاده می کند که به معنای هزار است . اگر فردی در صفحه اش 6.55K فالوور داشته باشد، در واقع 6500 دنبال کننده دارد. ارقام دهگان به بعد نمایش داده نمی شود.

هشتگ (Hashtags) در اینستاگرام

برای دسته بندی و به اشتراک گذاری پست ها برچسبی به نام هشتگ به کار می رود. استفاده از هشتگ موجب می شود بتوانید تمام محتواهای متفاوت (فیلم، عکس، ویدیو و…) با یک موضوع خاص را پیدا کنید. هشتگ فقط مخصوص به اینستاگرام نیست و در توئیتر، پینترست و فیس بوک نیز وجود دارد. برای دیدن عکس های طبیعت می توانید تمام عکس های طبیعت را با سرچ کردن #طبیعت پیدا کنید.پیش از هر چیزی که می خواهید بنویسید از یک علامت “#” استفاده کنید. می توانید از هشتگ در کامنت ها و زیر پست هایتان نیز استفاده کنید.

اکسپلور (Explore) در اینستاگرام

اکسپلور صفحه ای است که پست هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام چه آن ها که فالو کرده اید و چه نکرده اید ، را برایتان نمایش خواهد داد. این پست ها از الگوریتم هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می کنند و طبق فعالیت های قبلی شما و فعالیت دوستان تان انتخاب می شوند.

منشن (mention) در اینستاگرام

منشن (mention) به معنای “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” است. از این قابلیت در اینستاگرام زمانی که بخواهید به نام کسی اشاره کنید، استفاده می کنید. از این قابلیت هم در کپشن ها و هم در کامنت ها می توانید استفاده کنید.

مثلا برای اشاره به حضور دوستتان در یک عکس مشترک می توانید او را منشن کنید.برای mention کردن از یک علامت “@” پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید.

تگ (Tag) در اینستاگرام

معنای تگ (tag) “برچسب زدن و علامت زدن” است. شما برای معرفی دوستانتان و اشاره به نام آنها در عکس های اینستاگرام می توانید از قابلیت تگ کردن استفاده کنید. برای تگ کردن قبل از آیدی ایسنتاگرام افراد از @ استفاده کنید.

کامنت (Comment) اینستاگرام

در اینستاگرام کامنت به معنای “اظهارنظر کردن” است. دنبال کننده های شما می توانند در مورد پستی که می گذارید اظهار نظر کرده و نظر خود را در مورد آن بیان کنند . کامنت ها توسط همه قابل دیدن است و شما می توانید با(reply)کردن به کامنت ها پاسخ دهید.

کپشن (caption) در اینستاگرام

کپشن در اینستاگرام به نوشته ای که در توضیح عکس آورده می شود ، می گویند.

کپشن اینستاگرام

تمام آنچه باید در رابطه با اینستاگرام بدانید

دایرکت (Direct) اینستاگرام

دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام به صورت خصوصی می باشد و به معنای “مستقیم و بی واسطه” است. اگر شما می خواهید متن پیامتان را خود و یا شخص مورد نظرتان ببینید، می توانید از دایرکت استفاده کنید. در این قسمت قابلیت ساختن گروه نیز وجود دارد.

لایک (Like) در اینستاگرام

اگر شما از پستی در اینستاگرام خوشتان بیاید می توانید آن را لایک کنید و اینگونه توجه و علاقه تان را نشان دهید. شما می توانید تمام پست های اینستاگرام و حتی کامنت ها را لایک کنید. برای اینکه ببینید چه کسانی پست های شما را لایک کرده اند، به نوتیفیکیشن های خود مراجعه کنید.اگراز لایک کردن پست یا کامنتی پشیمان شدید، می توانید آنرا آنلایک کنید.

مطمئنا اکثر شما کاربران نمناکی بسیار وسیع تر از آنچه در این بخش گفتیم از اینستاگرام می دانید ، در واقع این مطلب به احترام درخواست برخی از کاربران با مضمون اینستاگرام چیست آماده شد که تعریف پایه و اولیه این شبکه اجتماعی محبوب و پرکاربر را بازگو کرد.

معنی اصطلاحات پرکاربرد اینستاگرام برای تازه کارها

4.3264
این مطلب مفید بود ؟22836
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : اینستاگرام
وبگردی