بارداری

بارداری در سن بالا

کد مطلب : 868زمان مطالعه : 2 دقیقه
خطرات بارداری در سنین 35 و 40 سالگی و همچنین توصیه هایی برای زنان بارداری که در این سن باردار شده اند مورد بررسی قرار دادیم.

نکات مهم درباره بارداری در سن بالا

بهترین محدوده سنی برای باردار شدن 20 تا 29 سالگی است و حاملگی در خارج از این محدوده با خطرات و عوارضی همراه است.

 خطرات و عوارض حاملگی در سنین بالا
1. اختلالات کروموزومی :هر چه سن مادر باردار بیشتر باشد احتمال ابتلای جنین او به انواع مشکلات کروموزومی و ژنتیکی بیشتر است و در نتیجه آن احتمال بروز سقط هایی که ناشی از اختلالات کروموزومی هستند نیز بالا می رود.
بالا بودن سن پدر معمولا تاثیر چندانی بر بروز اختلالات ژنتیکی ندارد.
2. فشار خون بالا :احتمال ابتلا به فشار خون بالا به علت سن بالای مادر و نیز فشار خون ناشی از بارداری (مسمومیت حاملگی) در زنان باردار 35 ساله و بالاتر بیشتر است.
3. دیابت :مانند مورد قبل، احتمال بروز دیابت و همین طور دیابت بارداری در سنین بالاتر بیشتر است.
4. خونریزی :شیوع انواع خونریزی ها به خصوص در سه ماهه سوم بارداری که به دلیل کنده شدن جفت و یا جفت سر راهی است، در سنین بالای 35 سال بیشتر می باشد.
5. زایمان زودرس :اغلب در زنان باردار بالای 35 سال سه تا چهار برابر زنان 20 تا 25 ساله زایمان زودرس اتفاق می افتد.
6. بزرگی بیش از حد جنین :منظور وزن هنگام تولد بالای 4 کیلوگرم است که باعث می شود انواع مشکلات بر سر راه زایمان به وجود آید و مادر و نوزاد هر دو صدمه ببینند و یا حتی منجر به زایمان از طریق جراحی (سزارین) شود.

بارداری در سن بالا
 

توصیه های بعد از باردار شدن در سنین بالا
- مراجعه منظم و طبق تاریخ تعیین شده به پزشک برای دریافت مراقبت دوران بارداری الزامی است.
- نحوه اندازه گیری و علائم بالا رفتن فشار خون و قند خون را از پزشک خود حتما یاد بگیرید و مدام از این نظر خود را چک کنید.
- حتما در هفته های مقرر که پزشکتان به شما تذکر می دهد جهت بررسی جنین از نظر ابتلا به سندرم داون (منگولیسم) و دیگر اختلالات و ناهنجاری ها، برای سونوگرافی و آزمایش مراجعه کنید.
- برای انجام زایمان به مراکز مجهزتر و تخصصی تر مراجعه نمایید تا اگر هنگام زایمان مشکلی برای شما یا نوزادتان پیش آمد، امکانات لازم در اختیار باشد.
 

نتیجه ای که می توان از این مباحث مطرح شده گرفت اینست که اگر در سن جوانی به سر می برید پس سعی کنید برای مادر شدن اقدام کنید و این مسئله را به تأخیر نیاندازید. از آنجایی که مادر شدن و داشتن فرزند یکی از شیرین ترین لحظه های زندگی هر زنی به شمار می رود پس با دستان خود و همت خود این نعمت الهی را از خود دریغ نکنید. برای داشتن یک بارداری مطمئن و بی دردسر و همچنین داشتن یک فرزند بی عیب و سالم تاریخ بچه دار شدن را به سالهای بالاتر از 35 سالگی موکول نکنید.

بارداری در سن بالا

4.151
این مطلب مفید بود ؟429
برگرفته از هفت سیب
وبگردی