بلندترین صدای جهان
در بین مخلوقات جهان موجودات بسیار ریز و کوچکی یعنی میگوهای پیستول وجود دارند که دارای بلندترین صدای جهان می باشند.

میگویی کوچک که بلندترین صدای جهان را دارد

میگوهای کوچکی که به نام میگو پیستول و اسنپینگ شناخته می شود یکی از پر صداترین مخلوقات جهان است. این گونه کوچک میگو متعلق به خانواده Alpheidae تنها 1 تا 2 اینچ (3 تا 5 سانتی متر )رشد می کند، اما اجازه ندهید که اندازه آن شما را گول بزند این مخلوقات کوچک به اندازه انگشت قادر به تولید صدایی بلندتر از موتور جت هستند.

این سخت پوستان اغلب به رنگ سبز - لجنی هستند و در آب های کم عمق دریاهای گرمسیری مانند مدیترانه پرسه می زنند به راحتی می توان آن ها را به عنوان جانور چنگک دار بزرگ تشخیص داد. پنجه بزرگی که به طور نامتناسب می تواند تا نیمی از اندازه بدنش باشد و باعث می شود به نظر برسد یک لنگه دستکش بوکس بزرگ پوشیده است.

میگو می تواند چپ دست و یا راست دست باشد و ممکن است چنگال ویژه ای را در هر کدام از بازوهای بدن داشته باشد، اما بر خلاف پنجه های میگو و دیگر سخت پوستان، در انتهای آن انبرک ندارد.

در عوض، پنجه به جای یک سلاح با دو قسمت طراحی می شود:یک "چکش"، که به عقب و سمت راست حرکت می کند، و نیمه دیگر چنگال در یک موقعیت بسته ثابت قرار دارد. وقتی که قسمت چکش از چنگال را رها می کند، به طور کامل برخورد می کنند و دندان خود را در یک گوشه دیگر از چنگال قرار می دهد.

بلندترین صدای جهان

میگو پیستول و اسنپینگ پر صداترین حیوان جهان 

زمانی این باور وجود داشت که این صدا ،زمانی ایجاد می شود که دو سطح پنجه به هم برخورد می کنند اما تحقیقات نشان داده اند که این موضوع درست نیست. اقدام سریع چنگال در واقع مانند یک جت آب را 62 مایل در ساعت پرتاب می کند (100 کیلومتر بر ساعت)که یک حباب با فشار پایین ایجاد می کند که با صدای بلند منفجر می شود.

این پدیده را می توان با اصل برنولی توضیح داد، که بیان می کند برای جریان ، افزایش سرعت سیال به طور همزمان با کاهش فشار یا کاهش انرژی پتانسیل سیال اتفاق می افتد. به عبارت ساده تر وقتی که یک مایع بالاتر از یک سرعت مشخص حرکت می کند، فشار درون مایع کاهش می یابد. وقتی این فشار افت می کند، اجازه می دهد که حباب های هوا در این مایعات در حال حرکت سریع توسعه پیدا کند و اگر فشار به سمت بالا ایجاد شود، حباب ها از درون منفجر می شوند.

این حباب ها همچنین چیزی شناخته شده به نام نورتابی صوتی را تولید می کنند که در اثر فرو افتادن حباب به دمای بالای 4700 درجه سانتیگراد یا 5000 کلوین است. این تقریبا به اندازه سطح خورشید داغ است که حدود 5،800 کلوین (5،500 درجه سانتی گراد)تخمین زده می شود!

نورتابی صوتی همچنین یک فلاش کوتاه و قوی از نور تولید می کند که بیشتر از 10 نانوثانیه است و کم تر از 300 پیکوثانیه (یک یک مقیاس زمانی فراتر از توانایی اندازه گیری ابزار محققین است)و نمی تواند توسط چشم غیر مسلح دیده شود

کل فرآیند صدای چنگال ها تا ترکیدن حباب و صدای بلند تقریبا آنی است و در حدود 300 میکروثانیه بیان می شود. محققان تنها قادر بودند تا توانایی این موجود شگفت انگیز را از طریق دوربین هایی با سرعت بالا که 40،000 فریم در ثانیه می گیرند، مورد مطالعه قرار دهند.

میگو از این استعداد ذاتی برای شکار استفاده می کند در نتیجه به نام میگو pistol نامیده می شود. در حین شکار، میگو کوچک در پشت یک نقطه پنهان مانند یک سوراخ پنهان می شود و حباب های پر زرق و برق خود را در حین عبور از شکار به بیرون پرتاب می کند. فشار صدای حباب برای گیج کردن یک خرچنگ و یا حتی کشتن ماهی های کوچک کافی است. سپس حیوان بهت زده را به درون سوراخ می کشد و از آن تغذیه می کند.

میگو پر سر و صدا

میگو پیستول از پر صداترین مخلوقات جهان

ثابت شده است که رقابت سختی برای حیوانات بزرگ تر مثل اسپرم وال (230 + دسی بل)و وال بلوجا به عنوان "بلندترین حیوان دریا" تلقی می شود. چنگال آن صدایی را آزاد می کند که می تواند به 218 دسی بل - بلندتر از صدای شلیک برسد. این گونه ها گاهی درکلنی زندگی می کنند که می توانند بیش از 300 عضو داشته باشند.

غواص ها شاهد بی وقفه ناهنجاری هایی که کلنی های میگوها تولید می کنند بودند صدای ترق و تروق بلند آن ها طوری توصیف شده است که انگار صد نفر در یک ماهی تابه داغ شده باشند، یا مثل جلز و ولز در یک ماهی تابه یا شبیه به 100 نفر که در حال ترکیدن حباب هستند!

واقعیت ها:

کلنی هایی که میگو تولید می کنند شامل یک ماده مجرد ، ملکه و احتمالا یک نر مجرد می شوند. فرزندان به کارگرانی تقسیم می شوند که سربازان و جوان ترها را که با پنجه های عظیم خود از کلنی محافظت می کنند مراقبت می کنند. بیشتر سربازان مرد هستند.

دوستداران آکواریوم از نگه داشتن میگوها صرف نظر کرده اند چون انفجار صوتی این موجودات کوچک به راحتی باعث ترک شیشه آکواریوم می شود.

نکته شگفت انگیز دیگر در مورد این موجودات شگفت انگیز این است که زیردریایی ها برای پنهان کردن در میان بس تر میگو به دام می افتند تا از ردیاب صوتی پنهان شوند. ظاهرا سر و صدایی که ایجاد می کنند آنقدر زیاد است که زیردریایی های دیگر با استفاده از ردیاب صوتی، صداهای دیگر را غیر ممکن می سازند.

میگو توانایی معکوس کردن چنگال را دارد. وقتی چنگال از بین می رود دست یک چنگال کوچک تر جایگزین خواهد کرد.

میگو اغلب ارتباط هم زیستی با (ماهی)را به اشتراک می گذارد. ماهی چشم خوبی دارد و در نتیجه، به میگو و هر شکارچی دیگری که در حال نزدیک شدن به شکار است هشدار می دهد

 

میگو پیستول ، موجودی بند انگشتی که بلندترین صدای جهان را دارد

3.217
این مطلب مفید بود ؟116
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی