تولد
نشانه ها و درمان بیماری های پروستات
بسیاری از مردم در سرتا سر دنیا از “بیماری های پروستات” رنج میبرند در حالی که این بیماری از درصد بالایی از شانس درمان برخوردار میباشد.

انواع بیماری های پروستات و علل و علائم آنها

 درست است که مشکلات پروستاتی بعد از 50 سالگی رایج هستند، اما خبر خوب این است که کارهای زیادی می توانید برایش انجام دهید ؛ بی مقدمه در این بخش از سلامت نمناک به معرفی انواع بیماری پروستات و مشکلات مربوط به آن می پردازیم.

پروستات چیست؟

پروستات یک غده کوچک در مردان است که به ایجاد منی کمک می کند. درست زیر مثانه در مقابل راست روده واقع شده است، در اطراف لوله ای است که ادرار و منی را از بدن بیرون می ریزد.

با بزرگ شدنتان، بزرگ تر می شود. اگر پروستات شما خیلی بزرگ شود می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

 مشکلات مشترک:

در این بخش از سلامت نمناک چند نمونه از مشکلات پروستات معرفی شده است تا شما با داشتن اطلاعات کافی در مواقع لازم اقدام به درمان کنید.

 سرطان پروستات

علائم هشدار دهنده سرطان پروستات

مشکل پروستات اولیه، یا BPH:

مشکل پروستات اولیه، یا BPH که در مردان مسن بسیار رایج است ؛ این به آن معنی است که پروستات شما بزرگ شده است اما سرطانی نیست. درمان ها برای BPH، عبارتند از:

 مراقب بودن:

اگر علائم بیماری شما خیلی بد نیستند، ممکن است پزشکتان به شما بگوید که صبر کنید و ببینید که مشکلاتان وخیم تر می شود یا خیر. پزشکتان به شما خواهد گفت که به طور مرتب برای معاینه مجدد باز گردید.

درمان های پروستات

راه های درمان بیماری های پروستات

جراحی پروستات:

اگر هیچ مورد دیگر برایتان کار نکرده است، ممکن است پزشک شما جراحی را برای کمک به جریان ادرار پیشنهاد کند.

داروهای بیماری پروستات:

داروها می توانند به کاهش پروستات و یا انقباض ماهیچه های در نزدیک پروستات شما کمک کنند.

درمان های دیگر بیماریهای پروستات:

گاهی اوقات امواج رادیویی، مایکروویو یا لیزر برای درمان مشکلات مجاری ادراری پیشنهاد می شوند این، روش های مختلفی برای کاهش بافت پروستات استفاده می کنند.قارچ باکتری پروستاتی حاد معمولا از یک عفونت باکتریایی به طور ناگهانی آغاز می شود.اگر تب، لرز یا درد را نیز علاوه بر علائم پروستات خود دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.بیشتر موارد می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند ؛ همچنین ممکن است برای کمک به درد یا ناراحتی به دارو نیاز داشته باشید.

داروهای پروستات

 درمان دارویی برای بیماری های پروستات

باکتری پروستات مزمن نوعی عفونت است که دوباره و دوباره باز می گردند و درمان این مشکل نادر می تواند مشکل باشد.گاهی اوقات، مصرف آنتی بیوتیک برای مدتی طولانی می تواند کارساز باشد. با پزشک خود درباره چیزهای دیگری صحبت کنید که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.مشکل پروستات مزمن، که هم چنین سندروم درد مزمن لگن هم نامیده می شود، یک مشکل پروستات متداول است. این می تواند باعث درد در پایین کمر، در ناحیه کشاله ران و یا نوک آلت تناسلی مردان شود.

درمانش ممکن است نیازمند ترکیبی از داروها، جراحی و تغییر سبک زندگی باشد ؛ حتما ً درباره عوارض جانبی احتمالی درمان با پزشک خود صحبت کنید.

نشانه های بیماری پروستات

 نشانه های سرطان پروستات و راه های درمان آن

نشانه های مشکلات پروستات:

اگر این علائم را دارید به پزشک خود مراجعه کنید:

نیاز شدید به ادرار مکرر.

باید در طول شب چندین بار از خواب بیدار شوید تا ادرار کنید .

خون در ادرار یا منی.

درد در هنگام ادرار کردن .

انزال دردناک.

درد و یا سفتی مکرر در پایین کمر، باسن، لگن یا ناحیه مقعد و یا بالای ران.

چکه کردن ادرار.

درمان سرطان پروستات

نشانه های سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات در میان مردان آمریکایی رایج است ؛ شانس شما برای ابتلا به سرطان پروستات می تواند تحت تاثیر موارد زیر قرار بگیرد:

سن: مردان بالاتر از 50 سال ریسک بیشتری دارند .

نژاد: سرطان پروستات در میان مردان آفریقایی-آمریکایی رایج است و پس از آن در مردان اسپانیایی و بومی آمریکایی.مردان آسیایی-آمریکایی کم ترین میزان سرطان پروستات را دارند.

تاریخچه و سابقه خانوادگی: اگر پدر یا برادر شما سرطان پروستات دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که به آن مبتلا شوید.

رژیم غذایی: خطر سرطان پروستات می تواند برای مردانی که رژیم های غذایی با چربی بالا را می خورند بیشتر باشد.

 علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات از اولین نشانه تا آخرین درمان

تشخیص سرطان پروستات:

برای اینکه بفهمید علائم پروستات دارید، پزشک شما درباره مشکلات پزشکی گذشته و تاریخچه پزشکی خانواده تان سوال هایی خواهد کرد و پزشک همچنین یک تست فیزیکی انجام خواهد داد. در طی این آزمایش، پزشک یک روکش روی بیضه شما می کشد تا این موارد پروستات شما را بررسی کند:

  • اندازه، سفتی، و بافت پروستات.
  • وجود ناحیه سخت، توده، یا رشد فراتر از پروستات.
  • هر گونه درد ناشی از لمس کردن یا فشار دادن به پروستات.
  • می تواند از شما بخواهد که آزمایش ادرار بدهید.

پزشک شما همچنین ممکن است یک تست خون برای چک کردن سطح آنتی ژن خاص پروستات ( PSA ) انجام دهد. سطوح PSA می تواند در مردان با یک غده پروستات بزرگ یا سرطان پروستات در مردان بالا باشد. همچنین برای شما ممکن است یک تست سونوگرافی نیز تجویز شود. اگر آزمایش ها نشان دهند که ممکن است سرطان داشته باشید، پزشکتان شما را به یک متخصص سرطان پروستات معرفی خواهد کرد. دکتر نمونه های بافت کوچکی را از چندین ناحیه در غده پروستات خواهد گرفت.

بیماری های پروستات

چه کسانی در معرض سرطان پروستات هستند

درمان سرطان پروستات:

درمان سرطان پروستات به این بستگی دارد که آیا سرطان در بخشی از پروستات قرا دارد یا همه پروستات، و یا به بخش های دیگر بدن سرایت کرده است یا خیر.هم چنین به سن و سلامت کلی شما نیز بستگی دارد ؛ با پزشک خود در مورد بهترین انتخاب درمانی برای شما و تاثیرات جانبی احتمالی درمان صحبت کنید.

درمان سرطان پروستات ممکن است :

مراقب بودن:

اگر علائم بیماری شما خیلی بد نیستند، ممکن است پزشکتان به شما بگوید که صبر کنید و ببینید که مشکلاتان وخیم تر می شود یا خیر.پزشکتان به شما خواهد گفت که به طور مرتب برای معاینه مجدد باز گردید. داروها. داروها می توانند به کاهش پروستات و یا انقباض ماهیچه های در نزدیک پروستات شما کمک کنند ؛ جراحی. اگر هیچ مورد دیگر برایتان کار نکرده است، ممکن است پزشک شما جراحی را برای کمک به جریان ادرار پیشنهاد کند.

اشعه درمانی:

در این درمان از تشعشع برای کشتن سلول های سرطانی و تومور کوچک استفاده می شود. تشعشع ممکن است از یک دستگاه اشعه ایکس و یا از قرص های کوچک رادیو اکتیو که در داخل یا نزدیک به تومور قرار گرفته اند، حاصل شود.

اشعه درمانی سرطان پروستات

سرطان پروستات چقدر خطرناک است؟

هورمون درمانی:

مردانی که درمان های دیگری را مثل درمان تشعشع انتخاب کردند و انجام دادند نیز ممکن است با داروها درمان شوند تا بدنشان از تولید تستوسترون نگه داشته شود و هم اگر به نظر می رسد که سرطان باز می گردد، این کار انجام می شود. هورمون درمانی نیز می تواند برای سرطان پروستاتی به کار رود که از پروستات به بدن پخش شده باشد.

بزرگ شدن خوش خیم پروستات چیست؟ و چه علائمی دارد؟

به طوری طبیعی در مردان جوان، سایز پروستات تقریبا به اندازه ی یک گردو است اما با افزایش سن اندازه ی آن تغییر کرده و افزایش می یابد .به این افزایش اندازه، بزرگ شدن خوش خیم پروستات BPH)) گفته می شود . براساس گزارشات این تغییر سایز از سن 30 سالگی آغاز می شود و اغلب موارد بعد از 50 سالگی علائم پدیدار می شوند و علائمی دارد که شامل:

مشکلاتی در ادرار کردن :جریان ادرار آهسته شده و تکرر ادرار ایجاد می شود که به خصوص بیشتر در شبها رخ می دهد .

احتباس ادراری و مشکلات جدی تری مانند عفونت مجاری ادراری و یا انسداد کامل پیشابراه و آسیب به کلیه ها نیز در مواردی ممکن است ایجاد شود.

بیماری های پروستات و درمان

 سرطان پروستات و آنچه مردان باید بدانند

التهاب پروستات چیست و چه علائمی دارد؟

یکی دیگر از بیماری های پروستات التهاب این غده است این بیماری بیشتر در مردان جوان تا میانسال رخ می دهد که علائمی دارد شامل:

متناوباً درد ایجاد می شود اما تشخیص آن به دلیل اینکه علائم، در افراد مختلف متفاوت است، چندان ساده نیست

سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن.

کاملاً خالی نشدن مثانه

البته این نشانه ها و علائم در بیماریهای دیگر نیز دیده می شود .10 تا 12 درصد از مردان این علائم را تجربه می کنند و به دلیل مشابه بودن علائم است که تشخیص التهاب پروستات مشکل می شود.

 

علائم انواع بیماری پروستات از سرطان تا التهاب و بزرگ شدن پروستات

4.1243
این مطلب مفید بود ؟20142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ک
برچسب : پروستات
وبگردی