ماسک گوجه فرنگی
گوجه فرنگی برای انواع پوست صورت خواص بسیار زیادی دارد و ساخت ماسک آن با مواد طبیعی دیگر به درمان انواع مشکلات پوستی کمک می کند.

ماسک گوجه فرنگی برای انواع مختلف پوست‌های صورت

ماده‌ای معجزه آسا برای پوست شما داریم. گوجه فرنگی! اگر گوجه فرنگی را شگفت آور نمی دانید، صبر کنید تا آن را امتحان کنید و نتایجش را مشاهده کنید.

این میوه حاوی مواد مغذی عالی مانند ترکیبات فنولی، کاروتنوئید، اسید فولیک و ویتامین C است. فواید آن را در مطلب خواص گوجه فرنگی در بخش سلامت نمناک کامل توضیح دادیم که برای یادآوری خواص آن برای پوست را بازگو کرده ایم که به شرح زیر است.

فواید گوجه فرنگی برای پوست

 • فعالیت‌های آنتی اکسیدان و آنتی تیروسیناس‌ها اغلب برای روشن شدن رنگ و همچنین حفاظت از پوست در مقابل آسیب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • هنگامی که به طور روزانه اعمال شود، اثرات ضد پیری دارد و خطوط ظریف، چین و چروک و لکه‌های سنی را محو می‌کند.
 • شامل لیکوپن است که در مقابل فتودمیج‌ها حفاظت می‌کند.
 • ویتامین C تولید کلاژن و الاستین پوست را بهبود می‌بخشد و آن را انعطاف‌پذیر و سفت می‌سازد.
 • خمیر گوجه فرنگی طبیعتا ضد باکتری و ضد قارچ است.
 • میزان PH پوست را متعادل می‌کند، که به نوبه خود روغن طبیعی تولید شده توسط پوست را متعادل می‌کند.
 • سلول‌های مرده را از بین می‌برد و منافذ را می‌بندد.

با چنین دامنه وسیعی از مزایا، گوجه می‌تواند برای انواع مختلف پوست‌ها و برای حل مشکلات مختلف پوستی مورد استفاده قرار گیرد. حتما الان دوست دارید بدانید که چگونه می‌توانید از گوجه برای صورتتان استفاده کنید. در این قسمت از نمناک راه‌های استفاده از گوجه فرنگی برای انواع مختلف پوست‌ها و مسائل مختلف آن وجود دارد.

ماسک گوجه فرنگی

درمان مسائل پوست با این ماسک‌های صورت گوجه فرنگی

1. ماسک صورت گوجه فرنگی برای آکنه:

مواد لازم:

 • 1/2 گوجه فرنگی
 • 1 قاشق چای خوری روغن جوجوبا
 • 3-5 قطره روغن درخت چای

دستورالعمل:

خمیر گوجه را با روغن‌ها مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید و این مخلوط را روی صورتتان بمالید و بگذارید 10_15 دقیقه بماند و بعد با آب ولرم بشویید و سپس با آب سرد شستشو دهید و این کار را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

نکته: روغن جوجوبا به راحتی جذب پوست می‌شود و آن را هیدراته می‌کند. این ماده، روغن اضافی که توسط پوست تولید می‌شود را کنترل می‌کند و منافذ را مسدود می‌کند، روغن درخت چای ضد عفونی کننده است که عفونت و آکنه حاصل را از بین می‌برد.

2. ماسک گوجه فرنگی برای لکه صورت:

مواد لازم:

 • 2 قاشق سوپ خوری خمیر گوجه فرنگی
 • 1 قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل:

مخلوط عسل و خمیر گوجه فرنگی را روی صورت خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا خشک شود و سپس با آب ولرم بشویید و از این روش 2 بار در هفته استفاده کنید.

نکته: در حالی که گوجه فرنگی لکه‌ها را روشن می‌کند، عسل با تامین مواد مغذی ضروری و آنتی اکسیدان‌ها به فرآیند درمان کمک خواهد کرد.

3. ماسک صورت گوجه فرنگی برای جوش‌های سر سیاه:

مواد لازم:

 • 1-2 قاشق سوپ خوری خمیر گوجه فرنگی
 • 1 قاشق سوپ خوری بلغور جو
 • 1 قاشق سوپ خوری ماست ساده

دستورالعمل:

ماست و خمیر گوجه فرنگی را مخلوط کنید و سپس به آرامی جو را به مخلوط اضافه کنید و آن را به آرامی گرم کنید و به خوبی مخلوط کنید و زمانی که خنک شد، این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید تا برای 15 دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید و از این روش 2 بار در هفته استفاده کنید.

نکته: بلغور جو به عنوان یک تمیز کننده عمیق عمل می‌کند و تمام ناخالصی‌های موجود در منافذ را از بین می‌برد. ماست دارای اسید لاکتیک است که با بیرون کشیدن سلول‌های مرده در این فرایند پاکسازی کمک می‌کند و وقتی منافذ تمیز باشند، جوش‌های سر سیاه محو خواهد شد.

4. ماسک صورت گوجه فرنگی برای پوست‌های ترکیبی:

مواد لازم:

 • 1 قاشق سوپ خوری خمیر گوجه فرنگی
 • 1 قاشق سوپ خوری آووکادو له شده

دستورالعمل:

هر دو ماده را مخلوط کرده و آن را روی صورت تان بمالید و سپس بعد از 10 دقیقه بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید و می‌توانید این کار را تا 2 بار در هفته انجام دهید.

نکته: ویژگی‌های سفت کنندگی گوجه فرنگی، تولید روغن در پوست را متعادل خواهد کرد. آووکادو شامل مرطوب‌کننده و مواد مغذی است که پوست شما را سالم نگه می‌دارد و همچنین فرآیند سالخوردگی پوست را با تامین ویتامین C و E کاهش می‌دهد.

ماسک گوجه فرنگی و آووکادو

5. ماسک گوجه فرنگی برای سیاهی دور چشم:

مواد لازم:

دستورالعمل:

مخلوط را با دقت بر ناحیه زیر چشم بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا خشک شود و سپس آن را آبکشی کنید و این کار را 1_2 بار برای گرفتن نتایج سریع انجام دهید.

نکته: چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت پوست نمناک گفته شد، خمیر گوجه فرنگی دارای خواص ضد عفونی کننده پوستی است که تیرگی زیر چشم‌ها را روشن می‌سازد و همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی است که پوست را جوان می‌کند و علائم سالخوردگی را نیز کاهش می‌دهد.

توجه: مراقب باشید که این ژل را به چشمان خود نزنید که اگر اتفاق افتاد، به طور کامل با آب تمیز چشمانتان را بشویید.

6. ماسک گوجه فرنگی برای پوست خشک:

مواد لازم:

دستورالعمل:

گوجه فرنگی را به دو قسمت برش دهید و آب یک نصف اش را در کاسه فشار دهید و بعد روغن زیتون را اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید و این مخلوط را روی صورت خود بمالید و بگذارید 15_20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید و این کار را 2 بار در هفته انجام دهید.

نکته: این ماسک، پوست شما را نرم و مرطوب می‌کند زیرا روغن زیتون حاوی اسید‌های چرب ضروری است که پوست را تغذیه می‌کنند و خشکی را به راحتی از بین می‌برند.

7. ماسک صورت گوجه فرنگی برای رنگ دهی فوری:

مواد لازم:

 • 1 عدد گوجه فرنگی
 • 2 قاشق سوپ خوری پودر چوب صندل
 • کمی زردچوبه

دستورالعمل:

گوجه فرنگی را نصف کنید و دانه‌ها را تفکیک کنید و پودر زردچوبه و پودر چوب صندل را به نیمی از گوجه فرنگی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید و بعد این خمیر را به طور مساوی روی صورت خود بمالید و اجازه دهید حدود 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید و از دیدن نتیجه در روز اول شگفت زده خواهید شد و برای دیدن بهترین نتایج می‌توانید یک روز درمیان این کار را انجام دهید.

نکته: چوب صندل اغلب در محصولات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به درخشش پوست کمک کند. هر تغییر رنگی را از بین می‌برد و پوست شما را نرم می‌کند و زردچوبه هم به عنوان تقویت کننده رنگ شناخته شده است.

8. ماسک صورت گوجه فرنگی برای لکه‌های سیاه

مواد لازم:

 • 1 قاشق چای خوری خمیر گوجه فرنگی
 • 3-4 قطره آب لیمو

دستورالعمل:

آب لیمو را به خمیر گوجه فرنگی اضافه کنید و خمیر را به قسمت آسیب دیده اعمال کنید و بگذارید برای 10_12 دقیقه بماند تا خشک شود و سپس با آب ولرم آبکشی کنید و بعد پوستتان را خشک کنید و سپس مرطوب‌کننده بزنید و این کار را 1_2 بار در روز تکرار کنید.

نکته: ویژگی‌های سفید کنندگی گوجه فرنگی با ویژگی‌های مشابه آب لیمو برای سرعت بخشیدن به روشن شدن لکه‌های تیره، تقویت می‌شود.

درمان انواع مشکلات پوستی

9. ماسک گوجه فرنگی برای پوست چرب:

مواد لازم:

 • 1/2 گوجه فرنگی
 • 1/4 خیار

دستورالعمل:

آب گوجه فرنگی را در داخل یک کاسه بریزید و خیار رنده یا له شده را اضافه کنید.

این مخلوط را با کمک پنبه و یا با دست خود به صورتتان بمالید و بعد از 15_20 دقیقه آن را بشویید و این کار را می‌توانید 2 بار در هفته انجام دهید.

نکته: خیار پوست را روشن کرده و pH آن را متعادل می‌کند و همچنین منافذ پوست را می‌بندد که معمولاً زمانی که پوست چرب دارید، باز می‌شوند. این پک پوستی نیز به جلوگیری از آکنه کمک خواهد کرد زیرا پوست را عاری از روغن نگه می‌دارد.

10. ماسک صورت گوجه فرنگی برای پوست‌های تیره:

مواد لازم:

 • 1 عدد گوجه فرنگی کوچک
 • 1 قاشق چای خوری ماست
 • 2 قاشق سوپ خوری آرد
 • 1/2 قاشق چای خوری عسل
 • کمی زردچوبه

دستورالعمل:

گوجه فرنگی را به طور کامل له کرده و تمام مواد لازم را برای به دست آوردن خمیری نرم مخلوط کنید و آن را روی پوستتان بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا خشک شود و سپس آن را با آب بشویید و از این روش 1_2 بار در هفته استفاده کنید.

نکته: آرد گرم که معمولاً در هند، بسان نامیده می‌شود، سلول‌های مرده را حذف می‌کند و پوست شما را روشن‌تر خواهد کرد و تمام اجزای این پک پوست را نرم، سالم و درخشان می‌کنند.

11. ماسک صورت گوجه فرنگی برای از بین بردن منافذ باز:

مواد لازم:

 • 1 قاشق سوپ خوری گل رختشویی
 • 1-2 قاشق سوپ خوری آب گوجه فرنگی

دستورالعمل:

خمیری از این مواد اولیه درست کنید و روی صورت خود بمالید و پس از خشک شدن یا پس از 10 دقیقه آن را با آب گرم بشویید و سپس صورتتان را خشک کرده و از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

این ماسک صورت را هر 3-4 روز یکبار اعمال کنید.

نکته: گل رختشویی حفره‌های مسدود شده را از بین می‌برد و تاثیر شدیدی بر سفت شدن آنها دارد.

12. ماسک صورت گوجه فرنگی برای از بین بردن رنگ برنزه پوست:

مواد لازم:

 • 1 عدد گوجه فرنگی
 • 1 قاشق سوپ خوری آب لیمو
 • 1 قاشق سوپ خوری ماست بدون طعم

دستورالعمل:

گوجه فرنگی را دو قسمت کنید و آب یکی از نیمه‌ها را با فشار دادنش بگیرید و آب لیمو و ماست را به این مخلوط اضافه کنید و آن را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 15 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.

برای گرفتن بهترین نتیجه این پک را روزانه و یا حداقل یک روز درمیان اعمال کنید.

نکته: خاصیت سفید کنندگی تمام این سه جز در پاک کردن برنزگی آفتاب واقعاً خوب عمل می‌کند و ماست همچنین پوست را با مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی اش تغذیه می‌کند.

13.ماسک گوجه و شکر بهترین ماسک برای رفع لک‌های سیاه پوست

همانطور که در بخش سلامت نمناک و در مطلب معرفی تمام ماسک‌های زیبایی پوست صورت با گوجه فرنگی گفته شده است برای رفع لک‌های سیاه پوست، رفع دانه‌های سر سیاه و شفافیت پوستتان، برشی از گوجه را بردارید، در ظرفی کمی شکر بریزید و این برش گوجه را در شکر بزنید و آن را روی پوست بگذارید و به حالت دورانی روی پوست ماساژ دهید. بعد از 10 دقیقه صورت خود را با آب بشویید.

همچنین شما می‌توانید نیمی از گوجه فرنگی خرد شده را با 1 قاشق چایخوری ماست و 2 قاشق چای خوری شکر ترکیب کنید و این مخلوط را بر روی پوست به صورت دورانی ماساژ دهید. سپس بعد از گذشت 10 دقیقه و خشک شدن اسکراب، صورتتان را با آب بشویید. این مخلوط به علت داشتن گوجه فرنگی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید می‌باشد، لک و تیرگی‌های پوست را برطرف می‌کند و به علت اسید لاکتیک موجود در ماست، منافذ باز پوست تان را می‌بندد و شکر نیز مانند یک لایه بردار ملایم عمل می‌کند.

دستورالعمل چند ماسک فوری و راحت با گوجه فرنگی

1. ماسک گوجه فرنگی برای خلاص شدن از جوش صورت و آکنه

گوجه فرنگی می‌تواند برای درخشان کردن پوست استفاده شود وهمچنین از بسیاری از مشکلات پوستی نظیر آکنه و جوش جلوگیری می‌کند. برای اینکه از بروز آکنه بر روی پوست جلوگیری نمایید هر روز بر روی صورت خود، تکه‌های گوجه فرنگی را قرار دهید.

برای درمان جوش و خلاص شدن از شر آنها، به مدت 15 دقیقه نیمی از گوجه فرنگی را روی پوست با حرکت دورانی بمالید.

گوجه فرنگی برای جوش

2. ماسک گوجه فرنگی برای بسته شدن منافذ پوست

برای بسته شدن منافذ پوست 1 قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با 4 قطره آب لیمو مخلوط کنید و بر روی منافذ باز پوست قرار دهید.

3. پاکسازی پوست صورت با ماسک گوجه فرنگی

برای پاکسازی پوست صورت خمیری از گوجه فرنگی با دانه و آووکادو (بدون هسته) تهیه کنید و روی صورت بزنید و این ماسک را پس از 20 دقیقه بشویید.

4. ماسک گوجه یک خنک‌کننده عالی

با مخلوط کردن ماست و گوجه فرنگی یک پوره نرم تهیه کنید و آن را 10 دقیقه به عنوان یک خنک‌کننده زیربغل، صورت و گردن استفاده کنید و سپس بشویید.

5. ماسک گوجه فرنگی برای پوست‌های چرب

برای کاهش چربی پوست و بسته شدن منافذ باز آن تنها کافی است قبل از خواب از ترکیب آب گوجه فرنگی و آب خیار، استفاده نمایید.

6. پوست صاف و درخشان با ماسک گوجه

برای اینکه پوست صاف و درخشانی داشته باشید،مخلوط گوجه فرنگی له شده با کمی عسل را در طول شب بر روی پوست خود قرار دهید.

برای داشتن پوستی طبیعی و درخشان گوجه فرنگی را با شیر مخلوط کنید و 2 بار در روز بنوشید.

7. لایه برداری پوست با ماسک گوجه و دانه‌های ذرت

اگر می‌خواهید سلول‌های مرده پوست را لایه برداری نمایید تا پوست شفاف تری داشته باشید، دانه‌های ذرت و گوجه فرنگی له کنید و این مخلوط را روی پوست خود ماساژ دهید.

8. ماسک گوجه فرنگی مفید برای انواع سوختگی

آب گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است و علائم آفتاب سوختگی را درمان می‌کند. هنگام آسیب یا سوختگی پوست بر اثر بخار یا آشپزی از دوغ به همراه آب گوجه فرنگی استفاده نمایید.

9. رفع خستگی با حمام گوجه فرنگی

برای رفع خستگی می‌توانید 900 گرم گوجه فرنگی را له کرده و روی همه اندام خود بمالید و بدین طریق حمام گوجه فرنگی بگیرید.

10. زیبایی پاها با ماسک گوجه فرنگی

اگر می‌خواهید انگشتان پای شما زیبا و نرم شود، هر روز انگشتان پای خود را با گوجه فرنگی به شکل کلاه و به مدت 1 ساعت بپوشانید.

نکته: علاوه بر استفاده از گوجه فرنگی در ماسک‌های صورت، خوردن آن نیز فواید زیادی دارد. البته در صورتی که گوجه فرنگی به طور منظم در رژیم غذایی شما گنجانده شود، خواصش بر روی پوست شما منعکس خواهد شد. از رژیم غذایی سالم، حاوی گوجه فرنگی استفاده کنید تا بیشترین مزایا حاصل از این میوه شگفت انگیز را به دست آورید.

بیش از 20 ماسک گوجه فرنگی برای زیبایی باورنکردنی پوست

4.4353
این مطلب مفید بود ؟31142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : hairbuddha / bellatory / india / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی