نمناک سرگرمیگوناگون امسال چگونه به دوستانم عید را تبریک بگویم؟
تبریک عید ، پیام تبریک عید نوروز
در ایام نوروز همه با ارسال پیام به دوستان و آشنایان خود عید را تبریک می گویند اما این پیام های تبریک عید چگونه باید باشد؟

تبریک عید به دوستان

نزدیک سال نو که می شود، بیشتر از پول نوی عیدی، پیام تبریک عید است که دست به دست می شود. اگر دوست دارید پیام تبریک تان واقعا خوانده شود، و شبیه آن هدیه ای نشود که «وانکرده پس فرستاد»، خوب است برای نوشتن پیام تبریک کمی حوصله به خرج دهید، چون پیامی که از دل برآید، بر دل می نشیند. پیام های فله ای نفرستید و هر پیام را درست به قامت خودتان و کسی که پیام را برایش می فرستید بدوزید.

برای فرستادن پیام تبریک عید یادتان باشد:


ابتکار به خرج دهید
تا جایی که می توانید پیام ها را فوروارد نکنید. دیدن پیام های تکراری، مخصوصا آنهایی که از سال های قبل باقی مانده و حالا حسابی بیات شده، آن هم در اولین روزهای سال که همه چیز بوی تازگی می دهد، واقعا کسالت آور است. پس سال نو را با حال نو و پیام نو شروع کنید و از این «تکرار طوطی وااار» دست بردارید. باور کنید مرحوم فریدون مشیری هم اگر زنده بود، به جای «نرم نرمک می رسد اینک بهار» یک شعر جدید برای تبریک عید می سرود.

 

تبریک عید

چگونه نوروز را تبریک بگوییم؟

 
خودتان باشید
اگر تمام سال را با یک عصای قورت داده با همکاران تان صحبت کرده اید، سال نو را با یک پیام تبریک سرکاری شروع نکنید. برعکس، اگر تا می آیید دو کلمه قلمبه سلمبه بگویید تپق می زنید، سعی کنید از این جور کلمه ها در تبریک تان به کار نبرید. بگذارید مخاطب شما حس کند این کلمات واقعا از دهان شما خارج شده اند. به جای عبارت های درهم و برهم، مثل «باز نسیم گوارای گیسوان مشک بوی بته های گلاب را با آهنگ موزون تکان می دهد»، از عبارت های ساده روزمره خودتان استفاده کنید.
حدود را نگه دارید
اگر پیام شما دوز بالایی از صمیمیت یا عشق یا بامزگی دارد، موقع فرستادن آن به فهرست مخاطبان کمی احتیاط به خرج دهید و جلوی نام بزرگ ترهای فامیل، استادان، آشنایان یا همکارانی که هنوز با آنها دخترخاله/پسرخاله نشده اید، یک علامت خطر بگذارید. بهتر است دور پیامی را که با «چند سال و چند عید باید از عمر تو بگذره تا آدم بشی؟» شروع می شود، خط بکشید؛ حتی اگر آخرش به این ختم می شود که «یک سال از عمرت گذشت، ولی باز تو همونی که بودی فرشته دوست داشتنی».

 

تبریک عید

چگونه نوروز را تبریک بگوییم؟

 
فله ای نفرستید
لازم نیست حتما تمام تبریک هایی که می فرستید با هم متفاوت باشند، اما اگر هر پیام را جداگانه بفرستید و اسم دریافت کننده را هم بنویسید (پریسا جان، یا علی جان)، طرف مقابل می فهمد که برای نوشتن اسم او چند لحظه وقت گذاشتید و باور می کند که موقع نوشتن پیام به یادش بوده اید و به او فکر کرده اید. اگر وقت و حوصله تان اجازه می دهد، می توانید یک آرزوی اختصاصی هم داشته باشید، مثلا آرزوی سالی خوب در کنار همسر برای متاهل ها، یا آرزوی موفقیت برای دوستی که وارد دنیای کار شده.
به موقع بفرستید
بعضی ها هولند و از شب یلدا شروع می کنند:«یادت باشد نفر اولی که سال نو رو تبریک گفت من بودم». بعضی ها هم از قافله عقبند و موقعی که دیگران دارند از سیزده به در برمی گردند، تازه یادشان می افتد تبریک عید بفرستند. بعضی ها هم فکر می کنند همه مثل خودشان شب زنده دار یا سحرخیزند با پیامک های 2 نصفه شب یا 5 صبح دیگران را غافلگیر می کنند. شما مثل آنها نباشید. 

 

تبریک عید

چگونه نوروز را تبریک بگوییم؟

 

پیام صوتی بفرستید
 امکان جالبی که بعضی نرم افزارهای پیام رسان مثل تلگرام دارند، امکان ارسال پیام صوتی است. از تماس صوتی راحت تر و کم هزینه تر است (لازم نیست متقابلا حال و احوال مرغ و خروس ها را هم بپرسید)، و از پیام کتبی خودمانی تر و انرژی بخش تر. حتی ممکن است بخواهید به ضبط ویدئو و ارسال پیام تصویری هم فکر کنید، مخصوصا اگر در سفر هستید و در یک جای هیجان انگیز به سر می برید.

اصلا پیام تبریک عید نفرستید
اگر مقصودتان از فرستادن پیام این است که از تبریک حضوری یا تلفنی شانه خالی کنید، گاهی لازم است تجدید نظر کنید. یادتان باشد صمیمانه ترین پیام کتبی هم نمی تواند جای یک مکالمه کوتاه و احوالپرسی مختصر را بگیرد. برای آنها که واقعا دوستشان دارید، مخصوصا اگر مدتی ست از هم بی خبرید، بیشتر مایه بگذارید. مطمئن باشید شنیدن صدای عزیزان در روز عید حال تان را خوب می کند.

امسال چگونه به دوستانم عید را تبریک بگویم؟

برگرفته از فردا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 13 7
نظر کاربران
محمد

محمد

سلام... ممنون خیلی مفید و واقع بینانه بود .

پاسخ دادن 4 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف