عمل جراحی

مرگ مرد بوکانی از ترس عمل جراحی!

تاریخ انتشار : 21 مرداد 1397کد مطلب : 53886زمان مطالعه : 3 دقیقه
مرد بوکانی برای جراحی از بوکان راهی تهران شد ولی ساعتی بعد از عمل جراحی جان خود را از دست داد.

مرگ مرد میانسال بوکانی از ترس عمل جراحی

ایران: مرد میانسال که برای جراحی کلیه از شهرستان بوکان راهی تهران شده بود، ساعاتی بعد از عمل جراحی به دلیل بی توجهی پرستاران گرفتار ایست قلبی شد و جان باخت. 

10 شهریور سال پیش گزارش مرگ مشکوک مرد 42 ساله ای در یک بیمارستان دولتی به مأموران کلانتری 102 پاسداران و بازپرس کشیک قتل دادسرای جنایی تهران اعلام شد.

با حضور تیم تحقیق در محل معلوم شد بیمار که «رضا» نام داشت به دلیل وجود توده ای در کلیه راستش، برای جراحی به اتاق عمل برده شده بود، اما بعد از انتقال به بخش به دلیل نامعلومی دچار ایست قلبی و مرگ شده است.بدین ترتیب جسد با دستور بازپرس برای معین کردن دلیل دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت و تحقیقات شروع شد. 

شکایت از دو پزشک و کادر پرستاری 

خانواده «رضا» که کیلومترها راه طی کرده و به امید نجات بیمارشان از آذربایجان غربی راهی تهران شده بودند، پس از مرگ وی از دو پزشک بخش ارولوژی بیمارستان و دستیارش و همچنین پرستاران شیفت شکایت کردند. برادر «رضا» در این باره گفت:«ما هشتم شهریور از بوکان راه افتادیم. «رضا» درد شدیدی در کلیه راستش داشت.

به همین دلیل مستقیم به بیمارستان رفتیم و پزشکان بعد از معاینه برادرم، «رضا» را بستری و با تشخیص وجود توده و احتمال سرطان، عصر همان روز او را به اتاق عمل بردند و کلیه راستش را برداشتند. دکتر از نتیجه عمل راضی بود و «رضا» را به بخش آوردند.

حالش خوب بود و چند کلمه ای هم حرف زدیم ولی آخر شب بناگاه دچار مشکل تنفسی شد و با اینکه تیم پزشکی یک بار موفق به احیایش شدند ولی به خاطر ایست قلبی جان باخت. او قبل از این اتفاق با من حرف زد و حالش خوب بود و من پزشکان و پرستاران بخش را در مرگ او مقصر می دانم و از آنها شکایت دارم.» 

با تکمیل تحقیقات، پرونده به شعبه نهم دادسرای ناحیه 19 تهران(رسیدگی به جرایم پزشکی، دارویی) ارسال شد و مورد رسیدگی قرار گرفت. به درخواست بازپرس پرونده، اواسط آبان کمیسیون سه نفره با حضور متخصص پزشکی قانونی و دو متخصص ارولوژی برای بررسی قصور پزشکی کادر درمانی بیمارستان(دو پزشک و دو پرستار) تشکیل شد.

اعضای این کمیسیون پس از بررسی شواهد و مدارک و شنیدن اظهارات طرفین و همچنین تعیین دلیل مرگ که استرس ناشی از عمل جراحی اعلام شده بود، دو پرستار شیفت بخش ارولوژی این بیمارستان را به علت بی توجهی به علایم هشدار دهنده بیمار و گزارش به پزشکان معالج، هر کدام به میزان دو درصد مقصر شناخته و سایر کادر پزشکی را تبرئه کردند.

به این ترتیب کیفرخواست پرونده با عنوان قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی صادر و موضوع برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2 تهران(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارجاع شد.

قاضی شعبه پس از بررسی مستندات پرونده، نظریه کمیسیون تخصصی پزشکی قانونی و اقرار صریح متهمان پرونده، دو پرستار بخش ارولوژی بیمارستان را از جنبه عمومی جرم به پرداخت 10 میلیون تومان جزای نقدی جایگزین یک سال حبس و همچنین هر کدام را به پرداخت دو درصد دیه کامل انسان محکوم کرد.

  انتهای پیام/م

مرگ عجیب مرد میانسال بوکانی از ترس عمل جراحی

54
این مطلب مفید بود ؟40
برچسب : مرگ دلخراش
وبگردی