خود ارضایی

بهترین راه برای ترک خودارضایی زن و مرد متاهل

کد مطلب : 24924تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
عوارض خود ارضایی در زنان و مردان متفاوت است مثلا در مردان باعث تضعیف قوای جسمی، ضعف اعصاب و روان و در زنان باعث بی میلی جنس می شود.

 بهترین راه ترک خودارضایی زن و مرد متاهل 

خودارضایی یک عادت اشتباه محسوب می شود که متاسفانه بسیاری از مردان و زنان مبتلا به آن هستند و ممکن است پس از ازدواج نیز درگیر آن باشند که این اتفاق عملکرد جنسی و رابطه زناشویی آن ها را تحت تاثیر فراوان قرار میدهد. 

زمانی خودارضایی رخ می دهد که فرد با استفاده از فیلمها و عکسهای مجازی اقدام به تحریک خود کند و یک سکس خیالی در ذهن خود ایجاد کند. یکی از دلایلی که پدیده خود ارضایی را در پسران و دختران تشدید می کند مشکل فراگیر عدم دسترسی به جنس مخالف می باشد. این عمل 20 درصد در زنان بیشتر از آقایان اتفاق می افتد ولی عوارض منفی آن بر روح و جسم مردان 50 درصد بیشتر از زن ها مشهود است. 

در این بخش از سلامت نمناک شما کاربران را با دلایل اصلی خودارضایی در زنان و مردان متاهل آشنا می کنیم و در نهایت روشی موثر برای ترک این عمل مخرب و اعتیاد آور معرفی خواهیم کرد.

خود ارضایی

عوامل اصلی خودارضایی مرد متاهل 

جواب دادن به این سوال کمی دشوار است که به چه علت مردان متاهل رو به خودارضایی می آورند به خاطر اینکه دلایل متعددی می تواند منجر به این رفتار انحرافی شود و مهمتر از همه زمانی که عوامل با هم ترکیب می شوند تشخیص را چندین برابر سخت تر می کنند اما سایت نمناک به علل شاخص این عمل پرداخته است.

علل شاخص خودارضایی 

انجام خودارضایی در دوران مجردی این امکان را به مردان متاهل می دهد که بعد از ازدواج نیز دست از این رفتار برندارند که در این صورت می توان اصطلاح «اعتیاد به خود ارضایی» به کار برد. جای تاسف است که بسیاری از مردان با تحلیل های اشتباه خود احساس می کنند که اگر اقدام به ازدواج کنند می توانند خود ارضایی را ترک کنند اما سخت در اشتباه هستند. 

از دیگر دلایل این رفتار «کمال گرایی منفی» می باشد اکثر مردها به خاطر دیدن تصاویر و فیلم های جنسی در دوران مجردی و یا بعد از ازدواج تحت تاثیر روابط جنسی غیر عادی و زنانی با اندام های ویژه و بسیار تحریک کننده قرار گرفته اند و همین امر منجر شده است که دیدگاهی کمال گرایانه به زن و روابط جنسی قائل شوند و در رابطه برقرار کردن با همسر خود یک رابطه بسیار عادی است لذت کافی را نبرده و تحریک لازم را دریافت نکنند بنابراین رو به ارضا شدن با حس کمال گرایی منفی آورده و سعی می کنند با خیال پردازی های فانتزی رابطه جنسی با همان زنان خیالی و ویژه در ذهن خود برقرار کرده و در نهایت عمل خود ارضایی را انجام بدهند. 

عامل سومی که مردان را به خود ارضایی ترغیب می کند این است که زن و مرد ارتباطی صمیمانه و عاطفی با همدیگر ندارند و به هر دلیلی مرد از همسر خود رضایت نداشته و با او بودن در کنار او احساس خوشایندی ندارد که این امر باعث می شود او با دیدن همسرش به خیال پردازی با او تحریک نشده و لذت کافی را نبرد. چنانچه مردی مشکل این چنینی داشته باشد بعد از چند رابطه جنسی سرد و ناقص با زن خود ترجیح می دهد که به سمت خود ارضایی برود. 

وجود اختلالات جنسی در مرد عامل دیگری می باشد که مردان را به سمت خود ارضایی می کشاند آن دسته از مردهایی که اختلالات کارکردی جنسی همچون دیر انزالی، زود انزالی، اختلال نعوظ، بی انزالی و مواردی شبیه به اینها دچار هستند در نتیجه عدم توانایی در ایجاد یک رابطه جنسی لذت بخش با همسر خود به جای اینکه خود را درمان کنند از همسرش خود دوری کرده و روی به خودارضایی می آورند. 

عامل آخری که در رابطه با این موضوع می توان به آن اشاره کرد داشتن یک همسر غیر جنسی می باشد.

در حالت کلی زنان غیر جنسی به سه گروه تقسیم می شوند 

1- اول آن دسته از زنانی که به خاطر علل مختلفی همچون تنبلی، ناآگاهی، افسردگی و... هیچ قدمی برای زیبایی ، معطر کردن بدن و آراستگی خود برنمی دارند. 

2- زنانی که سرد مزاج هستند و هیچ تمایلی به برقراری ارتباط جنسی با همسر خود ندارند. 

3- آن دسته از زنانی که ایجاد ارتباط جنسی با آنها بسیار آزار دهنده و پردردسر است. مثلاً زن هایی که رابطه جنسی را یک عمل زشت و پلید می دانند و یا آن دسته زنانی که مدام در حال ایراد گرفتن از همسر خود هستند و به خوبی و لذت بخش مرد خود را همراهی نمی کنند. در چنین وضعیتی به مرور زمان مردم به انحراف خود ارضایی روی آورده و با وجود این که از عوارض این عمل اطلاع دارد اما آن را ترجیح به یک رابطه سخت و سرد می دهد. 

برای مردان متاهل خودارضایی یک شکست در زندگی مشترک به شمار می رود و عواقبی نظیر قهر ، پرخاشگری، بی اعتنایی به همسر ، ایراد گرفتن را به همراه دارد چراکه قسمتی از احساس مردانگی در مردان وابسته به داشتن یک رابطه جنسی کامل و لذت بخش با همسر است و چنانچه مردی در این امر شکست بخورد غرور مردانگی اش در مقابل همسرش متزلزل می شود.

شکست در رابطه

عوامل اصلی خود ارضایی زن متاهل 

در مورد زنان متاهل نیز شکل گیری این رفتار انحرافی به علل مختلفی بستگی دارد ولی مهمترین عواملی که زنان متاهل را می تواند تحت تاثیر فراوان قرار دهد عبارتند از: 

اولین عامل این است که رابطه جنسی بین زوجین صرفاً به نیازهای جنسی مرد خلاصه شود این اتفاق یکی از دلایل رایجی است که زنان متاهل را ترغیب به خود ارضایی میکند چرا که زن در رابطه جنسی خود اوج لذت را تجربه نکرده به همین خاطر به مرور زمان ذهن و جسم مشتاق انجام این عمل خواهد شد.

 عامل دیگر این است که زن به خاطر ازدواج اجباری ، نزدیکی اجباری ، عدم صمیمیت و رابطه عاطفی با همسر خود از رابطه جنسی طبیعی لذت نبرد و به همین ترتیب زن از لحاظ روحی و روانی دچار مشکل می شود و در نهایت به نوعی سرد مزاجی در رابطه جنسی با همسرش تجربه کند و از آنجایی که نمی تواند غرایز جنسی خود را سرکوب کند بنابراین ترجیح می دهد عمل خود ارضایی انجام دهد. 

دلیل دیگری که می تواند زنان را به سمت خود ارضایی دهد عدم مهارت و اطلاع کافی از چگونگی ارضا شدن شریک زندگیش است. مردی که در رابطه جنسی خود با همسرش مقید به رعایت نکات مطلوب همسرش نباشد و همچنین اطلاعی از علایق او نداشته باشد ممکن است در مدت خیلی کمی او را تا مرز اعتیاد به خود ارضایی ببرد. 

رها شدن زن در رابطه جنسی پیش از اینکه به ارگاسم برسد یکی دیگر از عواملی است که او را مجبور به خود ارضایی میکند. در این حالت مرد پس از ارضاء شدن خود دیگر هیچ توجهی به حالات و نیازهای زن نداشته و به استراحت می پردازد در صورتی که زوجین باید زمان بندی کنند تا برای دستیابی به ارگاسم به درک مشترکی برسند.

 عامل دیگری که در بین بسیاری از خانم ها شایع است توجیه غیر منطقی آنها برای برطرف شدن بعضی از مشکلات خود با خود ارضایی است به عنوان مثال آنها برای اینکه عمل خود ارضایی را انجام دهند این احساس را دارند که خود ارضایی منجر به تسکین و کاهش سردرد میگرنی شان می شود. 

عوارض روحی خودارضایی در مردان متاهل 

آن دسته از مردانی که در زمان بسیار کمی تحریک می شوند و برای اینکه خود را ارضا کنند رو به خود ارضایی می آورند بایستی بدانند که این عمل منجر به افزایش میزان تحریک پذیری می شود بنابراین با انجام این عمل عطش خود را فقط بیشتر می کنند این مردان در آینده و زندگی زناشویی خود به جد دچار مشکل خواهند شد چرا که در رابطه جنسی حقیقی خود تجربه ای از ارگاسم نخواهند داشت به نوعی نمی توانند شریک جنسی خود را نیز به ارگاسم برسانند. مردانی که خودارضایی میکنند دچار سردردهای میگرنی ، عدم تمرکز، ناتوانی جسمی، بی حوصلگی و لاغری می شوند. 

مهم ترین تاثیرات روحی که خودارضایی بر مردان متاهل می گذارد ابتلا به یک اضطراب عمیق و شدید است در کل می توان به این نتیجه رسید که خود ارضایی یک نوع مرگ تدریجی به شمار می رود که عوارض بسیار بد و جبران ناپذیری در پی دارد.

خود ارضایی مردان

عوارض جسمی خودارضایی در مردان متاهل 

تضعیف قوای جسمی 

از مضرات جبران ناپذیر و مهم خود ارضایی در مردان کاهش انرژی جسمانی بدن و تحلیل قوای جسمانی است. 

چنانچه خود ارضایی در مردان به اعتیاد تبدیل شود احساس خستگی انزال در آن ها چندین برابر می شود و در نهایت این حس بی حالی و ضعف در او تثبیت شده عارضه ثانوی برای او ایجاد خواهد شد. 

ضعف اعصاب و روان 

بدخلقی و پرخاشگری از دیگر عوارض ناشی از خود ارضایی است و به مرور باعث می شود شخص به کوچکترین محرک محیطی حساس شده و حوصله گپ و گفت با کسی را نداشته باشد به نوعی می توان گفت سریع از کوره در رفته و زود رنج می شود. این مردان ممکن است حساسیت بالایی نسبت به سر و صدا، نور زیاد و همچنین رفت و آمد پیدا کنند به طور کلی اعصاب ضعیفی خواهند داشت. 

عوارض روحی خودارضایی در زنان متاهل 

عوارض بسیار زیادی برای خود ارضایی در زنان و دختران مطرح شده است که در صورت تداوم این رفتار ممکن است روح و روان فرد دچار اختلال خواهد شد وقتی فردی اقدام به خود ارضایی میکند فاز هیجان جنسی به زودی رخ می دهد و جنبه های عاطفی و مهم یک رابطه صحیح جنسی دریافت نمی شود و به این ترتیب اضطراب ،خلاء عاطفی ، عدم اعتماد به نفس و افسردگی شکل گرفته و پس از ازدواج نیز این مشکلات تاثیر مستقیمی روی رابطه زناشویی گذاشته و باعث می شود زن در رسیدن به ارگاسم به مشکل بربخورد. علت این امر آن است که او با خود ارضایی شرطی شده و فقط در یک موقعیت خاص به ارگاسم میرسد و به هنگام برقراری رابطه با همسر خود به خود ارضایی فکر کرده و احساس می کند فقط در آن شرایط می تواند به ارگاسم لذت بخشی برسد. 

بزرگترین مشکلی که این زنان تجربه می کنند این است که به خاطر نارضایتی جنسی به مرور زمان با بی میلی جنسی رو به رو می شوند چرا که آنها با خود ارضایی در دوره مجردی تنها نیازهای جنسی خود را برآورده کرده اند ولی در آینده در رابطه با زندگی مشترک و دستیابی به ارگاسم با همسر خود دچار مشکل خواهند شد که به این اتفاق آنورگاسمی می گویند. 

تفاوت رابطه جنسی و خود ارضایی 

تفاوت های بسیاری بین رابطه جنسی با همسر و خود ارضایی وجود دارد باید بدانید عوارض بسیار زیاد روحی، جسمی و معنوی متعلق به خود ارضایی می باشد ولی نه تنها هیچ عوارضی در رابطه جنسی با همسر وجود ندارد بلکه باعث ارتقاء حالات معنوی، جسمی و عاطفی در آن ها می شود. چنانچه دستیابی به اوج لذت جنسی از راه صحیح با فطرت انسانی سازگاری داشته باشد سلامت روحی و جسمی انسان تضمین می شود. 

ترک خود ارضایی در زنان و مردان متاهل

 همانطور که اشاره کردیم خودارضایی گاه می تواند به عنوان یک وسواس عمل کند و حتی ممکن است ایجاد وابستگی کرده و در نهایت منجر به اعتیاد رفتاری شود، برای اینکه قدمی برای ترک این عمل برداشته باشید در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا ترفند های موثری برای کنار گذاشتن آن بخوانید.

عصبی شدن

روش های موثر در ترک خود ارضایی افراد متاهل

  •  توصیه ای که به شما زنان و مردان متاهلی که به خاطر نارضایتی از روابط زناشویی با همسر خود دچار مشکل خود ارضایی میشوید داریم این است که در گام نخست این عمل را در حضور همسر خود انجام داده و در مرحله بعدی این کار را بر عهده همسر خود بگذارید تا به مرور زمان یاد بگیرید که توسط همسر خود به ارضا شدن برسید و دیگر خود ارضایی نکنید.
  • هر چیزی که باعث میشود شما بیشتر به سمت خود ارضایی بروید را حذف کنید. چنانچه تمایل به دیدن فیلم ها و عکس های تحریک کننده دارید دسترسی به آنها را برای خود سخت کنید ، به عنوان مثال چنانچه در موبایل یا کامپیوتر خود فیلم ها و تصاویر تحریک کننده دارید آنها را پاک کنید.
  •  استحمام کوتاه مدتی بدون اینکه به اندام تناسلی خود توجه و تمرکز داشته باشید انجام دهید.
  •  پیشنهاد می کنیم با تنظیم جدول هفتگی با خود قراری بگذارید مثلا چنانچه هفته ای سه بار عمل خود ارضایی را انجام می دهید آن را به دو بار در هفته کاهش داده و به همین ترتیب در نهایت به صفر برسانید و چنانچه با این برنامه موفق نشده بدون اینکه احساس ناتوانی و شکست کنید. با تلاشی دوباره و بدون احساس ترس اقدام به ترک عمل خود ارضایی بکنید.
  •  به هیچ عنوان با شکم پر و دمر (به روی شکم) نخوابید مخصوصاً محیطی که بسیار گرم است را برای خوابیدن انتخاب نکنید.
  •  چنانچه در تایم های بخصوصی تمایل به خود ارضایی دارید سعی کنید با برنامه ریزی آن زمان ها را پر کنید مثلاً چنانچه در آخر شب بیشتر و سوسه می شوید توجه کنید که اگر به شدت خواب آلودگی بهتان دست نداد به سمت اتاق خواب و تخت خواب تان نروید و تلاش کنید با خواندن مجله و کتاب و همچنین تماشای تلویزیون خود را سرگرم کنید.
  •  چنانچه تنهایی باعث تحریک شدن شما و رو آوردن تان به خود ارضایی می شود راهی برای پر کردن تنهایی تان انتخاب کنید سعی کنید یک بار خود را با دوستان و خویشاوندان خود گسترده کرده و در جلسات عمومی و دوره ها و همچنین پیاده روی های عمومی شرکت کنید.
  •  ورزشی که مورد علاقه تان است را پیدا کرده و آن را دنبال کنید چراکه ورزش در کاهش هیجانات جسمی شما تاثیر بسزایی دارد.
  •  با خود قرار بگذارید تا به ازای هر بار انجام ندادن خود ارضایی مبلغی را در یک صندوق را پاکت بیاندازید و در نهایت با پولی که آخر هفته از آن استخراج می کنید برای خود هدیه بخرید این کار در ترک خود ارضایی شما بسیار کمک کننده است. 

و در نهایت بایستی به این موضوع اشاره ای داشته باشیم که چنانچه هر فردی با انجام این عمل به خودکشی فکر کند حتماً باید مراجعه فوری به روانشناس یا روانپزشک داشته تا بررسی های لازم و درمان دارویی صورت پذیرد.

علل و عوارض خود ارضایی زن و مرد متاهل + راه ترک خودارضایی

4.2317
این مطلب مفید بود ؟26948
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : میل جنسی
1 نظر به ثبت رسیده است
ح ا1396-06-02
خیلی عالی بود
1711
وبگردی