تولد
ترک سیگار

بهترین برنامه و راحت ترین نسخه برای ترک سیگار

کد مطلب : 15100تعداد نظرات : 5 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
اگر فکر می کنید ترک سیگار برایتان سخت است، روش های زیادی وجود دارد که میتوانید با کمک آن ها به راحتی برای همیشه از شر سیگار خلاص شوید.

تمام روش های مؤثر برای ترک سیگار، توصیه های رفتاری تا نسخه های خوراکی

مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود، یکی از اصلی ترین عوامل مرگ و میر در جهان است. سیگار کشیدن در طولانی مدت بر روی دستگاه ها و اندام های مهم و حیاتی بدن اثر گذاشته و نه تنها بر سلامت مصرف کننده تاثیر دارد بلکه سلامت اطرافیان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، به همین خاطر بهتر است هرچه زودتر به فکر سلامت خود و خانواده تان باشید و ترک سیگار در اولویت کارهایتان قرار دهید. برای ترک سیگار و دخانیات روش های مختلفی وجود دارد که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک تمام روش های مؤثر برای ترک سیگار را آورده ایم.

گام های اصولی برای موفقیت در ترک سیگار

برای ترک سیگار باید قدم‌ها و نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید این مسیر را با تمام دشواری‌ها پشت سر بگذارید و به موفقیت برسید.

راه ترک سیگار

برنامه ریزی برای ترک سیگار

اگر تصمیم گرفته اید که سیگار کشیدن را متوقف کنید، تاریخ ترک را تعیین کنید و آماده باشید تا در آن روز سیگار نکشید. روزی که تعیین می‌کنید، نه خیلی دور باشد تا شما را دلسرد نماید و نه به‌قدری نزدیک باشد که نتوانید ذهن خود را برای این تصمیم آماده کنید.می توانید از اکنون تا روزی که قصد ترک سیگار را دارید، مصرف سیگار خود را به آرامی کاهش دهید یا می توانید به یکباره سیگار را ترک کنید، انتخاب هر روش بستگی به خود شما دارد.

همراه کردن خانواده

برای ترک سیگار حمایت دوستان و خانواده اهمیت فراوانی دارد پس در مورد تاریخ ترک خود به دوستان، خانواده و همکاران بگویید. یک پشتیبان، مانند یک عضو خانواده که با موفقیت سیگار را کنار گذاشته تعیین کنید.

تقویت اراده

هدف خود از ترک سیگار را بدانید و به آن پایبند و وفادار باشید. شما تقریبا به طور قطع، چندین بار در طول روز احساس نیاز خود را به سیگار حس می کنید، اما این گذراست. انقدر معطل کنید تا وسوسه سیگار از بین برود؛ تقاضای درونی سیگار اغلب به سراغ شما می آید و 3 تا 5 دقیقه ادامه می یابد. حتما از روزی که برای ترک در نظر گرفته اید، دیگر سیگار نکشید و همه سیگارها را دور بریزید.

ترک کردن سیگار

شرکت در گروه ترک سیگار

در یک گروه ترک سیگار یا پیگیری طرح خودیاری، شرکت کنید. پس اگر قصد دارید مصرف سیگار را ترک کنید، از هم اکنون برنامه ریزی کنید و در این گروه ها ثبت نام کنید.

اجتناب از معاشرت با افراد سیگاری

روزها نخست ترک سیگار برای اینکه دوباره وسوسه سیگار کشیدن به سراغ شما نیاید، از معاشرت با افراد سیگاری اجتناب و از شرایطی که شما تمایل به سیگار کشیدن پیدا می کنید، دوری نمایید. از دوستان و افراد خانواده که جلوی شما سیگار می کشند، بخواهید که در اطراف شما سیگار نکشند.

تنفس عمیق

اگر وسوسه سیگار کشیدن به سراغتان آمد، تنفس عمیق نموده و آن را شمارش کنید؛ سه بار از طریق بینی خود به تنهایی نفس بکشید و از دهان هم سه مرتبه نفس بکشید. ریه های خود را پر از هوای تازه تجسم کنید.

تغییر سبک زندگی

به خوردن مواد غذایی سالم و نوشیدن آب روی آورید. آب را کم‌کم و مدام بنوشید تا طلب سیگار را از بین ببرید. از جایگزین های خوراکی، مانند؛ آب نبات های سخت، آدامس بدون قند، تکه های هویج و... استفاده کنید. از نوشیدن الکل یا اجتناب کنید.

آب نوشیدن

ورزش

کاری انجام دهید تا ذهن خودتان را از این موضوع منحرف کنید. به پیاده‌روی بروید، پیاده‌روی می تواند به شما کمک کند تا خواست خود را به سمت روشنی ببرید.

استفاده از NRT

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، پنج نوع NRT را تایید کرده است:

 • چسب های پوستی
 • آدامس
 • دارویی
 • اسپری بینی (فقط نسخه)
 • استنشاقی (فقط نسخه)

NRT ها برای از بین بردن و پاکسازی عوارض سیگار در بدن شما طراحی شده و شما را با یک دوز کنترل شده از نیکوتین تامین می کند پس می تواند باعث کاهش میل و علائم ترک شود. اگر تصمیم به ترک سیگار، با استفاده از NRT دارید، دوز خود را با متخصص مراقبت های بهداشتی در نظر بگیرید و اگر در هنگام استفاده از این محصولات، دچار سرگیجه، ضعف، تهوع، استفراغ، ضربان قلب سریع یا غیر عادی، مشکلات دهان و یا تورم پوستی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از داروهای غیر نیکوتین

معمولا پزشکان از داروی وارنیکلین و بوپروپیون برای افرادی که تمایل به ترک سیگار دارند، استفاده می کنند. وارنیکلین با جلوگیری از گیرنده های نیکوتین در مغز، هوس و اثرات ترک نیکوتین را کاهش می دهد. داروی بوپروپیون مشابه وارنیکلین، کمبود دوپامین مرتبط با اثرات ترک نیکوتین و سیگار را کاهش می دهد.

ترک سیگار

حمایت رفتاری

حمایت رفتاری که شامل اطلاعات کتبی و مشاوره های فردی، گروهی و آنلاین است، به شما در ترک سیگار کمک می کند. همانطور که علائم جسمی شما در طول زمان ترک، بهبود می یابد، بنابراین عواطف احساسی شما نیز بهتر خواهد شد.

درمان های جایگزین سیگار

بعضی افراد درمان های جایگزین مفیدی، برای کمک به خود برای ترک سیگار را می یابند. برخی از روش های جایگزین کمک به جلوگیری از سیگار کشیدن عبارتند از:

 • فیلترها
 • بازدارنده های سیگار
 • نوار تنباکو و چسب های نیکوتین
 • نوشیدنی های نیکوتین دار، آبنبات چوبی، و مرطوب‌کننده های لب
 • هیپنوتیزم
 • طب سوزنی
 • درمان مغناطیسی
 • لیزر سرد
 • گیاهان و مکمل ها
 • یوگا، ذهن و مراقبه

نسخه های طب سنتی؛ برای ترک سیگار چی بخوریم؟

مصرف برخی مواد غذایی برای ترک سیگار مؤثر است در زیر بهترین توصیه های خوراکی را برای ترک سیگار آورده ایم:

جو

جو یکی از بهترین مواد غذایی برای ترک سیگار است زیرا سبب کاهش میل به سیگار کشیدن، کاهش سموم مضر بدن و کاهش علائم و عوارض ترک می شود.

برای ترک سیگار در 2 فنجان آب جوشیده یک قاشق جو بریزید و مخلوط کنید، سپس اجازه دهید این مخلوط یک شب بماند و آن را صبح روز بعد برای 10 دقیقه جوشانده و سپس بعد از هر وعده غذایی، بنوشید اما از مصرف آن در شب اجتناب کنید.

نوشیدن آب

برای درمان عادت به سیگار آب بیشتری بنوشید زیرا نوشیدن آب زیاد، در سم زدایی به بدن کمک خواهد کرد و سبب کاهش میل به سیگار کشیدن و کاهش عوارض ترک سیگار می شود پس هر گاه میل به سیگار کشیدن داشتید، یک لیوان آب بنوشید.

فلفل قرمز

یکی از بهترین داروهای طبیعی برای ترک سیگار فلفل قرمز است زیرا علاوه بر اینکه سبب کاهش میل به سیگار کشیدن می شود، کمک می کند تا حساسیت سیستم تنفسی به همه چیزهای اعتیاد آور مانند تنباکو و نیکوتین کاهش پیدا کند پس در زمان ترک سیگار این ادویه را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

فلفل قرمز

زنجبیل

یکی از رایج ترین علائم ترک سیگار، تهوع است که می تواند به راحتی با مصرف عصاره زنجبیل کاهش یابد. همچنین زنجبیل سموم بدن را به سرعت از بدن شما خارج می کند و باعث می شود بتوانید راحت تر فرایند ترک سیگار را انجام دهید.

گُل لوبیلیا

یکی از راه های پیشنهادی طب سنتی برای ترک سیگار استفاده از گل لوبیلیا است. گیاه لوبلیا سرشار از لوبلین بوده که سبب کاهش اثرات نیکوتین موجود در بدن و ترشح دوپامین می شود، همچنین در کاهش میل به مصرف سیگار مفید است این، به غلبه بر عوارض ترک مانند تهوع، تحریک پذیری، گرسنگی و تمرکز پایین کمک می کند. این گیاه سمی است و حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین ها سبب بهبود علائم ترک سیگار شده و کمبود برخی مواد مغذی حیاتی در بدن ناشی از سیگار کشیدن را جبران می کند. برای ترک سیگار و جبران کمبود مواد مغذی در بدن به مصرف مکمل های ویتامین A ، C و E روی آورید. ویتامین A، در درمان صفرای آسیب دیده مفید است و ویتامین E سلول های آسیب دیده به دلیل سیگار کشیدن را ترمیم می کند.

تربچه

تربچه یکی از بهترین راه ها برای ترک سیگاراست. هنگام ترک سیگار آب تربچه را با کمی عسل مخلوط کرده و حداقل 2 بار در روز میل کنید.

مصرف تربچه

شربت شیرین بیان

عصاره شیرین بیان یکی از رایج ترین داروهای طبیعی برای ترک سیگار است که سبب کاهش میل به سیگار کشیدن می شود پس هر زمانی که میل به سیگار کشیدن داشتید، از شربت شیرین بیان استفاده نمایید، این شربت جایگزین خوبی برای سیگار است.

عصاره دانه انگور

عصاره هسته انگور حاوی خواص آنتی اکسیدانی قوی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است. عصاره دانه انگور برای رفع آسیب ریه ها ناشی از سیگار کشیدن مفید است.

آب انگور

یکی از بهترین نوشیدنی ها برای ترک سیگار آب انگور است که به دلیل محتوای اسیدی، به ترک نیکوتین از بدن کمک می کند، پس در دورانی که مشغول به ترک سیگار هستید، نوشیدن آب انگور توصیه می شود.

جینسینگ

جینسینگ سبب کاهش میل به سیگار شده و روش موثری برای جلوگیری از انتشار دوپامین (یکی از اجزای اصلی نیکوتین) می باشد. در هنگام ترک سیگار یک قاشق چای خوری پودر جینسینگ، را به صبحانه خود اضافه کنید.

مصرف جینسینگ

زوفا (گیاه معطر مصری)

طب سنتی برای ترک سیگار گیاهان فراوانی را توصیه می کند که یکی از این گیاهان زوفا است. زوفا در برطرف کردن احتقان ریه مفید است و سبب کاهش علائم ترک سیگار مانند اضطراب و هیستری می شود.

سنبل الطیب

سنبل الطیب یکی از بهترین گیاهان برای ترک سیگار است. مصرف سنبل الطیب، سبب کاهش علائم ترک سیگارمانند اضطراب، بی قراری و بی خوابی می شود.

عسل

عسل، یک درمان عالی برای ترک سیگار کشیدن است زیرا حاوی ویتامین های مفید، آنزیم ها و پروتئین هایی است که به راحتی می توانند عادت سیگار کشیدن در شما را از بین ببرند.

مصرف عسل

سیگارهای گیاهی

سیگارهای گیاهی یکی از بهترین روش ها برای ترک سیگار هستند زیرا این سیگارها با گیاهانی مانند نعناع، دارچین، وانیل، بادرنجبویه، کاکل ذرت یا شبدر پر شده و کاملا بدون نیکوتین هستند اما شامل الگوی دست و دهان و استنشاق که سیگاری ها استفاده می کنند، می شوند. بهتر است بعد مشورت با پزشک سیگارهای گیاهی را مصرف کنید.

بهترین برنامه و راحت ترین نسخه برای ترک سیگار

3.31072
این مطلب مفید بود ؟706366
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن/ن.ح
برچسب : ترک سیگار
5 نظر به ثبت رسیده است
Erik1399-07-06
سلام وقت بخیر
دوستان این راه کارها به نظرم هیچ تاثیری نداره
من ۱۳ سال سیگار کشیدم روزی یک پاکت میانگین ، بیمار شدم ، ریه ها به شدت تنگ شد ، آلرژی اود کرد و به خاطر مصرف سیگار تبدیل به آسم شد ، سیگار رو گذاشتم کنار رفتم سمت توتون سیگارپیچ ، بعد پیپ بعدش سیگارهای نازک ، خلاصه رفتم دکتر روانپزشک ۵ نوع قرص گذاشت ، رفتم دکتر ریه دیگری ، گفت ی قرص میدم از نیکوتین بیزار میشی ، ی روز همه چیز رو بدون بهانه دور انداختم ، سیگار قرص ، اسپری ، قرص اعصاب
دیگه تمام شد
خیللللللی دوس دارم سیگار بکشم ، ولی بلایی که سرم آورد ، عذابی که واسم درست کرد ، یکسال بیمار بودنی که به خاطرش سپری کردم به هیچ وجه ارزش یک کام گرفتن رو نداره
فکر کنید ، طرز کام گرفتن از سیگار به کلی یادم رفته
این خیلی زیباست واسم
دوباره سیگار خواهم کشید حتما ، اما چندین سال دیگه ، ریه هام کاملا ترمیم بشه ، هفته ای یک نخ استفاده خواهم کرد ، نه مثل زندگی های کارتون خواب ها ، روزی یک پاکت ، شیک و زیبا از نعمت ها ، در حد تعادل استفاده خواهم کرد.
2445
سعید1398-11-23
سلام دوستان.من ۳۱ سالمه و از ۱۸ سالگی که سیگار کشیدن رو بصورت نخی و خیلی جسته گریخته شروع کردم تا الان که تقریبا روزی ۷ نخ میکشم.که خداروشکر الان یک هفته س گذاشتمش کنار.چند باری اقدام به ترک سیگار کردم ولی موفق نبودم.طولانی ترین ترک هم یک سال بود که دقیقا بعد از یکسال با یه نخ سیگار هوسی شروع شد و ادامه یافت.هفته پیش بخاطر سرفه های شدید و گلو درد به دکتر مراجعه کردم و بعد از معاینه گفت که گلوت‌مشکلی نداره و مشکل از ریه س،دکتر گفت هر چه زودتر یه فکری بکن و الا دفه بعد که بیای باید واست اسپری بنویسم.همین حرف باعث شد که از ترس بیماری،من سیگار رو ترک کنم.من تو خانواده ای زندگی میکنم که پدرم ۴۰ سال سیگار کشید و یکروز هم کمر به ترک اون بست که اتفاق خیلی خوبی توی خانواده بود،ولی پدرم چیزی رو از دست داده که دیگه هیچوقت نمیشه جبدانش کرد.بعضی وقتا اینقدر صدای خس خس گلوی پدرم آزار دهندس که تحملش واسه هممون سخته.با این شرایط اینا واسه من درس عبرت نشدن و من باز به سیگار کشیدن ادامه دادم.سیگار کشیدن باعث دوری من از خانواده و ترسِ از در آغوش کشیدن پدر و مادرم شده.سیگار کشیدن باعث شده که‌ من دوستایی داشته باشم که همشون سیگاری هستن.ولی به امید اراده ی محکمی که میخوام از خودم بسازم میخوام واسه همیشه ترکش کنم.واسه تغیر هیچوقت دیر نیست.از همین الان شروع کنیم.
1064
پیمان1398-02-02
سلام من از سن ۱۸ سالگی سیگار میکشیدم و الان ۳۸ سالمه یعنی حدود ۲۰ سال یه زمانی به جایی رسیدم که اگر ساعت ۲ شب هم بود سیگار نداشتم کل تهران رو میگشتم تا پیدا کنم و بخرم از این متنی که مینویسم هنوز ۶ ماه رد نشده یه شب زمانی که خواب بودم احساس کردم دارم خفه میشم وقتی بلند شدم رنگم کبود بود با کلی دوا و دکتر اخر به این نتیجه رسیدیم که متاسفانه من دچار بیماری copd یا همان انسداد ریوی شدم و این زندگیرو خیلی برای من مشکل کرد البته هرچی کشیدم و میکشم خودم با خودم کردم ولی الان که نزدیک به ۶ ماه میشه دیگه سیگار نمیکشم از دارو استفاده میکنم و از سعی میکنم تو محیط الوده نباشم خدارو شکر بهترم دیگه حمله به من دست نمیده ولی خسارتی که به بدنم زدم شاید جبران نشه از تمام شما دوستان که این متن رو میخونین خواهش میکنم تا دیر نشده زودتر اقدام کنید شرایط من رو تجربه نکنید که بیماریهای تنفسی واقعاً خوب نیست به قول دکترم که میگه این بیماری نمیکشتت فقط روحت رو زجر میده و شما همش منتظر بهبود هستی و این انتظار خیلی بده به امید روزی که تمامی شرکتهای دخانیات تعطیل بشن و حتی یه ته سیگار روی زمین باقی نمونه یا علی
21817
پتروس1397-06-06
قدم اول کاهش تعداد.ابتدا حساب کنید چه تعداد سیگار در روز میکشید!بعد اینکه امار دستتون اومد. مثلا یک پاکت در روز.از تعداد اون کم کنید.برای اینکار سیگار نخی بگیرید.مثاا ۱۵ نخ در روز .دوم. محاسبه مالی.قطعا نتیجه کمی برایتان نگران کننده خواهد بود سوم.برید پارکی جایی بدودید وقتی نفستان میگیره و احساس درد میکنید قطعا یک تلنگری به شما خواهد زد.اگر فرزند کوچک دارید نگران سیگاری شدنش باشید و اینهم تلنگری دیگه.برای کاهش ضرر سیگار از سیگارهای کوچک و سبک استفاده نکنید زیرا باعث میشه تعداد بیشتری بکشید.سیگار کشیدن را به تعویق بیاندازید مثال بعد از خوردن غذا بلافاصله سیگار نکشید زیرا معده اسیدی میشه هر چند لذت بخشه.ولی بهترین روش ورزش کردنه
65157
محمد1397-04-14
سلام من ۲۶سالمه و حدود3ساله که هر روز دست کم۱۰نخ سیگار میکشم واقعا نمی دونم چرا انجوری شدم حتی یادمه پوک اولی که به سیگار زدم باعث شد طول شبا سرفه کنم اما نمی دونم چرا برای بار دوم رفتم سراغش خلاصه الان که دارم اینا مینویسم صدای خس خس ریمو به وضوح میشنوم همین ریه ای که قبل از اینکه سیگاری بشم باهاش قهرمانی جودو میاوردم سیگار باعث شد ورزشما بزارم کنار حتی باعث شد با خانواده دعوام بشه یه بارم یادمه بوی سیگار میدادم رفتم تو مغازه فروشنده جلوی دماغشو گرفت ولی هیچ کدوم از اینا باعث نشد به ترک فکر کنم تا اینکه دو هفته پیش با دوستام تصمیم گرفتیم بریم کوه هنوز یک پنجم راه را نرفته بودم که افتادم روی زمین خیلی برام گرون تموم شد چون من تو دوران ورزشم هر جمعه از همین کوه میرفتم بالا اونم با اواز خون و کلی انرژی .دوهفتس که دیگه نمیکشم شبا هم میرم پارک یکم میدوم دارم خودمو اماده میکنم که برگردم به باشگاه با یاری خدای متعال
36644
وبگردی