تسمه تایم
تعویض تسمه تایم به علت تخصصی و گران بودن هزینه سرویس برای بسیاری از صاحبان خودرو کاری ترسناک است اما در بسیاری موارد ممکن است تسمه تایم شل یا سفت باشد که میتوانید با تشخیص درست این کار را خودتان انجام دهید.

چگونه شل یا سفت بودن تسمه تایم را تشخیص بدهیم

برای تعویض تسمه تایم حتما باید به تعمیرگاه خودرو و افراد اهل فن مراجعه کرد اما راه های تشخیص شل یا سفت بودن تسمه تایم ساده است اما مهم چون در بسیاری موارد ممکن است تسمه به خاطر شل بودن پولی یا کشش کم یا زیاد و در اثر تماس تسمه با قاب پاره شود.
تعویض تسمه تایم کاری تخصصی است که برای انجام آن حتما باید به تعمیرگاه مراجعه کنید چون کاری بسیار ظریف و دقیق است. در برخی موارد ممکن است (به جز در مواقعی که تسمه کهنه و قدیمی باشد) خود تسمه سالم باشد و تنها میزان کشش آن به هم خورده باشد. همچنین در بسیاری موارد ممکن است تسمه به خاطر شل بودن پولی یا کشش کم یا زیاد و در اثر تماس تسمه با قاب پاره شود.

مراحل تشخیص شل یا سفت بودن تسمه تایم خودرو

مرحله اول

شنوایتان را به کار بیندازید! کشش کم یا زیاد معمولا با سر و صدا همراه است. این صدا می تواند به صورت جیغ یا تق تقی باشد که از زیر قاب تسمه تایم شنیده می شود. اگر تسمه شل شده باشد، ممکن است هنگام حرکت با دور موتور بالا یا بار زیاد مشکلاتی پیش بیاید. اگر میزان کشش تسمه تایم مناسب نباشد، زمان بندی سوپاپ ها به هم می خورد و باعث پایین آمدن توان موتور و ریپ زدن می شود. حتی ممکن است موتور استارت هم نزند.

مرحله دوم

اگر موتور روشن می شود، همان سمتی از ماشین که پولی ها قرار دارند بایستید و سعی کنید تشخیص بدهید صدا از کجاست. اگر صدا از قسمت جلوی موتور می آید، ایراد از اجزاء موتور نیست و ممکن است به خاطر شل شدن و لق زدن تسمه تایم باشد.

مرحله سوم

اگر موتور روشن نمی شود و خودتان می خواهید به عیب و ایراد تسمه تایم پی ببرید، باید بعضی اجزاء را باز کنید تا به قاب تسمه تایم دسترسی پیدا کنید. پس از دسترسی به قاب، آن را بردارید و میزان شل بودن تسمه را چک کنید. البته باید کمی آزاد باشد ولی نه خیلی زیاد.

 تسمه تایم

تسمه تایم

مرحله چهارم

وقتی قاب را برداشتید، میزان شل و سفت بودن همه پولی ها و تسمه را چک کنید. اگر چیزی چاره یا شکسته شده باشد نیز به راحتی قابل رویت خواهد بود.

مرحله پنجم

حالا که قاب را برداشته اید، کار عاقلانه ای است که تسمه تایم و همه پولی ها را عوض کنید.

مرحله ششم

اطمینان حاصل کنید همه چیز را درست سرجای خودش می بندید و کشش تسمه را به اندازه لازم تنظیم می کنید.

تشخیص شل و سفت بودن تسمه تایم خودرو

3.855
این مطلب مفید بود ؟4213
برگرفته از خودروکار-/ ر
وبگردی