نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها مزایا و معایب تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی
تعویض مفصل زانو ، عوارض تعویض مفصل زانو
جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی کامل مفصل زانو، عمل جراحی ارتوپدی است که با استفاده از آن سطوح مفصلی استخوان های ران و درشت نی در مفصل زانو با سطوح مصنوعی جایگزین می گردد.

فواید و مضرات تعویض مفصل زانو و اقدامات درمانی بعد از عمل تعویض

درد زانو یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد مسن از آن شکایت دارند و یکی از روش های درمان مشکلات زانو تعویض مفصل زانو است، اقدامی که مزایا و معایب خاص خود را دارد اما بیماران را امیدوار به درمان کرده است.

مفصل زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است. این مفصل به دلایل آرتروز استخوان، استئوآتریت، آرتریت روماتوئید، آرتروزهای ناشی از ضایعه، ممکن است تخریب شود و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو توسط یک پزشک متخصص باشد. با عمل جراحی توسط یک جراح زانو می توان این مفصل را به طور کلی با یک مفصل مصنوعی جایگزین کرد.

برای آشنایی بیشتر با تعویض مفصل زانو به سراغ جراح و متخصص ارتوپد رفته ایم با ما همراه شوید.

عمل تعویض مفصل زانو در چه مواردی انجام می شود؟

زمانیکه بیمار درد دارد و یا استخوان بر روی استخوان در معاینات سائیده شده باشد، جراح اقدام به تعویض مفصل می کند. سن بیمار باید بالای 60 سال باشد و معمولا زانو انحراف پیدا کرده و به شکل پرانتزی یا ضربدری است.

تعویض مفصل زانو

عوارض تعویض مفصل زانو 

بیمار در این حالات درد شدید دارد و در این حالت از بیمار عکس ایستاده و عکس سه مفصل گرفته می شود تا مفصل مچ پا و لگن هم بررسی شود و سپس از پهلو عکس زانو گرفته می شود.

زمانیکه این معاینات را کنار هم گذاشته و با توجه به سن و از کارافتادگی بیمار در هر قدمی که برمی دارد به این نتیجه می رسیم که با عمل جراحی بیمار وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.

عوارض تعویض مفصل زانو چیست؟

هر عمل جراحی عوارض و از طرفی مزایای خاص خود را دارد و زمانیکه خوبی ها و بدی های عمل جراحی را در کفه ترازو قرار دهیم اگر خوبی ها بیشتر باشد تن به جراحی می دهیم. در هر عمل جراحی امکان عفونت، شکستگی وسیله ای که در بدن کار گذاشته می شود، دررفتگی و نیمه دررفتگی و صدمه به عضلات مجاور مفصل وجود دارد که هرکدام قابل اصلاح است.

چه مراقبتهایی بعد از عمل تعویض مفصل زانو ضرورت دارد؟

مانند هر عمل جراحی بیماران باید مراقب باشند تا زخم آلوده نشود. برای این منظور توصیه می شود زخم سه روز یکبار پانسمان شود. بیماران حمام رفته و کاملا بر روی بخیه ها لیف و صابون بزنند اما بعد از حمام محل عمل را که خیس شده با سشوار خشک کنند و با گاز استریل پانسمان کنند.

همچنین در صورت اجازه پزشک راه بروند و اگر فیزیوتراپی تجویز شده انجام بدهند. این بیماران زمانیکه پزشک اجازه دهد بدون واکر و عصا قادر به راه رفتن هستند.

فیزیوتراپی تا چه میزان به بیماران کمک می کند؟

فیزیوتراپی کمک زیادی به بیمار می کند زیرا بیمار بعد از عمل نمی داند که انجام چه کارهایی برای او مناسب یا نامناسب است و این فیزیوتراپ است که او را راهنمایی می کند.

فیزیوتراپی دستگاههایی دارد نظیر اولتراسوند، لیزر و ماشین سی پی ام که این ماشین زیر زانوی مریض قرار می گیرد و بدون آنکه بیمار فعالیتی کند، زانو با درجاتی که پزشک به آن می دهد زانو را خم و راست می کند. بنابراین بیمار متوجه خواهد شد که فیزیوتراپی تا چه میزان کمک کننده است.

تعویض مفصل زانو

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

 مزایای عمل تعویض زانو 

اولین مزایای این روش این است که درد بیمار از بین می رود و پای بیمار که به شکل پرانتزی و یا ضربدری است کاملا برطرف می شود. دامنه حرکت مریض کاملا بدست می آید این بیماران اغلب شکایت دارند که قادر به نشستن و راه رفتن نیستند بعد از عمل این حرکات قابل انجام است.

اینکه بیمار قادر شود کارهای خود را بدون کمک از دیگران انجام دهد از مزایای این عمل است و از همه مهم تر اعتماد از دست رفته بیمار به زانو بدست می آید و زانویی که در هر قدم صدا می کرد و یا از جا در می رفت به صورتیکه بیمار از راه رفتن خودداری می کرد بهبود می یابد.

معایب عمل تعویض زانو 

عدم راه رفتن بیمار خود مشکلاتی نظیر اضافه وزن را برای بیمار به همراه دارد مفصلی که پزشک کار می گذارد تنها 110 کیلو وزن را تحمل می کند به همین منظور ما از بیماران می خواهیم که وزن خود را پایین نگه دارند تا مفصل پس نزند و یا درنرود.

در واقع معایب عمل همین دررفتگی، پس زدن و یا عفونت است و در این زمان پزشک باید مفصل عفونت کرده را درآورده و متخصص عفونی به بیمار آنتی بیوتیک مربوطه را تجویز می کند تا عفونت رفع شود.

چرا عمل تعویض مفصل زانو برخی بیماران موفقیت آمیز نیست؟

عمل تعویض مفصل عمل بزرگی است و به همین علت تمهیداتی برای آن لازم است. مریضی که مدتها راه نرفته است در زمان عمل نیازمند داروی ضد انعقاد است.

داروهایی مانند قرص وارفارین و آسپرین از جمله داروهایی هستند که به رقیق ماندن خون بیمار کمک می کند تا بعد از عمل خون بیمار لخته نشود.

یکی از شایع ترین علل مرگ و میر بعد از عمل تعویض مفصل زانو تشکیل لخته است که اگر به سمت قلب یا مغز برود باعث سکته قلبی یا مغزی می شود و اگر به ریه برود باعث آمبولی ریه و مرگ می شود. البته در هر عمل دیگری ممکن است این اتفاقات رخ بدهد.

هزینه تعویض مفصل زانو چقدر است؟

در عمل تعویض مفصل زانو نیاز به مفصل پلاستیکی است که قیمت و هزینه مفصل پلاستیکی زانو حدود شش تا هفت میلیون است و هزینه و قیمت تعویض مفصل زانو در بیمارستان های خصوصی حدود هفت میلیون است.

همچنین اگر مجبور باشیم بیمار را به بخش سی سی یو و یا آی سی یو او بفرستیم، هزینه مجزا در این بخش گرفته می شود که حدود دو تا سه میلیون است اما همین عمل در بیمارستان های دولتی هم می تواند انجام شود که برای بیمار هزینه بسیار کمتری دارد و هزینه سی سی او و آی سی یو برای بیمار ندارد.

تعویض مفصل زانو

 علت تعویض مفصل زانو

دلایل تعویض مفصل زانو

عمده دلیل تعویض مفصل زانوبیماری آرتروز میباشد. اگر چه بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی بیشترین نوع آرتروز از سه نوع زیر میباشد آرتروز استخوان- رماتیسم- آرتروز ناشی ازضایعه

- آرتروز استخوان

این نوع آرتروز با زیادشدن سن ودر اثر کار زیاد اتفاق می افتدو در افرادبالای 50 سال و یا پیرتر و ممکن است در سنین جوانی هم رخ دهد.در این نوع آرتروز غضروف های که استخوان ها رانگه داشته از بین میروند و باعث ساییدگی زانو شده و ایجاد درد میکند. اگر مفصل زانو بوسیله بیماری آرتروزو یا توسط ضربه دچار آسیب شود، فعالیت های بسیار ساده مانند پیاده روی وبالارفتن پله برای شما بسیار مشکل خواهد بود .وحتی ممکن است با نشستن یا دراز کشیدن هم درد به سراغ شما بیاید.

- آرتروز یا استئوآرتریت

آرتروز مفصل زانو مهمترین عاملی است که باعث ایجاد درد در زانوی افراد بالاتر از چهل سال می شود .آرتروز مفصل زانو شایعترین بیماری تخریبی میان مفاصل بدن می باشد. در آرتروز مفاصل خشک و دردناک می شوند. همچنین به دلیل درد خیلی شدید بیمار ممکن است از مفصلش استفاده نکند به همین علت عضلات حول مفصل ضعیف شده و حتی - حرکت مفصل برای بیمار بسیار مشکل می شود.

آرتروز زانو یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. در انتهای استخوان ها، غضروف وجود دارد که بافت لغزنده ای است که به استخوان ها کمک می کند، که در مفصل روی هم بلغزند. غضروف باعث می شود که مفاصل به خوبی کار کنند. علاوه بر این، غضروف به عنوان ضربه گیر در حرکات عمل می کند. اگر به آرتروز زانو مبتلا شوید، لایه بالایی غضروف دور مفاصل شما تجزیه و فرسوده می شود. با فرسایش غضروف، استخوان ها به همدیگر سائیده می شود و سایش استخوان به استخوان باعث درد، ورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل می شود.

- آرتریت روماتوئید

در آرتریت روماتویید لایه سینوویال رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح میکند. التهاب لایه سینوویال بتدریج موجب از بین رفتن و صدمه دیدن غضروف مفصلی زانو می شود و در در نتیجه باعث درد و محدودیت حرکتی مفصل زانو می شود.

- رماتیسم

در این نوع بیماری نوارسینوال اطراف مفاصل ضخیم ومتورم میشوداین تورم باعث ایجاد آسیب در غضروفها و در نهایت ازدست دادن آنها و درد و سفت شدن آنها میشود. رماتیسم یکی از رایجترین نوع ارتروزهای ملتهب میباشد.

- آرتروزهای ناشی از ضایعه

این نوع آرتروز یکی از بیماری های جدی زانو میباشد. شکستگی استخوان های اطراف زانو و کشیدگی لیگامنت ها با گذشت زمان باعث آسیب غضروف های زانو میشود و باعث دردزانومیشود وعملکرد آن را کاهش میدهد.

آرتروز های استخوانی معمولا باعث کشیده شدن استخوان ها و درنهایت تحریک آنها میشود.

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 18
برگرفته از نبض ما - ستاره/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 17 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف